A perifériás szédülés

A perifériás szédülés

Szerző: Fül-orr-gége Központ | Módosítva: 2023.11.20 14:13

A szédülés (másszóval Vertigo) orvosi értelemben helyzetváltozás-érzést jelent, amikor a test és az azt körülvevő tér egymáshoz viszonyított helyzetének érzete megváltozik.

Fontos tudni, hogy a szédülés egy tünet és nem jelent betegséget önmagában. Az orvos feladata, hogy vizsgálatok alapján fényt derítsen a szédülés hátterében meghúzódó fül-orr-gégészeti vagy neurológiai problémára. A kiváltó ok megszüntetésével a szédüléses panaszok is elmúlnak.

A szédülésnek két gyakori típusa van: A centrális és a perifériás szédülés.

Perifériás szédülés

Mi okozhat perifériás szédülést?

A szédülés leggyakoribb formája a perifériás szédülés. A panaszokért a legtöbb esetben a belsőfülben meghúzódó betegségek felelősek, hiszen ez itt található az egyensúlyérzékelésért felelős szervünk. A leggyakoribb okok a perifériás szédülés mögött:

A legtöbb esetben BPPV felelős a szédüléses panaszokért. BPPV során a belsőfülben, a félkörös ívjáratokban kalcium-karbonát kristályok rakódnak le, amelyek minden helyzetváltoztatásnál ingerlik az egyensúlyozó szervet, így akár a fej helyzetének változtatásával rohamszerűen beindul a szédülés.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

  • Vestibularis szindróma - belsőfül betegsége

A vestibularis szindróma súlyos szédülést okoz, amely hirtelen jelenik meg, és 2-3 hétig is eltarthat. A betegség egy fertőzés következménye, amit egy vírus okoz.

A Meniére betegségben a szédüléses panaszokhoz hallásvesztés társul. A betegséget előidézheti stressz, túlzott sófogyasztás, túlzásba vitt koffein és alkohol bevitel. A betegség pontos kiváltó oka még ismeretlen.

perifériás szédülés

Perifériás szédüléshez társuló egyéb tünetek:

  • hányinger, hányás
  • nagyfokú izzadás
  • fertőzések a fülben

 

A belsőfül-gyulladás és Meniére betegség esetén fül-orr-gégészeti problémák (hallásproblémák és tinnitus (fülzúgás)) is jelentkezhetnek a szédülés mellett, egy, vagy mindkét fülben. A fülzúgás lehet ér, izom és idegi eredetű.

Amennyiben fülzúgás kíséri a szédülést, mindenképp keressen fel egy fül-orr-gégész orvost, hiszen akusztikus neurinóma (jóindulatú daganat) is állhat a háttérben!

Perifériás szédülés kezelése

A szédülés gyógyítása mindig a háttérben meghúzódó betegség kezelésével történik.

BPPV kezelésére az Epley manőver lehet a segítségünkre, amely a jóindulatú testhelyzeti szédülés  kezelésére kidolgozott repozíciós tornasor. A manőver csak gyógytornásszal végezhető.

Gyulladáscsökkentő gyógyszerek segíthetnek, amennyiben a perifériás szédülést vestibularis szindróma, Meniére betegség, vagy belsőfül-gyulladás okoz. Meniére betegségben javasolt elhagyni, vagy lecsökkenteni a só, koffein, és alkoholfogyasztást.

A perifériás szédülés néhány esetben krónikus is lehet. Krónikus szédülésben szenvedőknek teljes életmódváltoztatás javasolt, mozgással, meditációval, hiszen a stressznek is komoly szerepe lehet a betegségben.

Amennyiben szédülés nehezíti mindennapjait, jelentkezzen be fül-orr-gégészeti rendelésünkre!

[getTeamWithLabelID]

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK