A hallás az egyik legfontosabb érzékszervünk. A hallás teszi lehetővé, hogy kommunikáljunk a környezetünkkel, élményeket éljünk át, és részt vegyünk a körülöttünk zajló világban. A hallás képességének fontosságát mindaddig nem vesszük észre, amíg valamilyen okból el nem veszítjük a hallásunkat vagy ki nem alakul a halláscsökkenés. Az alábbi cikkben a halláscsökkenés okait, tüneteit és kezelési lehetőségeit mutatjuk be.
Halláscsökkenéssel kapcsolatos szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban
Mit jelent a halláscsökkenés?
Mik a halláscsökkenés típusai?
Mik a halláscsökkenés jelei és tünetei?
Milyen szövődményekhez vezethet a halláscsökkenés?
Milyen okok vezethetnek a halláscsökkenés kialakulásához?
Hogyan vizsgálható a halláscsökkenés?
Hogyan kezelhető a halláscsökkenés?
Hogyan előzhető meg a halláscsökkenés?
A halláscsökkenés egy olyan probléma, amely sok ember életét érinti világszerte. A hallás fontos abban, hogy a külvilágot érzékelni tudjuk, hogy kapcsolatban álljunk vele, valamint véd a veszélyektől. Hallácsökkenés esetén ez a funkció sérül, ami nagymértékben ronthatja az életminőséget, a munkaképességet és a társas kapcsolatokat. A halláscsökkenés különböző mértékű lehet: a kisebb hallási zavaroktól a teljes süketségig terjedhet. A halláscsökkenés okai is rendkívül változatosak, és a halláscsökkenés különböző életkorokban jelentkezhet. A gyermekeknél számos ok miatt állhat fent vagy keletkezhet halláscsökkenés. A gyermekek halláscsökkenése beszéd- és nyelvi késedelemhez vezethet. Időben felismerve azonban kezelhető a halláscsökkenés, és ezáltal védhető a gyermekek normális fejlődése. A halláscsökkenés kialakulhat időskorban is, ezt időskori halláscsökkenésnek nevezzük. A hallójáratban és a belső fülben lévő struktúrák idővel veszítenek rugalmasságukból és funkciójukból, ami a hallácsökkenés leggyakoribb, időskori formájához vezet. A halláscsökkenés legtöbb esete visszafordíthatatlan, azonban bizonyos műtétekkel, cochleáris implantátumokkal és egyéb módszerekkel visszanyerhető a hallás.
A halláscsökkenés típusai osztályozhatóak az alapján, hogy a halláscsökkenés melyik életkorban jelentkezik, ez alapján létezik a gyermekkori és időskori halláscsökkenés. A halláscsökkenés típusait leggyakrabban egy másik rendszer, a halláscsökkenés kialakulási helye szerint három csoportba soroljuk:
A halláscsökkenés mértékétől függően elkülöníthető az enyhe, a közepes, a súlyos és a mély halláscsökkenés. Ha valaki gyakorlatilag minden hangot nem hall, azt mély süketségnek nevezik.
A halláscsökkenés további komponenseket is tartalmazhat. A halláscsökkenés a hangerő (decibelben mérve) és a hangmagasság vagy frekvencia (Hertzben mérve) csökkenésének kombinációja. Egyes emberek például nehezen hallják a magas hangokat, de a mély hangok hallása nem okoz gondot, ez az úgynevezett nagyfrekvenciás halláscsökkenés. Az, akinek a magas frekvenciákon közepes mértékű halláscsökkenése van, a legtöbb beszédet nem hallja helyesen, de egy helikoptert mérföldekről gond nélkül meghallhat. A halláscsökkenés tehát egyedi és nagyon változó, ezért rendkívül fontosak a személyre szabott hallókészülékek, mivel azokat a beteg halláscsökkenésének egyedi mintázatához lehet igazítani.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A halláscsökkenés tünetei változhatnak a halláscsökkenés mértékétől és az okaitól függően. A halláscsökkenés néhány gyakori tünete közé tartozik:
A gyermekek és csecsemők esetében nehezebb lehet észrevenni a halláscsökkenés tüneteit. A halláskárosodott csecsemők egyes hangokat hallanak, másokat viszont nem. Előfordulhat, hogy:
Idősebb halláskárosodott gyermekeknél előfordulhat, hogy:
A halláscsökkenés oda vezethet, hogy az illető kapcsolattartása sérül a környezettel. Ennek következtében frusztrált, ingerlékeny vagy dühös lehet. A súlyos halláscsökkenésben szenvedő emberek szorongóvá vagy depresszióssá válhatnak. A halláscsökkenés gyermekek esetében tanulási nehézségekhez vezethet az iskolában, és rossz jegyeket kaphatnak. Ez kihatással lehet a gyermekek önbizalmára, a későbbi karrier választásukra, a társas kapcsolataikra. Az idősebb felnőttek esetében a halláscsökkenés és a demencia között is összefüggést mutattak ki.
A halláscsökkenés számos okra vezethető vissza, és a probléma lehet veleszületett vagy kialakulhat az élet során. A halláscsökkenés leggyakoribb okai közé tartoznak:
A halláscsökkenés kivizsgálása során fontos pontosan megismerni a tüneteit és fizikális vizsgálatot végeznie orvosának. Emellett ki kell zárni a fertőzést, vagy más olyan problémát, amely halláscsökkenés kialakulását okozza. Elvégezhet CT-vizsgálatot vagy MRI-vizsgálatot, ha megsérült a füle, vagy úgy gondolja, hogy daganata lehet. A halláscsökkenés kivizsgálásának talán a legfontosabb lépése egy audiológiai speciális hallásvizsgálat.
A gyakori hallásvizsgálatok közé tartoznak:
A halláscsökkenés kezelése és megelőzése szempontjából számos intézkedés tehető:
Ilyen tünetek jelzik, ha gond van a gyerek hallásával - Gyermekgyógyászati Központ
Nem biztos, hogy hiperaktív a gyereke, ha állandóan pörög - Endokrin Központ
Figyelmetlen gyerek? Nem, csak rosszul hall! - Fül-orr-gége Központ
Középfülgyulladás - Gyermekgyógyászati Központ
A következő lépések segíthetnek megelőzni a hangos zajok okozta halláskárosodást, és megakadályozhatják az öregedés okozta halláscsökkenés súlyosbodását:
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.