Halláscsökkenés

Halláscsökkenés

Szerző: dr. Fülöp Györgyi | Módosítva: 2023.11.22 08:57

A hallás az egyik legfontosabb érzékszervünk. A hallás teszi lehetővé, hogy kommunikáljunk a környezetünkkel, élményeket éljünk át, és részt vegyünk a körülöttünk zajló világban. A hallás képességének fontosságát mindaddig nem vesszük észre, amíg valamilyen okból el nem veszítjük a hallásunkat vagy ki nem alakul a halláscsökkenés. Az alábbi cikkben a halláscsökkenés okait, tüneteit és kezelési lehetőségeit mutatjuk be.

Halláscsökkenéssel kapcsolatos szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban
Mit jelent a halláscsökkenés?
Mik a halláscsökkenés típusai?
Mik a halláscsökkenés jelei és tünetei?
Milyen szövődményekhez vezethet a halláscsökkenés?
Milyen okok vezethetnek a halláscsökkenés kialakulásához?
Hogyan vizsgálható a halláscsökkenés?
Hogyan kezelhető a halláscsökkenés?
Hogyan előzhető meg a halláscsökkenés?

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Halláscsökkenéssel kapcsolatos szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban

Mit jelent a halláscsökkenés?

A halláscsökkenés egy olyan probléma, amely sok ember életét érinti világszerte. A hallás fontos abban, hogy a külvilágot érzékelni tudjuk, hogy kapcsolatban álljunk vele, valamint véd a veszélyektől. Hallácsökkenés esetén ez a funkció sérül, ami nagymértékben ronthatja az életminőséget, a munkaképességet és a társas kapcsolatokat. A halláscsökkenés különböző mértékű lehet: a kisebb hallási zavaroktól a teljes süketségig terjedhet. A halláscsökkenés okai is rendkívül változatosak, és a halláscsökkenés különböző életkorokban jelentkezhet. A gyermekeknél számos ok miatt állhat fent vagy keletkezhet halláscsökkenés. A gyermekek halláscsökkenése beszéd- és nyelvi késedelemhez vezethet. Időben felismerve azonban kezelhető a halláscsökkenés, és ezáltal védhető a gyermekek normális fejlődése. A halláscsökkenés kialakulhat időskorban is, ezt időskori halláscsökkenésnek nevezzük. A hallójáratban és a belső fülben lévő struktúrák idővel veszítenek rugalmasságukból és funkciójukból, ami a hallácsökkenés leggyakoribb, időskori formájához vezet. A halláscsökkenés legtöbb esete visszafordíthatatlan, azonban bizonyos műtétekkel, cochleáris implantátumokkal és egyéb módszerekkel visszanyerhető a hallás.

Mik a halláscsökkenés típusai?

A halláscsökkenés típusai osztályozhatóak az alapján, hogy a halláscsökkenés melyik életkorban jelentkezik, ez alapján létezik a gyermekkori és időskori halláscsökkenés. A halláscsökkenés típusait leggyakrabban egy másik rendszer, a halláscsökkenés kialakulási helye szerint három csoportba soroljuk:

  • Vezetéses halláscsökkenés: Ez a halláscsökkenés azt jelenti, hogy valami megakadályozza, hogy a hang áthaladjon megfelelőképpen a hallójáraton vagy a középfülön, tehát a hang vezetése akadályozott.
  • Idegi (szenzoneurális) halláscsökkenés: Ez a halláscsökkenés akkor következik be, ha valami idővel károsítja a belső fület. A belső fül felelős azért, hogy a hanghullámokat idegi impulzusokká alakítsa át. Amennyiben ez az érzékelési, átalakító funkció károsodik, bekövetkezik a halláscsökkenés. Ritkán a szenzorineurális halláscsökkenés nagyon gyorsan következik be, ezt hirtelen szenzorineurális halláscsökkenésnek (SSHL), vagy hirtelen süketségnek nevezzük. Az SSHL történhet egyszerre vagy néhány nap alatt.
  • Vegyes halláscsökkenés: Ez a típusú halláscsökkenés akkor fordul elő, ha a középső vagy külső fülben (vezetéses halláscsökkenés) és a belső fülben (szenzorineurális halláscsökkenés) is problémák vannak.

A halláscsökkenés mértékétől függően elkülöníthető az enyhe, a közepes, a súlyos és a mély halláscsökkenés. Ha valaki gyakorlatilag minden hangot nem hall, azt mély süketségnek nevezik.

A halláscsökkenés további komponenseket is tartalmazhat. A halláscsökkenés a hangerő (decibelben mérve) és a hangmagasság vagy frekvencia (Hertzben mérve) csökkenésének kombinációja. Egyes emberek például nehezen hallják a magas hangokat, de a mély hangok hallása nem okoz gondot, ez az úgynevezett nagyfrekvenciás halláscsökkenés. Az, akinek a magas frekvenciákon közepes mértékű halláscsökkenése van, a legtöbb beszédet nem hallja helyesen, de egy helikoptert mérföldekről gond nélkül meghallhat. A halláscsökkenés tehát egyedi és nagyon változó, ezért rendkívül fontosak a személyre szabott hallókészülékek, mivel azokat a beteg halláscsökkenésének egyedi mintázatához lehet igazítani.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mik a halláscsökkenés jelei és tünetei?

A halláscsökkenés tünetei változhatnak a halláscsökkenés mértékétől és az okaitól függően. A halláscsökkenés néhány gyakori tünete közé tartozik:

  • Zavaros hangok észlelése: A hangok homályosak vagy nehezen érthetők lehetnek. Problémák merülhetnek fel az ábécé azon betűinek hallásával, amelyek nem magánhangzók.
  • Zavaró háttérzajok: A halláscsökkenéssel élők számára zavaróak lehetnek a háttérzajok, akadályozhatják a beszédértést.
  • Hangok csökkent hangereje: A hangok halkabbá válnak vagy tompának tűnhetnek, és nehéz lehet hallani őket.
  • Beszédértési nehézségek: A halláscsökkenés miatt a beszéd érthetősége csökkenhet, különösen zajos környezetben vagy tömegben.
  • Felhangosítás: A televízió vagy a rádió hangerejének felhangosítása, valamint halláscsökkenés esetén az érintettek gyakran kérik arra másokat, hogy lassabban, tisztábban és hangosabban beszéljenek.
  • Tinnitus: A fülcsengés vagy fülsüketítő hangok gyakoriak lehetnek a halláscsökkenéssel élők körében, ez az úgynevezett fülzúgás.
  • Társadalmi izoláció: A halláscsökkenés sokszor társadalmi visszahúzódáshoz vezethet, mivel az érintettek nehezen tudnak kommunikálni másokkal. Ez bizonyos társasági helyzetektől való távolmaradáshoz vezethet.

A gyermekek és csecsemők esetében nehezebb lehet észrevenni a halláscsökkenés tüneteit. A halláskárosodott csecsemők egyes hangokat hallanak, másokat viszont nem. Előfordulhat, hogy:

  • Nem ijednek meg a hangos zajokra.
  • 6 hónapos koruk után nem fordulnak a hangforrás felé.
  • 1 éves korukig nem mondanak olyan szavakat, mint "mama" vagy "papa".
  • Nem reagálnak, amikor kimondjuk a nevüket.

Idősebb halláskárosodott gyermekeknél előfordulhat, hogy:

Milyen szövődményekhez vezethet a halláscsökkenés?

A halláscsökkenés oda vezethet, hogy az illető kapcsolattartása sérül a környezettel. Ennek következtében frusztrált, ingerlékeny vagy dühös lehet. A súlyos halláscsökkenésben szenvedő emberek szorongóvá vagy depresszióssá válhatnak. A halláscsökkenés gyermekek esetében tanulási nehézségekhez vezethet az iskolában, és rossz jegyeket kaphatnak. Ez kihatással lehet a gyermekek önbizalmára, a későbbi karrier választásukra, a társas kapcsolataikra. Az idősebb felnőttek esetében a halláscsökkenés és a demencia között is összefüggést mutattak ki.

Milyen okok vezethetnek a halláscsökkenés kialakulásához?

A halláscsökkenés számos okra vezethető vissza, és a probléma lehet veleszületett vagy kialakulhat az élet során. A halláscsökkenés leggyakoribb okai közé tartoznak:

  • Öregedés: Az időskorral járó halláscsökkenés (presbycusis) az egyik leggyakoribb hallásprobléma. A hallójáratban és a belső fülben lévő struktúrák idővel veszítenek rugalmasságukból és funkciójukból.
  • Hangos zajok: Hosszan tartó vagy hirtelen, nagy zajszintű expozíció (például a munkahelyi zaj, koncertek vagy lőszerdörgés) is károsíthatja a hallást.
  • Betegségek: Bizonyos betegségek, mint például a Ménière-betegség vagy az agydaganatok, halláscsökkenés kialakulását okozhatják. Az olyan alapbetegségek, mint a koszorúér-betegség, magas vérnyomás, stroke vagy cukorbetegség is vezethet hosszútávon hallácsökkenés kialakulásához.
  • Fület érintő betegségek: A középfülgyulladás, az úszófül, a dobhártya megrepedése, a fülben felgyülemlett fülzsír, fül daganatai és a folyadék a középfülben megfázás vagy allergia miatt vezethetnek halláscsökkenéshez.
  • Génmutációk: Egyes genetikai faktorok is hozzájárulhatnak a halláscsökkenés létrejöttéhez.
  • Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai között is szerepelhet a halláscsökkenés.
  • Fejsérülések: Fejsérülések, például agyrázkódások, a hallás elvesztését okozhatják.
  • Veleszületett fertőzések: Például a citomegalovírus (CMV) szövődményeként létrejöhet halláscsökkenés.
  • Veleszületett állapotok: Bizonyos veleszületett állapotok következtében sérül a csecsemők középső vagy külső fülének kialakulása, amit halláscsökkenés követhet.

Hogyan vizsgálható a halláscsökkenés?

Halláscsökkenés kivizsgálása gyermekkorban - Fülorrgégeközpont

A halláscsökkenés kivizsgálása során fontos pontosan megismerni a tüneteit és fizikális vizsgálatot végeznie orvosának. Emellett ki kell zárni a fertőzést, vagy más olyan problémát, amely halláscsökkenés kialakulását okozza. Elvégezhet CT-vizsgálatot vagy MRI-vizsgálatot, ha megsérült a füle, vagy úgy gondolja, hogy daganata lehet. A halláscsökkenés kivizsgálásának talán a legfontosabb lépése egy audiológiai speciális hallásvizsgálat.

A gyakori hallásvizsgálatok közé tartoznak:

  • Tiszta hangvizsgálat: Ez a gyakori hallásvizsgálat megállapítja a legcsendesebb hangerőt, amelyet az egyes hangmagasságoknál hallhat. A csontvezetéses vizsgálathoz egy készüléket is visel a fején. A fejhallgatóval/füldugóval végzett vizsgálat és a csontvezetési vizsgálat kombinációja segít az audiológusának meghatározni, hogy milyen típusú halláskárosodása van.
  • Otoakusztikus emissziós vizsgálat (OAE): Az audiológusok ezt a vizsgálatot a belső fül működésének ellenőrzésére használják.
  • Tympanometria: Ez a vizsgálat azt ellenőrzi, hogy mennyire jól mozog a dobhártyája.

Hogyan kezelhető a halláscsökkenés?

A halláscsökkenés kezelése és megelőzése szempontjából számos intézkedés tehető:

  • Hallásvédő eszközök: Az értékes hallás megőrzése érdekében fontos megvédeni füleinket a hangos zajoktól, például füldugóval.
  • Korai felismerés: Ha halláscsökkenést gyanít, fontos minél hamarabb orvoshoz fordulni, mert néhány esetben időben történő kezeléssel vissza lehet nyerni a hallás egy részét.
  • A fülzsír eltávolítása: A fülzsír eltömítődése a halláscsökkenés egyik könnyen orvosolható oka. Az orvos a fülzsírt szívással vagy egy kis hurokkal ellátott eszközzel távolíthatja el.
  • Gyógyszerek: A halláscsökkenés bizonyos típusai kezelhetőek antibiotikummal vagy szteroiddal.
  • Műtét: A halláscsökkenés egyes típusai műtéttel is kezelhetők. A fülben folyadékot okozó, ismétlődő fertőzések esetén az orvos kis csöveket helyezhet be, amelyek segítik a fül lefolyását. A dobhártya repedése is kezelhető műtéti úton.
  • Hagyományos hallókészülékek: Ezek az eszközök segítenek a halláscsökkenéssel élőknek jobban hallani. A hallókészülékek a hangokat erősítik, hogy a hallgató könnyebben érthessen.
  • Implantátumok: Bizonyos esetekben a halláscsökkenés súlyosabb formáinak kezelésére hallóimplantátumokat is alkalmaznak.
  • Beszédterápia: A beszédterápia segíthet a beszéd érthetőségének javításában és a kommunikációs képességek fejlesztésében.

Hogyan előzhető meg a halláscsökkenés?

A következő lépések segíthetnek megelőzni a hangos zajok okozta halláskárosodást, és megakadályozhatják az öregedés okozta halláscsökkenés súlyosbodását:

  • Védje a fülét. A legjobb védelmet a hangos zajoktól való távolmaradás jelenti. A munkahelyen a műanyag füldugók vagy a glicerinnel töltött fülvédő segíthet a hallás védelmében. Kerülje a hangos rockkoncerteket és halkítsa le a zenét zenehallgatás közben.
  • Vizsgáltassa meg a hallását. Ha sok zaj mellett dolgozik, gondoljon a rendszeres hallásvizsgálatra. Ha már elvesztette hallását, lépéseket tehet a további hallásvesztés megelőzésére.

    Téma szakértője

    • Audiológiai vizsgálat

    • Szakterületek:
      • Audiológia
    • Specialitások:
      • Hallásküszöb vizsgálat
      • Tympanometria Stapedius reflex
      • Tinnitometria
      • Beszédértés vizsgálata
      • BERA hallásvizsgálat

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK