Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Mónika!

21 éves fiatal lány vagyok. pár éve időszakosan (de meghatározhatatlanul) jön elő krákogás, nagyon furcsa, nem is tudom leírni. Nem jön fel aminek felkéne, csak igen ritkán, és az sem segít. Legszívesebben kikaparnám a torkomtáját, csak szűnne meg. 6 éve dohányzom, de ezt nem találom elégséges indoknak. Mert sok embert ismerek , de egyiknek sincsenek ilyen tünetei.
Pár éve a hangom is sokat mélyült egyébként, énekelni meg szinte már nem tudok. De a fő gond ez a krákogás, állandó torokköszörülés.
Nem tudok belenyugodni. Voltam szakembernél, de mégcsak meg sem vizsgált, mondatott velem egy \"áá\"-t, aztán hazaküldött, hogy tegyem le a cigit. Rövidesen le is fogom. De számomra ez akkor sem volt magyarázat. Rendkívül kellemetlen, és amikor ilyen időszak van, a legrosszabb a nyelés, és a nem nyelés, tehát minden. Olyan mintha ki lenne száradva a torkomban egy pont, ezért állandóan \"locsolom\", de hiába, mert ugye a folyadék csak átfut rajta.
(Néha olyan mintha levegő buborék képződne valahol bennem, és böfögök is, bár ez lehet hogy az ilyenkor a megnövekedett folyadékbevitel miatt van.)

Sajnos nem vagyok elég karakán hogy szembeszálljak a fül-orr-gégésszel és kierőszakoljak vizsgálatot. Tudom, látatlanban Ön sem tud mit mondani, de azért mégis reménykedem, hogy vagy megerősíti vagy megcáfolja a szakember véleményét akinél jártam.
Magyarul, ha csak úgy simán minden eszköz nélkül belenéz a torkomba, és ott nem lát semmit (elvileg), akkor teljesen biztos lehetek benne hogy nincs bajom, csak ez valami más?

Tudom hogy a dohányzás nem egy ezt a problémát enyhítő (sőt talán elő is idéző) dolog, de értse meg, több 100 ismerősöm hasonló dohányzási szokásokkal soha nem tapasztalt ilyet, én pedig már kb 2 éve időnként (sűrűn) szenvedek tőle.

Előre is köszönöm válaszát, és elnézését kérem a furán fogalmazott levélért, de már olyan régóta kutatok megoldást, hiába.

Kari
2013.01.31
Tisztelt Kari !

A tartós dohányzás valóban hozzájárulhat a panaszaihoz, de az egyéb lehetséges okokat ís végig kellene vizsgálni.
Alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat indokolt orrüregi endoszkópiával. Felmerül a refluxbetegség, ennek jelei a gége vizsgálatakor láthatóak .

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.31
Tisztelt Doktor/Doktornő

A problémám az, hogy súlyosan orrspray ill csepp függő vagyok. egészen egyszerűen nem kapok levegőt nélküle. sem napközben sem éjszaka. aludni is alig birok mert rendszeresen felébredek arra hogy nem kapok levegőt. már voltam vagy 3 különböző orvosnál, egyszerűen nem vesznek komolyan vagy nem tudják hogy mi bajom én nem tudom. a bachlenosal aqua orrspraynél és az allergia gyogyszernél egyik se tudott többet mondani. természetesen ezek nem használnak. a problémám 2,5 éve! van. egy pár napja már a szokásos \"adagomtól\" se vagyok jobban és ilyen véres darabkák vannak a zsebkendőben ha kifújom az orrom. kérem segítsen! hova menjek? mit csináljak? már egy kisebb vagyon ráment ezekre a szerekre. arról nem is beszélve hogy mennyire frusztráló hogy ez határozza meg az életem nagyjából... Válaszát előre is köszönöm! a
2013.01.30
Tisztelt Zsuzsanna!

A tartós orrcsepp használat komoly probléma. Nem könnyű abbahagyni a megszokás miatt, a folyamatos érszűkítő hatás tönkreteszi az orrnyálkahártya felszíni működését. Azt kell kideríteni, hogy milyen ok miatt kezdte el hasznáéni. Állhat a háttérben allergia, orrmelléküreg gyulladás, refluxbetegség. Ha valami igazolódik , kezelni kell. Az orrspray elhagyásához többféle gyógyszeres lehetőség létezik, de a megválasztandó kezelés mindig egyéni. Az orrüreg endoszkópos vizsgálálata, szükség esetén orrmelléküreg CT, allergiavizsgálat segít a legalkalmasabb terápia kiválasztásában.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.30
Tisztelt Doktornő! A férjemnek megállapították, hogy a nyelvcsapja megnyúlt. Minden ok nélkül, egyik napról a másikra. Ez nagyon zavarja őt a hétköznapi életében. Az orvos azt mondta, hogy meg kell kisebbíteni műtéti úton. Kérdésem, hogy mi okozhat ilyet? Önöknél végeznek e ilyen jellegű műtétet? Köszönettel Bartosné Judit
2013.01.30
Tisztelt Bartosné Judit !

A nyelvcsap nyálkahártyával fedett, laza kötószövet-izom képlet. Nincs funkciója, nyugodtan eltávolítható, ha panaszt okoz. Hirtelen megnövekedését gyulladás vahgy allergiás oedema okozhatja, egyébként magától nem nő meg. Az elképzelhető, hogy korábban is megnyult volt és most még ehhez jött valamilyen okból egy duzzanat. Ha gyulladás vagy allergia az ok, akkor azt kell kezelni.
A Budai Alleegiaközpontban ambuláns ellátást végzünk, így nincs lehetőség műtétre. A beavatkozás bármelyik fül-orr-gége osztályon elvégezhető.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.30
Üdvözlöm.S. Zsuzsa vagyok. Szeretném megkérdezni,hogy mit tegyek mert sajnos éjszaka nagyon horkolok és ez már majdnem kapcsolatom rovására megy. Már sok mindent kipróbáltam, de sajnos csak időleges a hatása. Kérném önt adjon nekem tanácsot mit tudnék tenni. Köszönöm és várom válaszát. Üdvözlettel. S. Zsuzsa
2013.01.27
Tisztelt S. Zsuzsa !

A horkolás hátterében több ok, többek között az orr-garat területén fennálló gyulladás, anatómiai eltérés állhat.
Elsőként fül-orr-gégészeti vizsgálatot javasolok. Ezután amennyiben szükséges, alváskivizsgálás indokolt.
Részletes információt www.sleepcenter.hu oldalunkon talál.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.27
Tisztelt Doktornő! Nem rég megállapítottak nálam otosclerosis-t s érdekelne, van-e bármi, amire ilyenkor érdemes odafigyelni, hogy kevésbé gyorsan romoljon az állapot: például hideg - meleg ellen védeni a fület; odafigyelni, hogy ne menjen víz a fülbe; egyes ételek kerülése, más ételek gyakoribb fogyasztása; hangos helyen füldugó használata, stb. Válaszát előre is köszönöm, Zsófi
2013.01.24
Tisztelt Zsófi !

Az otosclerotikus folyamat előrehaladását sajnos nem tudjuk befolyásolni.
Ettől függetlenül célszerű az egyéb halláscsökeknéshez vezető okokat - az erős zajt, az elhúzódó felsőlégúti hurutot -elkerülni.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.24
Kedves Szakértő!

Tanácsát szeretném kérni. Tavaly márciusban derült ki, hogy allergiás vagyok. A tüneteim a következőek voltak: teljes orrdugulás (nátha nélkül), fülpattogás, torokkaparás, fejfájás, valamint az egyik szemem is begyulladt. Elmentem szemészetre majd a fülorrgégészetre is, ahol megállapították, hogy allergiás eredetű a bajom. Kaptam Azomyr tablettát és Awamys orrsprayt.

A gyógyszer elfogyott, a tünetek pedig visszatértek, majd bal oldali arcüreggyulladásom lett a végén, és megint újrakezdtem a gyógyszert az orvosom tanácsára. Augusztusban, a parlagfűszezon kellős közepén ismét arcüreggyulladásom lett, a gyógyszer szedése mellett. Ekkor kértem beutalót allergiatesztre, hogy megtudhassam mi okozza, de a Prick-teszt semmit sem mutatott ki.

Orvosom 3 havi gyógyszert felírt, ami lassan elfogy. A téli időszakban egyszer abbahagytam a szedést, hátha tünetmentes leszek, de sajnos jelentkeztek a panaszok, és egy felsőlégúti hurutos-torokfájásos betegségem lett, ami antibiotikumos kezelés hatására sem múlt el 3 hétig, majd mikor újrakezdtem az Azomyrt, pár nap alatt rendbe jöttem. Most megpróbáltam, hogy 2 naponta szedem csak, de a torokkaparás és az orrdugulás megint kezd visszatérni, tehát úgy tűnik, naponta szükségem van a gyógyszerre.

Kérdésem az lenne, hogy az Ön meglátása szerint a betegségem fül-orr-gégészeti, vagy inkább pulmonológiai/allergológiai hatáskörbe tartozik? Elköltöztem, így új orvoshoz kell mennem, és nem tudom eldönteni, hogy vajon milyen területhez is tartozik ez az allergiás megbetegedés.

Illetve még azt szeretném Öntől kérdezni, hogyha elfogy a gyógyszerem és addig nem sikerül receptet íratnom, lenne-e olyan vény nélkül kapható készítmény, ami hatékonyan helyettesítené az Azomyr tablettát?

Válaszát előre is nagyon köszönöm:
Bernadett
2013.01.23
Tisztelt Barnadett !

Leírása alapján tünetei hátterében mind allergia mind orrmelléküreg gyulladás fennállhat.
Célszerű lenne ismételt, részletes allergiavizsgálattal meghatározni a kiváltó okot. Emellett orrendoszkópiával végzett fül-orr-gégészeti vizsgálat orrmelléküreg CT-vel kiegészítve tisztázhatja az orrmelléküregek állapotát. A vizsgálatok értékelése után lehet a legmegfelelőbb kezelést kiválasztani. Amennyiben lenne refluxbetegségre utaló tünete, az is hozzájárulhat a visszatérő felsőlégúti panaszokhoz.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.23
Tisztelt Dr nő,Dr úr!
A következő problémával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni,a páromnak gyerekkorában volt egy súlyos autóbalesete ( nagy sebességgel elütötték)hónapokat töltött korházban mert jó pár csontja összetört,szerencsére azóta felépült,de a baleset következményeképp az orvosok felhívták a figyelmét,hogy a balesettől a fülfolyadékába került levált csontdarab,ami valamikor ha úgy adódik elmozdul,és elkezd uszkálni a fülfolyadékában,aminek következményeképp,ilyenkor a legkisebb mozdulatra is,nagyon nagy szédülés,hányinger,akár folyamatos hányás,és rosszulét jön rá,egészen addig még ezek a csontdarabok ismét jó helyre nem uszkálnak,akkoriban (1989-ben) azt mondták,hogy ezzel együtt kell élni,mert nem igazán lehet vele orvosilag mit kezdeni,nem nagyon lehet mütéttel gyógyitani,kérdésem tehát az volna,hogy ennyi idő elteltével esetleg ön,önök tudnak-e valami segítséget nyújtani,vagy tudnak-e valakihez fordítani,aki ilyen jellegű sérülésben tud segítséget nyújtani? válaszukat elöre is nagyon szépen köszönöm ( megjegyezném én 2-éve vagyok a párommal,és mivel látom hogy ilyenkor mennyre szenved,ezért gondoltam,hogy próbálok érdeklődni,hogy ennyi év elteltével,esetlegesen lehet-e valahogy,akár mütéttel,vagy máshogy gyógyitani,ezt a sérülést)
Maradok Tisztelettel:Terék Zsolt!
2013.01.21
Tisztelt Terék Zsolt !

Az orvosi technika sokat fejlődött az elmúlt 20 évben. Amennyiben még nem történt - és párjának visszatérően jelentkeznek tünetei- , koponya CT / MRI vizsgálat indokolt. Lehetőség van a belsőfül körüli csontozat nagy felbontású CT vizsgálatára is.
A képalkotó vizsgálatok előtt fülészeti kontroll szükséges.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.21
T.Dr.nő/Úr!
Nagymamámnak paracentésist csináltak, de javasolták az orr be fúvást politzerbalonnal is. Mennyi idő kell, hogy elteljen a két beavatkozás között? Köszönettel:K.Ágnes
2013.01.11
Tisztelt K.Ágnes !

Általában rögtön a dobhártya bemetszése után el lehet kezdeni a fülkürt átfújását. Kivétel, ha heveny orr-orrmelléküreg folyamat áll fenn. Ezért kérdésére csak az orrüreg vizsgálata után lehet pontos választ adni.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.11
Tisztelt Doktornő!
Nem múló problémám kapcsán fordulok Önhöz.
5-10 éve alakult ki nálam egy nagy fokú hidegérzékenység a torkomban.
Először a jeges üdítőket, fagylaltot nem tudtam fogyasztani, rögtön berekedtem és begyulladt az egész torkom. Pár év múlva már a csapi hideg vizet sem lehetett meginnom. Sokat jártam orvoshoz, de igazából csak ideig óráig javultam. Most már ott tartok, hogy csak a meleg folyadékokat tudom meginni. Nem dohányzom, nem iszok alkoholt, szénsavas italokat, nincs reflux irritációm.
Söt már a téli hidegebb levegő miatt is állandóan be van gyulladva a torok myálkahártyám.
2012 áprilisa óta folyamatosan járok gégész orvosokhoz (szakrendelésre és magánrendelésekre is), de semmi eredmény.
Már talán nincs olyan gyógyszer amit ne írtak volna fel. UH vizsgálat sen tárt fel eltérést.
Találkozott-e már a praxisában ilyen jellegű tünetekkel és gyógyitható-e?
Esetleg milyen vizsgálatokat lenne szüséges még elvégezni?
Itt nálunk tanácstalanok úgy látom az orvosok a problémámmal.

2013.01.08
Tisztelt Érdeklődő !

Kérdéséből nem derül ki, hogy megvan-e a mandulája. Ez fontos a lehetséges okok szempontjából.
Érdemes kizárni a háttérben esetleg fennálló orrmelléküreg gyulladást vagy allergiát. Előfordulhat a nyálkahártya immunitásában szerepet játszó immungobulin szintjének csökkenése.
Kérdésére pontos választ csak vizsgálat után lehet adni.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.08
T. DR. Nő/Úr!


Már pár hónapja garatgyulladásom van,piros hólyag van a garatomon,égő érzés,torokszárazság,gombócérzés folyamatosan.A gégészeten írtak fel amoxicilint,mert kicsit ödémás volt a garat,amizől sajnos nem változott semmi. Ma voltam kontrolon,ahol azt mondta az orvos hogy már javult az állapotom,de hogy sok folyadékot kell innom,és talán még a stressztől is lehet.Ön szerint mit kéne tennem hogy meggyógyuljak.Már gondoltam rá hogy vmilyen vitamint vagy immunerősítőt fogok szedni.
Köszönöm válaszát előre is.
Tisztelettel
Vargáné K. Ildikó
2013.01.02
Tisztelt Vargáné K. Ildikó!

A bő folyadékfogyasztás, változatos, vitamindús étrend mindenképpen jó ötlet. Kérdésére pontos választ csak vizsgálat alapján lehet adni. Orrmelléküreg gyulladástól a refluxbetegségig sok ok lehet, amely miatt nehezen gyógyul a garatnyálkahártya gyulladása. Baktériumokon kívül vírus, gomba is okozhatja, tartós panasz estén szükséges a garatváladék bakteriológiai vizsgálata.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2013.01.02

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK