Audiológia

Audiológia

Szerző: Fül-orr-gége Központ | Módosítva: 2024.02.23 11:26

Az audiológia az a fül-orr-gégészeti szakterület, mely a hallással, a halláscsökkenések diagnózisával és szűrésével foglalkozik. A vizsgálatokat audiológus specialista végzi, aki meghatározza a halláskárosodás típusát, megállapítja a halláscsökkenés mértékét.

 

A hallásvesztésnek alapvetően két típusa van:

  1. A hallóideg (idegpálya) károsodásából adódó idegi hallásvesztés.
  2. A hangvezető rendszer betegsége okán keletkező vezetéses típusú hallásvesztés.

Hogyan vizsgálható a halláskárosodás?

A hallásproblémák vizsgálatára különböző objektív és szubjektív módszerek is léteznek.

Objektív eljárások, melyekhez nincs szükség a beteg aktív közreműködésére.

Szubjektív mérések esetén a betegek aktív közreműködésével juthatunk a vizsgálati eredményekhez.

Hangvilla vizsgálat

Az audiológus szakember a megpengetett hangvillát a vizsgált személy homlokának vagy a fejtetejének közepéhez támasztja, majd a páciens visszajelzése alapján összehasonlítja a hangvillák által keltett hangosságérzetet a fül előtt és mögött. A vizsgálati módszerrel az állapítható meg, hogy a hallásproblémát a hangvezetés rendszer károsodása okozza-e, valamint a működészavar mértéke.

Online Bejelentkezés

Audiológiai vizsgálat

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Hallásküszöb vizsgálat

A vizsgálattal meghatározható a legkisebb intenzitású hang, amit a páciens hall.

A vizsgálat egy csendes, teljesen hangszigetelt fülkében történik. A fül mögötti csontos területre helyezett eszközön át érkező rezgések, illetve a fülhallgatóban hallható tiszta hangok érzékeléséről a páciensnek visszajelzést kell adnia az audiológus szakembere számára, aki a vizsgálatot végzi. A két fülön külön-külön kell meghatározni a légvezetéses hallásküszöböt és a csontvezetéses hallásküszöböt – erről audiogram készül, mely segítségével kaphatunk pontos képet a halláscsökkenés mértékéről.

Beszéd audiometria

A beszéd audiometria vizsgálat hasonlít a hallásküszöb vizsgálathoz, gyakran azt követően történik egy hangszigetelt szobában /kabinban/. A fülhallgatóból hallott, fonetikailag kiegyensúlyozott egy szótagú szavakat, kifejezéseket a vizsgálat első szakaszában a páciensnek jeleznie kell, ha észleli azokat. A következő vizsgálati szakaszban hallás után vissza kell mondania. Az elhangzott beszéd legalább 50%-át észlelnie és helyesen visszamondania szükséges – ekkor tekintjük a páciens számára érthetőnek.audiológiai vizsfálat

Középfül analízis (tympanometria)

A vizsgálat során a középfülben uralkodó nyomást mérik, a tympanometria segítségével kimutatható, hogy van-e folyadék a középfülben, a dobhártya lyukas-e, illetve a halláscsökkenés mértéke is megbecsülhető.

Tinnitometria

A fülzúgás vizsgálatára szolgál, első lépésben szubjektív hallásvizsgálatokat kell végezni – mint hallásküszöb audiometria, beszéd audiometria, majd ezt követően kerül sor a fülzúgás vizsgálatára. Audiométerrel határozzák meg a fülzúgás frekvenciáját és hangerejét a vizsgálat során, illetve mérik, hogy a fülzúgás milyen kibocsátott hang hatására tűnik el, vagy halkul.

Milyen tünetek jelentkezésekor javasolt felkeresni audiológiai szakrendelést?

  • Fülzúgás, fülcsengés
  • Szédülés
  • Hallásproblémák
  • Beszédértési problémák
  • Egyensúlyzavar

A hallásunkban bekövetkezett bármilyen változás esetén javasolt mielőbb felkeresni fül-orr-gégész szakorvost a tünetet kiváltó okok, esetleges gyulladások vagy szervi elváltozások megállapítása miatt.

Hogyan zajlik az audiológiai vizsgálat?

Az audiológus először kikérdezi a pácienst a panasz jellegéről, korábbi panaszokról, esetleg a családban előforduló betegségekről és felveszi a kórelőzményt. Ez alapján határozza meg a szükséges vizsgálatot és menetét.

Mik a halláskárosodás kezelési lehetőségei?

Vezetéses halláskárosodás: enyhe vagy középsúlyos esetben gyógyszerrel vagy műtéttel javítható.

Kezelhető

  • hallókészülékkel
  • középfül-implantátummal
  • csontvezetéses implantátummal

Idegi halláskárosodás esetén megoldást a hallókészülék vagy középfül-implantátum jelenthet. Súlyos esetekben cochlearis implantátum beültetése.

Fül-orr-gége Központunkban audiológiai vizsgálat elérhető! 

Téma szakértője

  • Audiológiai vizsgálat

  • Szakterületek:
    • Audiológia
  • Specialitások:
    • Hallásküszöb vizsgálat
    • Tympanometria Stapedius reflex
    • Tinnitometria
    • Beszédértés vizsgálata
    • BERA hallásvizsgálat

 

 

Hírek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK