Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt doktornő!
Tudom, a téma nem éppen betegséggel kapcsolatos, de nagyon örülnék, ha meg tudna nyugtatni. Tegnap halat ettük a családdal, és olyan érzésem volt, mintha megakadt volna egy nagyon apró szálka a torkomon. Pontosabban szólva jobb oldalon érzem, ahol a bedagadt nyirokcsomókat szokták vizsgálni az orvosok (bocsánat, nem tudom szakszerűbben leírni a helyet.) A lényeg az, hogy nyelésnél nem szúr, inkább nyelések között érzem, de az sem olyan éles fájdalom, és nem is állandó. Talán csak meggsértette a nyálkahártyát, nem tudom. A kérdésem az lenne, hogy amennyiben mégis szálka, a nyálban levő enzimek lebonthatják? Nem kell feltétlenül orvoshoz menni, ha nem akadályoz a nyelésben? Sajnos igen heves a garatreflexem, így kissé problémás már belegondolni is a vizsgálatba. Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszát!

Üdvözlettel,
Sz. Erzsébet
2016.01.25
Tisztelt Sz. Erzsébet !

Csak vizsgálattal lehet eldönteni, hogy van-e ott szálka vagy csak megsérült a nyálkahártya. Az utóbbi esetben néhány nap alatt panaszmentes lesz. Ha ott a szálka, az nem fog feloldódni. Amennyiben tartósan panaszos, indokolt a gégészeti vizsgálat.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus

2016.01.29
Tisztelt Doktornő!

Két éve küzdök jobb oldali arcüreggyulladással. Amikor kezdődött, állapotos voltam, nem szedhettem gyógyszert, így azóta is gennyes orrfolyásom van. Ez idő alatt két CT-t csináltak, 3 FESS műtétem is volt, és most 8 napja egy LUCC CADWELL műtétet is csinált az orvosom, eltávolította az orrnyálkahártyámat, mert azt mondta, ennyi idő alatt olyan sérülést szenvedett, hogy nem képes a gyógyulásra. Rengeteg antibiotikumot is szedettek velem ennyi idő alatt, minden kezelés után kiújult az orrfolyásom. Volt egy gyökér kezelt fogam a jobb felső fogsoron, azt is kihúzattam, mert azt feltételezte az orvos, hogy az is okozhatja, mivel egy műszerdarab volt a gyökérbe. A váladék idő közben bűzös lett, a legutóbbi műtét utáni sebváladék is az volt. Ma vettem észre, hogy olyan váladék folyik az orromból, ami ismét gennyes, bár nem olyan sűrű és nem bűzös. Nagyon megijedtem, hogy ismét kiújul. Ennyi minden után már az orvosomhoz is bizalmatlan vagyok. Amióta ez a gyulladás tart, hol jobban fájt, hol kevésbé szinte az egész jobb felem, a jobb nyirokcsomó a nyakamon szintén fáj és meg van duzzadva. Kérem, segítsen, mert én már teljesen kétségbe vagyok esve, hogy ennyi szenvedést teljesen fölöslegesen viseltem el, és nem tudok gyógyulni egy ilyen viszonylag egyszerűnek hitt betegségből.
Minden jellegű segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel, Zsófia
2016.01.23
Tisztelt Zsófia !

Úgy tűnik, hogy az ismételt műtétek ellenére sem gyógyult meg az arcüreggyulladása. Meg kellene próbálni megtalálni a kiváltó okot. Ez lehet allergia, refluxbetegség, elhúzódó bakteriális gyulladás.
Konkrét javaslatot csak az orrüreg endoszkópos vizsgálata és a korábbi CT kép megtekintése után lehet adni.

Segíthet a tartós, kúraszerű sós vizes orröblítés , de szükség lehet gyulladáscsökkentő orrspray használatára is.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus

2016.01.29
Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Megfázás miatt jártam a mai napon fül-orr-gégésznél. A vizsgálat során megállapította, hogy Oropharyngealis papilloma-m van, azt mondta, ezt el kell távolítani. Illetve meg akarta vizsgálni, hogy a gégémen nincs-e ilyen papilloma, azonban S alakú orrsövényferdülés miatt az endoszkóp nem jutott le addig, megakadt. Érdeklődnék, hogy az elsőt el kell-e távolítani, ha igen, ez hogy működik, illetve, hogy a gégéhez hogyan lehetne hozzá férni? (szájon keresztül nem bírom)
2016.01.22
Tisztelt Érdeklődő !

A vékony, hajlékony endoszkópot valamelyik orrfélen keresztül általában sikerül bevezetni.
Vagy ezzel a módszerrel vagy szájon keresztül lehet a gégét vizsgálni.

A papillomát célszerű eltávolítani. Több módon lehetséges pl. laserrel, radiofrekvenciás eszközzel.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
2016.01.29
Tisztelt Cím!

Nem találtam hasonló problémát az interneten. Hanghatás esetén, sípol a jobb fülem. Vagy ha bedugom. Már 5 napja. Napközben alapzajban nem hallom, csak ha valami hangosabb hangott hallok sípol magas folyamatos hangon. Mikor fütyülök hallom a legjobban ezt a sípolást a fülemben. A problémám hogy Kínában vagyok még 2 hónapig és fogalmam nincs kivel tudnám ezt értelmesen megbeszélni.
2016.01.08
Tisztelt Érdeklődő !

Vizsgálat nélkül sajnos nehéz értelmeset mondani, mivel több különböző ok is vezethet hasonló panaszhoz. Valahogy el kellene jutnia egy orvoshoz, aki meg tudja nézni a dobhártyáját és szükség lenne egy hallásvizsgálatra.
Csak az eredmények birtokában lehet véleményt mondani.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
2016.01.22
Tisztelt Dr.Nő! 20 hónapis kislányomnak orrmandula megnagyobbodást diagnosztizáltak.Horkolás miatt vittük fül orr gégészhez.Semmi más baja nincs,más problémát nem okoz nála.Több orcseppet felírtak neki amiket felváltva jellet adnom neki.Orrcseppel jól aludt.Beszéltünk egy másik fül orr gégésszel,aki azt mondta,h nem az orrmandula okozta a horkolást hanem az orrcsepoek töntkretették a nyáljahártyát.Ő coldastoppot havasolt.3 napig kellett adnom neki.Már azt hittem minden jó lesz.Megszünt a horkolása.Végül a 3.napon újra előjött.Én is biztos vagyok benne,h nem az orrmandula az oja a hirkolásnak,hanem néha megdúztad az orrnyálkahártyája.Azt is észrevettük,h ha sokat iszik este akkor jön elő nála.Vokt,h visszabüfizte a teát.Olvastam a refluxról,ami hasonló tüneteket okoz.Fura mert nem mindig dugul be az orra.Dr.nőnek mi a véleménye? Köszönöm válaszát előre is!
2016.01.05
Tisztelt Érdeklődő!

Reflux valóban lehet a visszatérő orrdugulás hátterében. Célszerű lenne gyermek gasztroenterológussal konzultálni.
Addig is kislánya inkább többször és kis adagokat egyen, rögtön étkezés után ne feküdjön le, érdemes az ágy fejrészét 10 cm-rel megemelni.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
2016.01.22
Tisztelt Hölgyem!/Uram!
Egy gyárban dolgozok ahol eléggé száraz a levegő.Mondhatni pára sincs benne valószínű az elektronikai berendezések miatt.
Az volna a kérdésem, hogy van e mód a torokszárazságomat eltüntetni munkahelyváltás nélkül? Ugyanis már sajnos nyálmiriggyulladásom is volt múlthéten a fül orr gégész szerint,mivel eléggé meg volt duzzadva és már evés után is megduzzad és nehézkesen eszek főleg a munkahelyen szünetekben. A vizet hiába iszom nem segít.Ez mellé persze társul a sűrű köhögés is.
Szóval eléggé bonyolult ez már.

Üdvözlettel,
Bertus Attila
2016.01.12
Tisztelt Bertus Attila !

A folyamatos munkahelyi ártalmat nehéz ellensúlyozni. Ha a fokozott folyadékfogyasztás, nap közben savanyú cukor szopogatása, rágógumi nem enyhíti a panaszait, akkor csak a munkahely megváltoztatása lehet a megoldás.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
2016.01.21
T. Doktor Úr/Nő!

Lassan másfél éve kezdődött a problémám légzőrendszeri infekcióval, mely után a jobb oldali hangszalagom gégém lebénult.Kivizsgálták az okát, de végül idiopátiás gégebénulást állapítottak meg, laryngomikroszkópia során sem találtak semmi elváltozást (a hangszalag nem volt megvastagodva), ezért szövettant sem vettek. Kb. fél év után mondta először az orvosom, hogy nagyon min. beindult a mozgás a bénult résznél, csak mindkét hangszálat mozgató izom elkezdett sorvadni. Nagyon szépen javult, de majd ismét rosszabb lett a mozgása, illetve paradox mozgás is jelentkezett forszírozott légzésnél. A jobb oldali hangszalag, gége mozgása hullámzóvá vált, azaz hol egyáltalán nem mozgott, hol nagyon renyhén, hol pedig csak a gége mozgása volt kicsit renyhe. Nemrég készítettek nyaki MR-t a lágyrészekről, melynek eredménye: Térszűkület a nyaki lágyrészek között nem látható. A jobb hangszalag tömegesebb. Mindkét hangszalag szabályos alakú, és jelintenzitású. A vaskosabb jobb hangszalag miatt a trachea lumene ebben a magasságban aszimmetrikus.
Azt szeretném megtudni, hogy mi okozhatja csak az egyik oldalon a hangszalag megvastagodását (előzőleg sem vizsgálat, sem CT nem mutatta), illetve ez fokozhatja-e a fulladásaimat?
Előre is köszönöm válaszát!
2016.01.14
Tisztelt Érdeklődő !

A bénult oldalon a hangszalagnak sorvadtnak kellene lenni, esetleg a feszülés megváltozása miatt tűnhet vaskosabbnak. Fél oldali gége beidegzési zavar fulladást általában nem, csak rekedtséget okoz. A szűkebb hangrés miatt terhelésere kialakulhat légzési nehezítettség. Sok egyéb más szív-tüdő eredetű ok is légzési panaszhoz vezet.

Az MR lelet nekem nem teljesen világos, mivel a hangszalag a gégét szűkítheti, mivel ott van, a tracheát nem , mert a légcső jóval lejjebb van. Azt javaslom, hogy az önt kezelő foniáterrel beszélje meg a továbbiakat, csak videostroboszkópos vizsgálat alapján lehet korrekt véleményt mondani.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
2016.01.21
tisztelt doktornő.
23 éves lány vagyok.és a háziorvosomhoz azal fordultam hogy a nyakamban az állcsúcs alatt egy kiscsomo tapinthato,elkuldött ultrahangra az orvosom és ez lett az eredmény.
állcsúcs alatt a tapintható képletnek megfelelően közvetlen a subcutisban a bőrfelszinnnel párhuzamosan elhelyezkedő 6*3mm -es belsejében keringést is tartalmazó echoszegény képlet látható,mely vsz nyirokcsomónak felehet meg.
visza vittem ezt az orvoshoz és aztmondta hogy ki kéne vetetni a csomót de azt mondta hogy fél évet várjunk és megit elküld ultrahangra hogy nem ő e a csomo. ez a csomo mar nagyon rég ott van kb 10 éve szeritem ugyan akkora panaszom nincs tőle nem fáj.amikor torokfájásom van akkor megszokott nagyodni kicsit.az ultrahangon aztmondtak hogy nincs tetendő vele.de a hazi orvos kijelentése hogy ki kéne vetetni eléggé megijjesztett. van félni valom?
2016.01.16
Tisztelt Érdeklődő !

A nyirokcsomó kivételét nem javasolnám, leírása alapján ez egy reaktív, gyulladásos nyirokcsomó, amely a garatban zajló gyulladás következménye. Ha növekedne, akkor sem a kivétel a további lépés, hanem az aspirációs cytológiai vizsgálat.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
2016.01.21
Tisztelt Doktor Ur/No!

Baratom neveben fordulok Onhoz. 22 eves fiatal emberrol van szo, 1 eve vagyunk egyutt, s ez ido alatt rengeteget kuzkodott mar a torokmandulajaval. Elmondasa szerint 7 evvel ezelott kezdodott a problema. Begyulladt a torokmandulaja, gyogyszert kapott, majd elmult. Ez az evek soran rosszabbodott. A mostani helyzet, amit en latok a kovetkezo: Szinte allandoan faj a torka, sot az egesz torka teljesen mas mint az enyem. Tele van hegekkel, godrokkel, s sokszor feher valadekot kopkod fel. Az utobbi egy evben, rengetegszer lebetegedett. 40-41 fokos laza van ilyenkor, es a torka teljesen hofeher.
Angliaban elunk nagyon sokszor voltunk mar orvosi rendeloben, ahol egy nover vizsgalja meg, tulajdonkeppen meg egy altalanos orvos sem latta, nem hogy egy ful-orr gegesz. Tobbnyire Pennicilint, Paracetomolt irnak fol, s javasoljak, gargalizaljon sos vizben. Amikor szedi a gyogyszereket jobban van, de ahogy abbahagyja rosszabbra fordul megint minden. Lassan mar havonta hianyzik a munkahelyerol e miatt. Latom, hogy kinlodik, folyamatosan mezzel, citrommal, gyogyszerekke maszkal, nehez a legzes, az eves. Szerintunk ki kellene venni a mandulait, igy egyszeruen nem lehet elni. Mit javasol mit tegyunk? Ha kell haza megyunk es kivizsgaltatjuk otthon.

Elore is koszonom a valaszat,
Tisztelettel:
Bednarik Andrea
2016.01.19
Tisztelt Bednarik Andrea!

A leírtak alapján indokolt a műtét, a garatmandulák eltávolítása.
Ha az NHS rendszerben szeretnék a műtétet, mégiscsak valahogy találkozni kellene a GP-vel és vele megbeszélni a továbbiakat. Csak az ő beutalójával fognak fül-orr-gégész szakorvoshoz jutni.
A másik lehetőség a következő itthoni útjuk alkalmával megszervezni egy vizsgálatot. Rendelőnkben online vagy e-mailben is tudnak időpontot foglalni.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
2016.01.21
Tisztelt Doktor!
Érdeklődnék, hogy savós középfülgyulladàssal (làz és egyéb tünet nincs) lehet e úszodàba vinni gyeremekemet szilikon füldugó hasznàlattal.
Jelenleg nasivin orrspayt, bioptron làmpàt hasznàlunk és só oldattal mosom át az orrüregeket. Esetleg van még valami módszer amivel gyorsíthatjuk a gyógyulàst?
Az úszàs fontos, mivel a mozgàsfejlődése ezzel biztosított.
Válaszukat előre is köszönöm.
2016.01.19
Tisztelt Érdeklődő !

Középfülgyulladás mellet nem javaslom az úszást. Az orrüregen át bejutó víz is hátráltatja a gyógyulást. Esetleges további kezelésre csak vizsgálat és az előzmények részletes ismerete alapján lehet tanácsot adni.
A középfülgyulladást kezelő orvos tudja megmondani, mikor viheti nyugodtan uszodába a gyermekét.


Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
2016.01.21

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK