Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

17. éves orrsövényferüléses lány vagyok. akadályozza a légzésem és csúnya is. A problémára a megoldás a műtét lenne. Azt szeretném megtudni mennyibe kerül egy ilyen orrsövényferdüléses műtét.
köszönettel :
Széles Viki
2010.06.23
Kedves Viki!

Az orrsövényműtét a társadalombiztosítás terhére elvégezhető, tehát ha van érvényes TAJ kártyája, akkor semmibe nem kerül.


Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
2010.06.23
T. Ciim,

k.b. 1985 meg lett operaalva az orrsöveenyem, egy kicsi kidudorodaast veesett le a Selymes Dr. Budapesten (maar akkor is idöss volt, hozzaa nem fordulhatok).

Egy ujkeletü CT polipot kb. 1 cm mutatott ki a jobb melleküregben es a balban is van egy kisebb.

Amit eerzek: faaradsaag, rossz alvaas, orrtöneel es jobb szem alatt kisebb szuuroo erzees.

Keerdeeseim:

1. mennyi az aatfutaasi idö, ha meg kell operaalni? Mivel kisebb orrszimetriaat is helyre kell tenni egy kis plasztikaat is igeenyel valooszinü.

2. kb. 1 eve van tudomaas roola -akkor egy primitiv röntgent csinaaltak itt Neemetorszaagban, aki csinaalta azt mondta \"ha probleemaat okoz a zysta (polip) akkor kell operaalni -maas nem laatott aröntgenfelveetelen semmit azeert nem aggodtam \" Most fajdogaal es az ultrahang gyulladaast mutatott, legalaabbis azt aaliitotta. Ha nem keertem volna, hogy iirjon fel valamit a gyogyulaashoz, akkor minden neelkül, hagyott volna. Hogy keertem Kortison tablettat irt fel. Ugy vettem eszre, hogy mindjaart operaaciora gondolt, erre azonban itt nemetben vigyaazni kell, mert sokszor megalapozatlanul is megteszik. Keerdees: Kortison jo, vagy mass jobb lenne? Mennyire sürget az idö ilyen esetben? Mert nem tudok most azonnal Bp-re utazni. Mit tegyek addig is?

3. Mennyibe kerül egy müütet Önökneel a fenti esetre ha szükseeges? Körülbelül, hogy tudjak kalkulaalni --4-5 nap korhaazi bentleettel es szakeertö elismert operatörrel-?

En biizok a magyar szakeertelemben.

Elööre is köszönöm vaalaszat.

Jozsef
2010.06.18
T. József !

Egy 1 cm-es, arcüregben levő polyp önmagában nem jelent műtéti javallatot, de pontos váleményt csak a kép birtokában lehetne mondani. Panasza valőszínűleg nem ezzel függ össze.
Amennyiben van orrlégzési panasza, ennek az okát kellene kideríteni- allergia / anatómiai eltérés / idült gyulladás vagy egyéb.
Nem teljesen világos, mit ért \"átfutási idő\" alatt- várólistát vagy gyógyulási időt.
Plasztikával hosszabb a gyógyulás ( itt is sok függ attöl, milyen tipusu plasztikát kell végezni) - 1-2 nap kórház, max.6 hét gyógyulási idő.
Ha endoszkópos orr / orrmelléküreg műtét szükséges, szintén 1-2 nap a kórház és 1-2 hét pihenés.
A Budai Allergiaközpontban nincs fekvőbeteg részleg, itt nem operálunk, de endoszkópos fül-orr-gégészeti vizsgálat után a CT birtokában meg tudjuk szervezni a szükséges beavatkozást.Az ár széles határok között változik aszerint hogy altatás vagy helyi érzéstelenítés és pontosan mit kell operálni.
( kb 70-300 000 HUF)
A szisztémás szteroid kezelés, mint a Kortizon tabletta csak rövid ideig kúraszerúen ( 10-14 napig) ajánlott, de általában nem ezzel kezdjük a kezelést. Orr / orrmelléküreg panaszok esetében a szteroid orrspray + antihistamin tabletta kombináció esetleg antibiotikummal kiegészítve általában elégséges. Ennél konkrétabb tanácsot csak vizsgálat után tudnék adni.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos

2010.06.18
T.drnő/úr!
63 éves férfi vagyok.Kb.5 éve \"szenvedek\" orrvérzéssel./édesanyám hasonlókkal küzdött/Minden lehetséges vizsgálaton túl vagyok/vérzékenység,belgyógy.vizsg.minden negativ/Felmerült az Osler kór,de 100%-ra senki nem merte kimondani,hogy az.Több égetés is történt,lyukas lett az orrsövényem.Napi szinte vérzik az orrom,nem csepeg,folyik.Mit javasol,mit lehetne tenni,mivel igy nem lehet teljes életet élni?!/kenőcs,ecsetelő,orrspray,Exacyl....mindent kipróbáltam/Kezelőorvosom szerint nem tudnak semmi érdemlegeset tenni.Valóban?Köszönöm a rám forditott időt.Várom válaszát.Üdv.Károly
2010.06.11
Tisztelt Károly !

Vizsgálat nélkül csak általános tanácsot tudok adni.
Ilyen esetben javasolt a rendszeres sós vizes orröblítés, Coldastop orrolaj, A,E,C vitamin.Télen a lakószoba / hálószoba párásítása.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2010.06.11
Kedves Doktornő!
A kisfiam 2,5 éves. Éjjel horkol, amikor meg van fázva nehezen lélegzik (orrporszívózás és orrcsepp mellett is)előfordul nála ilyenkor (és csak betegség esetén légzéskimaradás). Az egyik fülész azt tanácsolta csak az orrmanduláját vegyék ki, a másik a betegség esetén légzéskimaradásra hivatkozva torokmandula eltávolítását is szükségesnek tartja. Mi az igazság, szükséges kivenni a torokmanduláját? Egyéb problémánk nincs (nem szokott tüszős mandulagyulladása lenni, csak a bölcsin átvonuló megfázások vannak, amik néha enyhe mértékben a fülét is érintik, de ritkán kapott antibiotikumos kezelést). Válaszát előre is megköszönve.
2010.06.09
Tisztelt Kancsár Krisztina !

Kisgyermeknél orrlégzési nehezítettség esetén indokolt az orrmandula eltávolítása. Amennyiben a garatmandulák olyan mértékben megnagyobbodottak, hogy akadályozzák a szájon át történő légzést, de nem szokott mandulagyulladás előfordulni, lehetséges a mandulák műtéti megkisebbítése, részleges eltávolítása. Igy megmarad a későbbiekben fontos immunfunkció.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2010.06.09
Tisztelt Cim! Tanácsát szeretném kérni.Fiam 16 éves nagyon ritkán beteg.Antibiotikumot kb.3 éve kapott.Két hete mandulagyulladása lett.Maripen Extrát kapott.A gyógyszer abbahagyása után ujból nyelési nehézségei voltak.Ujabb mandulagyulladás Zinnat 250mg-ot kapott.
Csütörtökön fejeszte be a gyógyszerszedést.Ma megint fájlalta a torkát.Hőemelkedése volt,nehezen nyel.Igaz most csak a bal oldali manduláját fájlalja.Kérem adjon tanácsot,hogy a továbbiakban mitévők legyünk,mi lehet az oka.Nem lesz e gond a sok antibiotikum.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel Jenei Éva
2010.06.05
Tisztelt Jenei Éva !

Az ismétlődő mandulagyulladások miatt a garatváladék bakteriológiai vizsgálatát javasolom. Igy eldönthető, hogy szükséges-e további antibiotikus kezelés, ill. mi a legjobb választás.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2010.06.05
koponya ct-re mri-re sokszor küldenek,de csak egyszer sikerült a vizsgálat,3x elmenekültem.szükség lenne a további ellenőrzésre,Kérdésem:olvastam,hogy nem kell befeküdni készítenek-e koponya felvételt.Tisztelettel Kováts Lászlóné FIFI jeligére Köszönöm
2010.06.05
Tisztelt Kováts Lászlóné !

A Budai Allergiközpontban nem működik CT / MRI labor.
Arckoponya CT vizsgálatot a VIP Dental diagnosztikai rendelőbe szervezünk, ehhez valóban csak ülni kell a vizsgálat alatt.
Amennyiben koponya CT vizsgálat indokolt, javaslom, hogy vegye fel a kapcsolatot a VIP Dentallal, www.vipdental.hu ,pontos információt ők tudnak adni

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2010.06.05
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
A kérdésem a következő lenne: 36 éves vagyok, már 6 éve zúg a fülem és a hallásom is romlott. (egy oldali) Mindenféle kivizsgáláson jártam már. Nyaki ultrahang, MR, hallásvizsgálatok, fülnyomás, természet gyógyász, próbálkoztak gyógyszeres kezeléssel, semmi eredmény. Pár hónapja a dobhártyám is mindig beszívódik, hiába jártam átfújásokra, mindig visszament. Állítólag most emiatt is rosszabb a hallásom. Pár éve még hallottam rajta a telefont, mostanra nem értem mit beszélnek. A doktornőm azt mondta, akkor ezt már biztos az orrsövény ferdülésem okozza, amit már kb 10 éve mondtak hogy van, de mivel nem okozott panaszt, nem kellett műteni.
A kérdésem az lenne, hogy az orrsövény ferdülés is lehet-e oka a halláskárosodásnak és az azzal járó fülzúgásnak, vagy az független és csak a dobhártyás romláshoz van köze?
Válaszát előre is köszönöm!
2010.06.04
Kedves Krisztina !

Az orrsövényferdülés nem függ össze az idegi eredetű halláscsökkenéssel és fülzúgással. A dobhártya behűzódását és ezáltal vezetéses halláscsökkenést okoző fülkürthurut viszont kialakulhat orrsövényferdülés miatt, melynek következménye lehet az idült orrmelléküreggyulladás, ami tovább ront a helyzeten. Az orrüregek endoszkópos vizsgálata és szükség szerint orrmelléküreg CT vizsgálat birtokában lehet felállítani a pontos diagnózist.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergolódus szakorvos
2010.06.04
Tisztelt szakértő!

Az érdekelne, hogy mit lehet tenni, ha a 4 éves kisfiamnál tapasztaltunk halláscsökkenést és savós középfülgyulladást állapítottak meg. Vannak jobb időszakok, de ez a halláscsökkenés elég régóta tart és nagyon zavarja, a vele való kommunikációt, visszakérdez, nem ért, stb. Létezik terápia, mitől várható jobbulás?
Üdv.
M. Zsolt
2010.06.01
Tisztelt M. Zsolt !

A gyermekkori visszatérő fülpanaszok hátterében gyakran az orrmandula megnagyobbodása áll. Lehetséges allergiás ok is.
Mindenképpen alapos fül-orr-gégészeti és amennyiben a vizsgálat és a panaszok alapján indokolt, allergológiai vizsgálat szükséges.
A megoldás az esetleges allergia kezelésétől a dobűri szellőzőtubuson át az orrmandula műtéti eltávolításáig a kiváltó októl függűen sokféle lehet.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
2010.06.01
Tisztelt Cím!

A tanácsát szeretném kérni. Férjem kb. 20 éve orrcseppet használt éjszakánként én már régóta szeretném ha letenné, de Ő ragaszkodik hozzá és amint vízszintesbe kerül egyből eldugul az orra (ritkán nap közben is ha pl. csípőset eszik) mostanában nagyon rosszul alszok mert még sokszor orrcsepp sem segít (sokáig AFRIN most NASIVIN-t használ). Nagyon ellene vagyok ennek az egésznek de vele nem lehet erről beszélni. Véleményem szerint az a sok hatóanyag ami ez idő alatt a szervezetébe került is nagyon káros akár már most akár a későbbiekben a szervezetére.

Várom válaszukat, hogy mit javasolnak - gondolom a szakorvosi konzultáción kívül, amit már én is próbáltam de eddig sikertelenül.

Nagyon köszönöm a segítségüket,

Üdvözlettel,
Fábián Borbála
2010.05.24
Tisztelt Fábián Boglárka!

Az érösszehúzót tartalmazó orrcseppekhez, ha huzamosabban használják, hozzászokás fejlődik ki. Ilyen orrcseppeket használ az Ön férje is.
A \" leszoktatás\" néha meglepően könnyen megy, néha hosszas küzdelem árán is csak részleges sikert tudtam elérni.
Lehetséges, hogy kiegészítő vizsgálatok is szükségesek ( orrmelléküregek állapota), illetve annak kiderítése, hogyan kezdődött ez a történet, mi okozta a függőség kialakulását.
Egy dolog azonban feltétlenül szükséges: a páciens leszokásra irányuló akarata és együttműködése.Ha ez megvan, felajánom a segítségemet.
Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
2010.05.24
Tisztelt Szakértő!
35 éves vagyok, gyerekkoromban orrmandulával, 15 és 10 évvel ezelőtt pedig orrsövényferdüléssel műtöttek, sajnos javulás egyik beavatkozás után sem történt. Kisebb-nagyobb intenzitással gyakorlatilag \"egész évben\" fújom az orrom, valamint nyitott szájjal alszom - ezeket leszámítva megbékéltem a dologgal, pontosabban igyekszem együtt élni vele. Azonban a feleségem egyre többször panaszkodik, hogy az utóbbi időben nem csak szuszogok, hanem már-már horkolásba fullad az alvásom és tulképpen engem is zavar, hogy napközben is nehezen kapok levegőt orron keresztül, ill. nem kellemes az állandó nátha sem (nem orrfolyásos, az csak megfázáskor, influenzakor).
A korábbi sikertelen műtéteket követően elveszítettem a motivációmat fül-orr-gégészetre menni, de az elmúlt évtizedben talán fejlődött annyit a technika, hogy az én esetemben is eredményt lehessen elérni.
A tüneteim orrsövényferdülésre, orrmandula megnagyobbodásra, melléküreg problémákra, vagy másra utalnak? Léteznek a korábbiaktól (véső-kalapács) eltérő beavatkozások is már? Ha igen, milyenek? Több kellemetlen műtétre nem vágyom, pláne ha nincs eredménye! Köszönettel...
2010.05.11
Kedves Kérdező!
A tartós orrdugulás számos betegség, állapot tünete lehet, ezeknek egy részét fel is sorolta. A felsorolásából egyet valószínűleg törölni lehet ( de csak vizsgálat után): felnőtt embernek nincs orrmandulája.
Sok értelmét nem látom, hogy folytassam a felsorolást, ugyanis fül orr gégészeti, esetleg allergologiai vizsgálat nélkül eldönteni semmiképpen nem lehet, miről is van szó.
A vizsgálat nem jelent automatikusan újabb kellemetlen műtéti beavatkozást. Jobb életminőséget konzervtív eszközökkel is el lehet érni, egy feltétellel: ha ismert a diagnózis.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katlin
2010.05.11

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK