Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Üdvözlöm!
Azzal a problemaval fordulok onhoz,hogx mult heten megallapitottak h a bal orrlyukamban orrpolip talahato,amit majd meg fognak muteni,csak most terjes vagyok.Viszont a megfazasom vegen jarok es teljesen be van dugulva mindket orrlyukam,pedig eddig a jobb oldali jol szelelt.Azota erzem ezt,miota par napja eszrevettem,hogy nem log le addig a polip mint eddig,kicsit felljebb van igy gondolom kozrejatszik a teljes dugulasban.
A kerdesem az lenne,hogyan tudnam visszaallitani,(ha egyaltalan lehet)hogy lejjebb jojjon es ne zarja el teljesen a levegot?Orrszivoval probakoztam de nem segitett.
Elore is koszonom a valaszat!
2015.02.01
Tisztelt Érdeklődő!

Az orrpolip piszkálása nem fog javítani a helyzeten, esetleg vérzést okozhat. Az orrdugulás változó mértéke a nyálkahártya duzzanatával függ össze. Ez terhesség alatt hormonális okok miatt egyébként is kialakulhat.
Csak vizsgálat alapján lehet tanácsot adni a megfelelő kezelésre.

üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.02.01
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

A problémám az lenne, hogy tavaly nyár elején elkezdtem futni, illetve edzés szerűen futottam volna, de ahogy elkezdtem rá másnapra elkezdtek a füleim zúgni. Amikor mindez elkezdődött további tüneteim is lettek pl. fájtak a füleim, mindent sokkal hangosabban hallottam, illetve több napig egyensúly problémáim is voltak. A futást így abba is hagytam. Voltam fülészeten, ott csak hallás vizsgálatot csináltak, ahol azt mondták, hogy kisebb halláskárosodásom van, de nem vészes, illetve, hogy tinnitusom van. Az utóbbira kaptam, illetve elkezdtek adni infúziús cavinton kúrát, de már rögtön az elsőtől rosszul voltam olyan szinten, hogy más nap a következő adagra már nem bírtam visszamenni a kórházba. Onnét kezdve több hónapig szinte folyamatosan zsibbadt a bal kezem is, ami nem olyan rég pár hete magától végül elmúlt. Az lenne a kérdésem, hogy ki lehetne-e deríteni konkrétabb vizsgálatokkal azt, hogy valóban azok-e a gondjaim, amiket megállapítottak, illetve, hogy miért nem bírtam a cavinton kúrát sem, és hogy összefüggött-e ezzel a rosszullétem, vagy épp a kéz zsibbadásom? Illetve az is érdekelne, hogy pl. a 3D és fül diagnosztika megfelelő vizsgálat lenne-e ezekre, illetve mennyibe kerülne, ha igen?
Üdvözlettel: Klára
2015.01.30
Kedves Klára !

Azt hiszem, nem fülészeten kellene kezdeni a további kivizsgálást. Nem kizárt, hogy a fülészeti tünetei mögött más okot kellene keresni.
Kardiológiai, neurológiai vizsgálatot javasolok.

üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.01.30
Tisztelt Doktornő!

Kisfiam 8 éves és pár hete vettem észre, hogy vannak napok mikor bereked. Mézet szoktam neki adni, amit hatásosnak vélek. Kérdésem az lenne, hogy forduljunk-e vele orvoshoz. Előre is köszönöm szíves válaszát! Tisztelettel: Kákai Katalin
2015.01.30
Tisztelt Kákai Katalin !

Ha a rekedtség tartósan visszatér, mindenképpen indokolt a vizsgálat . A háttérben állhat allergia, refluxbetegség, akár erőltetett , helytelen hangképzés is.

üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.01.30
Tisztelt Doktor Úr / Doktornő,

a következőben kérném a tanácsát. 2-3 napja kicsit megfáztam (huzatban álltam fél órát, és mire becsuktam az ablakot, már dideregtem), de nem vészes, lázam sincs, a közérzetem is jó, kicsit be van dugulva az orrom. Viszont van egy számomra ijesztő tünet: a náthám kezdete óta a jobb fülemben egy tompa nyomásérzet van, mintha eldugult volna, és feszül. Fájni nem fáj a fülem, cseppet se, csak zavar ez a feszülés. Ami még furcsa: ezt csak ébredés után "csinálja" a fülem, utána helyre jön, egész nap jó, majd estére ismét feszülni-nyomni kezd. Mi lehet ez? Mivel kezeljem?
Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel:
B. Boglárka
2015.01.29
Tisztelt Boglárka !

Fülkürthurut alakulhatott ki. Próbáljon meg néhány napon át recept nélkül kapható orrcseppet használni.
Amennyiben nincs javulás, indokolt a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.01.29
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Nemrég vazomotoros rhinitist diagnosztizáltak nálam.Tüneteim az időnkénti vizenyős orrfolyás,főleg éjszakai egy oladú orrdugulás(amelyik oldalon fekszem).Esradin 5 mg tablettát és Hysan Hyaluron-spreyt írt ki a fül-orr-gégész.Ennek 1 hete.A tünetek azóta is fenn állnak,sőt intenzívebbé váltak.Lehetséges,hogy egyfajta "tisztulás" indult meg,s ez lehet az oka?Teljesen tanácstalan vagyok,ugyanis az orvos,akinél voltam vidéki,nem engedhetem meg sajnos magamnak,hogy utazgassak minden héten a panaszaimmal,viszont nem sok tanáccsal látott el.Kérdésem az lenne,hogy ez a betegség gyógyítható-e,s mennyi idő kell a teljesen tünetmentes állapothoz?Ha egyáltalán van olyan...Válaszát előre is köszöönöm.
Tisztelettel:B.Izabella
2015.01.29
Tisztelt Izabella !

Mindenképpen érdemes kizárni a lehetséges allergiás hátteret.Kiváltó ok lehet a refluxbetegség vagy hisztamin túlérzékenység is.
A további kezelésre vonatkozóan pontos tanácsot csak vizsgálat alapján lehet adni.

üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.01.29
Tisztelt Doktor ÚR/NŐ

Kisfiam 4 éves. Második éve jár oviba, sajnos minden betegséget összeszed. Tavaly februárban fordult vele először a kruppos köhögés, akkor kórházban is voltunk. Akkor orrmandula műtétet javasoltak. Hosszú hónapos köhögés után, mire időpontot kaptunk a fül-orr gégészetre tünetmentes volt, azt mondták nincs szükség rá. Most ez a kruppos köhögés egyre gyakrabban fordul elő. Legutóbb karácsonykor volt beteg, akkor hörghurut lett a vége, 2 kúra antibiotikum. Most jelenleg is beteg. Ugatós köhögéssel kezdődött, rektodelt kúp, de nem nagyon múlt el, utánna hurutossal kezdődött, láza is lett, ekkor kapott ceclort. jelenleg száraz köhögése van, salvus vízzel inhalálunk,hidegpárásítunk, izlandi zuzmót és még az antibiotikumot adom neki. de rengeteget köhög. Multitabs immuno-t adok neki már lassan két hónapja, de akkor is 2 hétnél nem bírja tovább az ovodában.
A kérdesem a következő lenne: Érdemes lenne e egy fül orr gégészt felkeresni és esetleg indokolt lenne e az orrmandula műtét?
Éjszaka is sokat köhög, mindig nyitva a szája, napközben is, a váladék az orrából átlátszó, és étvágya is alig van. Nagyon aggódok.

Köszönöm figyelmét és válaszát!
Tisztelettel: Emese
2015.01.28
Tisztelt Emese !

Mindenképpen indokolt lenne a fül-orr-gégészeti vizsgálat. Kisgyermekkorban visszatérő köhögés, orrlégzési panasz hátterében állhat allergia vagy refluxbetegség is.
Vizsgálat alapján lehet eldönteni, szükséges-e további kivizsgálás, nem kizárt, hogy megúszhatja az orrmandula műtétet.

üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.01.28
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
A következő problémánk lenne. Kislányunk áprilisban lesz 3 éves. Kb. egy évvel ezelőtt tapasztaltuk, hogy vírusos fertőzöttség esetén szédül a babánk, és véget nem érő hányás volt. De délutánra már rendben volt. Aztán azóta, ha vírusos fertőzése van, szédül. A szédülés kb. 1-2 óráig van jelen, és a hányás nem mindig jelentkezik. Decemberben 3 hétig tartó felső légúti fertőzése volt. Ekkor a betegsége 3.napján indult a "roham". Folyamatos szédüléssel hányással kezdődött és azon az első napon háromszor tapasztaltunk rövid ideig tartó vízszintes nystagmust is. A szédülés is eltartott több napig. Betegségmenetes időszakban stabil, életkorának megfelelően fejlett a babánk, és teljesen panasz,- tünetmentes. Sajnos az orvosokra nagyon érzékenyen reagáló "nehezen vizsgálható a kisded"ünk. Szeretném a tanácsát kérni, mit tegyünk merre induljunk, és Ön szerint van-e szükség koponya MR vizsgálatra. Hálásan köszönjük segítségét és tanácsát!
Tisztelettel:
Nagy Adrienn
2015.01.27
Tisztelt Nagy Adrienn !

Elsőként alapos gyermek fül-orr-gégészeti és neurológiai vizsgálatot javasolok. Ennek alapján lehet eldönteni, szükség van-e képalkotó vizsgálatra, pl. MR-re.
Mivel a gyermekkori szédülés nem gyakori kórkép, mindenképpen gyermekgyógyászati centrumot, egyetemi klinikát javasolok.
Lakóhelyüktől függően erről a gyermekgyógyászuk / családorvosuk tud információt adni.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos

2015.01.27
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Régen a torokgyulladás volt a gyakori nálam, most viszont már több éve a légcsőgyulladás, légcsőhurut gyötör minden tavasszal, ősszel. Mindig torokfájással kezdődik, közben egy nátha, ezeket ki tudom kúrálni antibiotikum nélkül, de a végeredmény mindig ugyanaz: légcsőprobléma,(+néha hörgő) ami csak antibiotikummal múlik el. Sajnos az életem során nagyon sok antibiotikumot kaptam (35 éves vagyok) és úgy érzem, az immunrendszerem szinte folyamatosan padlón van. A fenti betegségek nagyon gyorsan illetve könnyen kialakulnak nálam, pl. elég nagyon rövid ideig (akár pár percig) megizzadva egy hideg-hűvös helyen lennem, vagy rendkívül érzékeny vagyok a nyitott ablakokra, huzatra, a klímáról nem is beszélve. (mindez oly annyira, hogy a környezetemben az emberek már hülyének néznek, hogy hogyan lehet ennyire fázósnak lenni). A házi orvosom broncho vaxomot szedet velem egy jó ideje (kúraszerűen tavasszal és ősszel) de már az sem használ.
Tüneti kezelés helyett mindenképp az okot szeretném megtudni és kezelni, de azt sem tudom, hogy a fül-orr-gégészet terén vagy az immunológia terén kellene elindulnom. Mennyi a várakozási idő (előjegyzési idő) önöknél? És mikor célszerűbbek a vizsgálatok: akut probléma idején vagy panaszmentes időszakban?
Tisztelettel és köszönettel: Norbert
2015.01.25
Tisztelt Norbert !

Amennyiben garatmandulája megvan, nem kizárt, hogy idült mandulagyulladás a visszatérő panaszok oka, de probléma lehet az orrmelléküregek területén is. Pontos választ csak vizsgálat alapján lehet adni.
Mindenképpen fül-orr-gégészeti vizsgálat az első.

A Budai Allergiaközpontban egy héten belül biztosan kap időpontot. Mivel tartós , visszatérő tünetekről van szó, célszerűbb lenne egy olyan időszakban elvégezni a vizsgálatot, amikor éppen nincs heveny tünete.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.01.25
Tisztelt Doktor Úr!
Már nagyon régóta - talán már 16 éve - szenvedek a fülzúgásomtól. Nem is tudom, egyáltalán ezt fülzúgásnak, avagy "fejzúgásnak" lehetne-e nevezni. Egy nagyjából egyenletes frekvenciájú, állandóan jelenlévő közepes erősségű süvítő hangot észlelek, ami már eléggé zavaró, esetenként már a hallásomat is zavarja. Pontosabban szólva, ha pl. TV-t nézek, egyes hangokat nem hallok meg, gondolom azokat, amik megegyeznek, ill. közel állnak az én "saját zúgásomhoz". Amellett, hogy mostanra már igen zavaró lett, aggódom amiatt is, hogy nem áll-e az egész jelenség mögött valami komolyabb betegség, illetve nem így jelzi-e a szervezetem, hogy valami baj van, vagy lesz. Egyébként 67 éves vagyok, a szinte ilyenkor már szokásos és "kötelező" apróbb időskori gondjaim vannak, enyhe fokú magas vérnyomás, kevés túlsúly, stb. de komolyabb betegségem nincs és soha nem is volt. Az évek során sokszor voltam emiatt a zúgásos panaszom miatt kivizsgálásokon,pl. süketszobai, vagy MR vizsgálaton, stb. de ezen alkalmakkor lényegében semmi konkrét dolgot - vagyis okot - nem tudtak megállapítani.
Én elhatároztam, hogy most már a végére járok a dolognak, mert roppant kíváncsi vagyok mi okozza nekem ezt az egészet, mert ha kiderülne az ok, akkor talán lehetne ellene tenni is. Ezért azt szeretném megkérdezni, hogy hová forduljak egy alapos kivizsgálásra, illetve van-e olyan szervezet, intézet, vagy magánorvos, aki ezt a meglehetősen megfoghatatlan problémámat érdemben diagnosztizálni tudná?
Tisztelettel és köszönettel: H.András
2015.01.23
Tisztelt H. András !

Fülzúgás kialakulását belsőfül vérátáramlási zavar vagy olyan agyi eltérés okozza, amely MR vizsgálattal tisztázható. Önnél MR történt, így feltehetően az ok a belsőfül működésében kereshető, de ezt sajnos az estek nagy részében nem tudjuk igazolni. Minden lehetséges okot érdemes végigvizsgálni (pl. nyakcsigolya rtg, nyaki ér ultrahang) , de amennyiben nincs egyértelmű ok, marad a tüneti kezelés. Erre a különböző értágítókon és zajgenerátorokon kívül új lehetőség a mágnesen terápia. Arra, hogy az Ön esetében mi lenne a legmegfelelőbb, csak az eddigi leletek áttekintése után lehet választ adni.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.01.23
Udvozlom!
31 hetes kismama vagyok es a mai napon eszrevettem,hogy valami husdarab fele van a bal orrlyukamban,ami mozgathato.Fajni nem faj,de rettenetesen megijedtem.Jelen pillanatban nagyon meg vagyok fazva,de amint jobban leszek elmegyek orvoshoz,addig is kerdeznem,ez lehet az orrpolip?Vagy nem lehet,hogy a betegseg hozta elo es elmulik magatol ha meggyogyulok?A polipot mindenkepp muteni kell?Kismamakat is megmutenek?
Nagyon meg vagyok ijedve!
2015.01.21
Tisztelt Kismama!

Csak vizsgálattal lehet eldönteni, mit látott. Lehet polip, de lehet náthától megduzzadt orrkagyló is. Kismamáknál csak sürgősségi, elkerülhetetlen beavatkozás végezhető.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2015.01.21

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK