BERA Hallásvizsgálat

BERA Hallásvizsgálat

Szerző: Fül-orr-gége Központ | Módosítva: 2024.02.23 11:39

A kisbabák hallásvizsgálatára különös figyelmet kell fordítani, mivel a csecsemőkortól fennálló ép hangérzékelés a beszédfejlődésük alapja. Fontos, hogy még az előtt fény derüljön a halláskárosodásra, mielőtt bármilyen tünetet okozna. A halláscsökkenés és a hallóideg veleszületett károsodásának kizárására, a BERA-szűrővizsgálat minden újszülött számára kötelező.

A rosszul halló gyermek beszéde nem fejlődik, szókincse elmarad a kortársakétól. Csecsemő és kisgyermekkorban az objektív hallásvizsgálati módszerek javasoltak, amikor a gyermek részéről visszajelzés nem szükséges. Két objektív, műszeres hallásvizsgálat létezik

  1. OAE teszt – Otoakusztikus emissziós teszt, mikor a vizsgálat során egy hangszórót és mikrofont tartalmazó készüléket helyeznek a baba fülébe. A készülék apró méretű és halk, kattanó hangokat bocsát ki. A belső fülből érkező válaszreakciókat méri. A hallás állapotát méri, illetve halláscsökkenés esetén annak jellegét is megmutatja.
  2. BERA újszülött és csecsemő hallásvizsgálat a hallórendszer belső, idegi struktúráinak működését térképezi fel. A hallás épségét vagy csökkenését tudja mérni.

    Online Bejelentkezés

    Audiológiai vizsgálat

    Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Hogyan történik a BERA hallásvizsgálat csecsemők esetében?

A vizsgálat a szülő jelenlétében történik, mely nyugodt körülmények között gyorsan elvégezhető. Ideális eset, amikor nyugodt a csecsemő, esetleg alszik. A vizsgálat fájdalommal nem jár – ez nagy előnye.

A baba fülére egy speciális elektródás fejhallgató kerül, mely a hangokra adott agyi reakciót méri. A vizsgálat kimutatja, hogy a hangfeldolgozás megfelelően történik-e.

A vizsgálat körülbelül 20 percet vesz igénybe és azonnali eredményt mutat. A vizsgálatot szakasszisztens végzi.

Mit jelent a BERA vizsgálat eredménye?

Amennyiben mindkét fülön „megfelelt” minősítést kapott a vizsgálat, akkor valószínűsíthető, hogy a gyermeknek nincs probléma a hallásával.

Mennyi idős korban ajánlott a hallásszűrés elvégzése?

Az első, teljes körű szűrést 4 hetes kor előtt javasolt elvégezni BERA készülékkel. Koraszülöttek esetében szükséges félévente kontroll vizsgálat elvégzése a szakmai protokoll szerint.

Magyarországon 2015 óta létezik a kormány által kiadott klinikai irányelv, mely előírja az újszülöttek számára az objektív hallásvizsgálatot. /Eük 9, 2015-05-27, 000613,Emberi Erőforrások Minisztériuma/

FONTOS!

Az időben elvégzett vizsgálat, illetve megkezdett hallás rehabilitáció nagymértékben segíti a halláscsökkent gyermekek nyelvi, szókincsbeli fejlesztését. A teljes vagy részleges halláscsökkenés késői felismerése kihat a gyermek testi és szellemi fejlődésére.

Mik lehetnek a gyermekkori halláscsökkenés rizikófaktorai?

  • halláscsökkent családtagBERA hallásvizsgálat, Fül-orr-gége Központ
  • veleszületett halláskárosodás – méhen belüli fertőzések (rubeola, herpes, szifilisz, stb.)
  • fül- és egyéb koponyafejlődési rendellenességek
  • 1500 grammnál kisebb születési súly
  • hallóideg károsodással járó, szülés utáni gyulladások
  • hallóideg- vagy halláscsökkenéssel társuló elváltozás

Miért fontos a hallás szűrése?

A halláscsökkenés az egyik leggyakoribb születéskori probléma. A korai kimutatás esélyt adhat az időben megkezdett kezelésre. Megfelelő korai ellátással még egy teljesen süketen született gyermek is tökéletesen beilleszkedhet a társadalomba.

Vizsgálatok hiányában, a későn felismert halláscsökkenés hosszú távon olyan nehézségekhez vezet, mint a szociális elszigeteltség, önbizalomhiány, csökkenő tanulmányi teljesítmény, vagy akár súlyosabb lelki problémák is kialakulhatnak. A megfelelő kommunikáció képessége nélkül a gyermek nem tudja magát megértetni környezetével, ezért magába zárkózhat, sérülhet a lelke a folyamatos kudarcélmények miatt. A közösségben nem találja a helyét, nehézzé válik számára kapcsolatok kialakítása, a társadalmi beilleszkedés. Egész életére kedvezőtlenül hathat.

Hol érhető el BERA hallásvizsgálat újszülöttek részére?

A legtöbb klinikán és szülészeten nem állnak rendelkezésre a szükséges felszerelések, eszközök az újszülöttek hallásszűrésére, magánintézményekben is ritka a legmodernebb BERA vizsgálat.

Fül-orr-gégeKözpontunkban elérhető a vizsgálat!

Téma szakértője

  • Audiológiai vizsgálat

  • Szakterületek:
    • Audiológia
  • Specialitások:
    • Hallásküszöb vizsgálat
    • Tympanometria Stapedius reflex
    • Tinnitometria
    • Beszédértés vizsgálata
    • BERA hallásvizsgálat

 

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK