Krupp

Krupp

Módosítva: 2023.10.30 10:48

A krupp a gégét és a légutakat érintő gyulladásos betegség, mely elsősorban gyermekeket érint, de időnként felnőtteknél is előfordulhat. A krupp betegséget leggyakrabban a parainfluenza vírus okozza, és jellemző tünetei közé tartozik a rekedt hang, az orrdugulás, a köhögés és a sípoló légzés. Bár a krupp alapvetően nem veszélyes, gyermekek esetében néha komolyabb tüneteket is okozhat, ami miatt érdemes figyelni rá és orvosi segítséget kérni.

Kruppal kapcsolatos szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gégészeti Központban
Milyen betegség a krupp?
Mik a krupp tünetei?
Mik lehetnek a krupp kialakulásának okai?
Milyen szövődményeket okozhat a krupp?
Mi a különbség a krupp és pszeuodo krupp között?
Hogyan vizsgálható ki a krupp?
Hogyan történik a krupp kezelése?
Mi a teendő kruppos roham esetén?
Mit lehet tenni a krupp megelőzése érdekében?

Kruppal kapcsolatos szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gégészeti Központban

Milyen betegség a krupp?

A krupp a felső légutak vírusos fertőzése. A gyulladás következtében a légutak beszűkülnek, a légzés pedig nehezítetté válik. A krupp általában enyhe felső légúti hurutos tünetek után hirtelen jelentkezik heves tünetekkel és nehézlégzéssel. A krupp típusosan kutyaugatáshoz hasonlító köhögést okoz, ami a hangszalagok alatti terület gyulladásának következtében alakul ki. A hangszalagok alatti, subglotticus terület gyulladása duzzanattal társul, aminek fokozódása akár fulladáshoz vezethet. Krupp esetén lépéseket kell tenni ennek a súlyos szövődménynek az elkerülése érdekében. A krupp másik jellegzetes tünete a gyakran magas hangú, sípoló levegővétel, amit stridornak neveznek. A krupp leggyakrabban fiatal gyermekek esetében jelentkezik, általában fél éves és 5 éves kor között fordul elő, azonban időnként felnőtteket is érinthet. A krupp betegsége általában nem súlyos, és a legtöbb ember számára elegendő a krupp otthoni kezelése. A krupp időnként súlyos légúti szűkületet, nehézlégzést okozhat, amikor kórházi kezelésre van szükség.

Mik a krupp tünetei?Krupp - Fül-orr-gége Központ

A kruppnak van néhány jellegzetes tünete, amik alapján könnyen felismerhető a betegség. A krupp tünetei éjszaka fokozottan jelentkeznek és általában 3-5 nap alatt javulnak.

A krupp jellemző tünetei:

  • Rekedt, megváltozott hang: Az egyik legjellemzőbb tünet a rekedt hang, mely gyakran hirtelen jelentkezik. A gyermek hangja mélyebbé és rekedtebbé válik, ami a gégéjének gyulladására utal.
  • Sípoló légzés: A krupp súlyosabb esetekben sípoló légzést is okozhat. A légutak megduzzadhatnak, ami nehezítheti a levegő áramlását, és sípoló hangot eredményezhet a légzés során.
  • Köhögés: A köhögés általában száraz és köhögőrohamok formájában jelentkezik, a köhögés a gyermeket nyugtalanítja. A köhögés kutyaugatáshoz hasonló lehet.
  • Orrdugulás: Az orrdugulás és az orrfolyás is gyakori tünetek közé tartozik.
  • Láz: Néha a kruppal járó gyulladás lázzal is járhat. A láz azonban általában enyhe, és hamar elmúlik.

A kruppos roham egy életveszélyes állapot, amely akár a légutak teljes elzáródásához vezethet.  Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a nehézlégzés következő tüneteit tapasztalja:

Mik lehetnek a krupp kialakulásának okai?

A krupp előfordulása elsősorban a 6 hónapos és 3 éves kor közötti gyermekeknél a leggyakoribb, és náluk okozhat nagyon súlyos tüneteket. Ennek egyrészt az az oka, hogy ebben a korban még nagyon kicsi átmérőjűek a légutak, így a betegséggel járó nyálkahártya-duzzanat jelentősen leszűkítheti, sőt teljesen el is zárhatja azokat. Másrészt ebben az életszakaszban az immunrendszer sem eléggé erős a kruppot okozó vírusok kivédéséhez. A krupp általában a kamaszkor elejéig, körülbelül 13-14 éves korig jelentkezhet, ezt követően a légutak már akkora méretűek, hogy egy esetleges nyálkahártya-duzzanat sem akadályozza súlyos mértékben a légzést. A krupp jellemző tüneteit leginkább a vírusos náthás megbetegedések okozzák. A légutak és a légcső gyulladását rengeteg vírus kiválthatja. Ezek közé sorolható például az influenzavírus vagy a parainfluenza-vírus, de ide tartoznak például a kanyaró, adenovírus, légúti syncytiális vírus (RSV) is. Ezek a kórokozók jelentős mértékben károsítják a légúti nyálkahártya felszínét, melynek következtében az kiszárad és gyulladásos duzzanat jön létre. A hajlamosító tényezők között vélhetően még genetikai okok, illetve bizonyítottan a légszennyezettség is szerepel.

Milyen szövődményeket okozhat a krupp?

A krupp legtöbb esete enyhe kimenetelű, és pár nap alatt, otthoni ápolással is javulnak a krupp tünetei. Azonban kis számú gyermeknél előfordulhat, hogy a légutak eléggé megduzzadnak ahhoz, hogy légzési problémákat okozzanak. A krupp tehát nehézlégzéshez, vagy akár fulladáshoz is vezethet, amik azonnali orvosi ellátást igénylő állapotok. A krupp ritkán ugyan, de bakteriálisan felülfertőződhet. Ez esetben elhúzódóvá válhat a betegség, és antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.

Mi a különbség a krupp és pszeuodo krupp között?

A krupp és a pszeudo krupp hasonló tünetekkel járó légúti betegségek, de a pszeudo krupp súlyosabb és sürgős orvosi beavatkozást igényel, míg a krupp általában enyhébb és könnyebben kezelhető otthoni intézkedésekkel.

A krupp általában a parainfluenza vírus okozza, de más vírusok is lehetnek felelősek érte, míg a pszeudo krupp hátterében gyakran az influenza áll. A krupp tünetei között jellemzőek a rekedt hang, a száraz, keserű köhögés, a sípoló légzés és az orrdugulás. A hangváltozás és a köhögés tipikus jelek. A pszeudo kruppnál a hangváltozás és a köhögés mellett a súlyos légzési nehézségek jellemzőek. A légutak jelentősen összeszűkülhetnek, ami fulladásérzést okozhat. A krupp általában enyhébb és ritkábban okoz súlyos légzési nehézségeket. A pszeudo krupp ezzel szemben súlyosabb és veszélyesebb, a gyermek szorító érzést és nehézlégzést tapasztalhat. A pszeudo krupp kezelése sürgős orvosi beavatkozást igényel. A gyermeket kórházba szállítják, ahol oxigént és szteroidokat adnak neki, és a légutak nyitva tartására történő beavatkozást is végezhetnek, ha a helyzet súlyos.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Hogyan vizsgálható ki a krupp?

A krupp diagnózisát általában a tünetek alapján állapítják meg. Az orvos kikérdezi a gyermeket vagy a szülőt a tünetekről, és fizikális vizsgálatot végez. Ebbe beletartozhat a tüdők feletti hallgatózás, a garat és gége gyulladásának vizsgálata, az oxigén szaturáció ellenőrzése. Ritkán szükséges további vizsgálatok (például mellkas röntgen) elvégzése, mivel a krupp meglehetősen jellegzetes tüneteket produkál, ezért az orvos számára viszonylag könnyű a krupp diagnosztizálása.

Hogyan történik a krupp kezelése?

A krupp kezelés általában otthon történik, csak súlyos esetekben szükséges az orvosi és kórházi kezelés. Az otthoni kezelés során fontos a bőséges folyadékbevitel, a pihenés és a páratartalom megőrzése a szobában. Biztosítani kell, hogy a gyermek sok folyadékot igyon, elkerülve a kiszáradást. A páratartalom növelése segíthet enyhíteni a tüneteket. Az orvos gyakran javasolja a hűs párásítót vagy a fürdőszoba bepárologtatását a gyermek közeli környezetében. Gyógyszerek is segíthetnek a krupp kezelésében. Az orvos esetleg köptetőt, epinefrint vagy szteroidokat írhat fel a légutak duzzanásának csökkentésére. Ritkán, súlyos esetekben, kórházi kezelés is szükségessé válhat. Abban az esetben, ha az oxigénszaturáció 92% alatt van, a betegeknek oxigént kell kapniuk.

Mi a teendő kruppos roham esetén?

A kruppos roham esetén fontos, hogy a gyermeket megvigasztalja és megnyugtassa a szülő, mert a sírás és szorongás tovább ronthatja a légutak duzzadását, és mégjobban megnehezítheti a légzést. Ha a gyermek megnyugszik, a légzése is egyenletesebbé válik és a krupp tünetei csökkennek. A hideg-párás levegő segít a krupp tünetein. Éppen ezért kruppos roham esetén ablak nyitása, teraszra kiülés a hűtő ajtó elé ülés és a lassú mély légvételek segítenek a tünetek enyhítésében. Szükség esetén csillapítsa a lázat. Ha korábban már előfordult kruppos roham és a kezelőorvos szteroidos kúpot vagy gyulladáscsökkentő spray használatát javasolta, akkor használja a készítményeket az előírásnak megfelelően!

Mit lehet tenni a krupp megelőzése érdekében?

A krupp megelőzése nem mindig lehetséges, mivel a parainfluenza vírus és a többi, a krupp kialakulásáért felelős fertőzések könnyen terjednek. Azonban néhány egyszerű óvintézkedés segíthet csökkenteni a fertőzés kockázatát:

  • Kézmosás: Rendszeres és alapos kézmosással csökkenthető a vírus terjedésének kockázata.
  • Távolságtartás: Ha valaki beteg, kerüljük a közeli érintkezést vele, hogy elkerüljük a fertőzést.
  • Oltás: Bár a kruppot okozó vírus ellen nincs vakcina, az influenza elleni oltás segíthet megelőzni az influenzavírus fertőzését, amely hasonló tüneteket okozhat.

    Téma szakértői

    Vajdovich Dorottya

    Vajdovich Dorottya

    dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
    Spartá Romana Patrizia

    Spartá Romana Patrizia

    Klinikai és pedagógiai szakpszichológus
    Dr. Vida Zsuzsanna

    Dr. Vida Zsuzsanna

    neurológus, szomnológus - alvásszakértő

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK