Rekedtség

Rekedtség

Szerző: dr. Holpert Valéria | Módosítva: 2023.11.22 08:48

A rekedtség mértéke az enyhe fátyolozottságától a teljes hangtalanságig különböző fokú lehet. Ezt a gége elváltozása okozza. Enyhébb a rekedtség a gége fokozott nyálképződéssel járó gyulladásos megbetegedéseiben, enyhébb hurutos állapotokban, míg súlyosabb a rekedtség foka a hangszalagok jelentős elváltozásainál, bénulásainál. A két véglet között a rekedtség minden árnyalat előfordul a hangszalagok alakváltozásainak (duzzanat, polip, beszűrődés, fekély, stb.) vagy a mozgás zavarainak foka szerint.

Rekedtség okai

Hangunk a hangszalagok összetett és finom mozgásának eredménye. Ha erőletetten használjuk hangunkat, a hang először fátyolossá válik, majd kialakul a rekedtség. A gége érzékeny berendezését több külső behatás és használatból fakadó támadás érheti.

A gége érzékenységét okozhatja a belélegzett levegő fizikai hatása, pl. túl hideg levegő, vagy a levegővel együtt belélegzett füst, por és gázok. A szabad szemmel láthatatlan fertőzések nyálkahártyánkra jutva szintén a rekedtség okai. A gége problémás tünetei következményeképp kialakul a rekedtség.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Rekedtség további lehetséges okai

A rekedtség okai más meglévő vagy kialakulóban lévő tüdő- és légúti betegségek is lehetnek.

  • A krónikus tüdőbetegség gyulladásos állapota esetén, elsősorban a dohányzók körben fordul elő.
  • A hangszalagokon előforduló jóindulatú kinövések – vagy vizenyő esetei.
  • A tartós és erősödő rekedtség akár kialakuló gége daganat jele is lehet.

Rekedtség kivizsgálása foniáter segítségével

A hang és gégevizsgálat, a rekedtség kivizsgálása foniáter – fül-orr-gégész szakorvosunk szakrendelésén történik. A rekedtség kivizsgálása történhet endoscopos és fiberoscopos vizsgálattal. A foniáter szakorvos a rekedtség kivizsgálása során megállapítja, hogy mi okozza a gége érzékenységét. A kivizsgálás része a részletes kikérdezés is, mivel foglalkozási és életmódbeli körülmények is okozhatják a rekedtséget. 

A rekedtség kivizsgálása foniáter szakértőnk által, időpontfoglalással történik a Budapesti Fül-orr-gégeközpont magánrendelőben.

Rekedtség kezelése az okok függvényében

A rekedtség kezelése az okok függvényben történik ami szervi elváltozás vagy hangképzési zavar esetén eltérő. (laryngitis és dysphonia)rekedségTartós és erős rekedtség kezelése esetén a legfontosabb a hangszalagok kímélete, a bő folyadék bevitel. Ilyenkor érdemes kerülni a túlforró és a túl hideg és a szénsavas italokat, valamint az erős fűszerek fogyasztását. A gyógyulás elősegítése érdekében a szakorvos esetenként felírhat nyákoldó készítményeket a rekedtség kezelése során.

Foglalkozási ártalomként is jelentkezhet a rekedtség, főként a sokat beszélőknél, ilyenek a tanárok, színészek, énekesek, ügyvédek. Visszatérő hangképzési problémák esetén is a rekedtség kezelése a foniáter szakorvos szakterülete. Bizonyos hangképzési rutin gyakorlatokkal a gége kíméletes használatára tudnak átállni, amellett, hogy hangjukat sokat, vagy folyamatosan használják.

Amikor a rekedtséget nem szervi elváltozás okozza, akkor segíthet a megfelelő beszédtechnika elsajátítása.

Rekedtség kezelése hangszalag túlerőltetés esetén

A rekedtséget a beszédhang túlerőltetése is okozhatja. Ilyenkor azt vesszük észre, hogy hangunk elmegy, nem tudunk egyenletes beszédhangerőt produkálni. Súlyos esetben a hang akár el is mehet egy időre. Ilyenkor mindenképpen érdemes foniáter szakorvoshoz fordulni, aki a beszéd- és hangterápia szükségességét meg tudja ítélni és segíteni tud a megfelelő terápiával. A tartós rekedtség nagyon gyakori színészek, előadóművészek, tanárok, jogászok és olyan további szakmák esetében, ahol a beszédhang használata intenzív.

Rekedtség kialakulása gyermekkorban

A rekedtség gyermekkorban szervi elváltozás vagy a helytelen hangképzés következménye lehet. A probléma kivizsgálása foniáter feladata. A diszfónia (rekedtség gyermekkorban) egy hangképzési zavar. Szervi elváltozás esetén a foniátriai vizsgálat során megvastagodott hangszalagok, rajtuk csomó állapítható meg. A gyermekkori rekedtség rossz szokás, helytelen beszédminta miatt alakul ki. Ritkán lelki trauma, vagy fejlődési rendellenesség is az oka lehet. A rossz hangképzés hatására a hangszalagok nem zárnak össze megfelelően, amitől a rekedt hang létrejön.

Rekedtség gyógyítása gyermekkorban

A gyermekkori rekedtség kezelésében csak ritkán javasolt a hangszalagcsomó eltávolítása, inkább a kíméletes, de hatékony gyógymódokat javasoljuk. A logopédiai kezelés keretében történő hangterápia / beszédterápia a probléma okára hat. Kialakítja és rögzíti megfelelő hangképzési szokásokat. A rekedtség igen jó eséllyel megszűntethető, ha rendszeres a hangképzési technika gyakorlása. A beszéd és hangterápiás foglalkozások hatása foniátriai kontroll vizsgálattal ellenőrizhető.
Gyermekkorban előforduló rekedtség kezelésének célja, hogy a mindennapokban is használt és rögzült legyen a helyes hangképzés, légzési mód, amivel a kellemetlen tünetek végleg eltűnnek.

Gyermekkori rekedtség kezelésében foniáter, fül-orr-gégész szakorvosaink segítenek.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK