A koffein fogyasztása, elsősorban kávé, de akár tea vagy üdítők formájában, népszerű tevékenység mostanában, azonban felmerült az a feltételezés, hogy a túlzott koffeinbevitel rekedtséget okozhat, amit a legtöbben szeretnének elkerülni. Vajon igaz-e ez a feltételezés vagy csupán mítoszról van szó?
Bejelentkezés rekedtség kivizsgálására
A koffeint sokan dehidratáló hatású szerként tartják számon, mivel diuretikus (vizelethajtó) hatása van és befolyásolja a szervezet folyadék egyensúlyát. Ismert tény, hogy a dehidratációnak negatív hatása van a hangszalagokra és a hangképzésre, mivel következtében csökkeni fog a váladékképződés, amelynek célja a hangszálak nedvesen tartása lenne. Így a hangképzésben szerepet játszó felületek kiszáradnak, ami nem megfelelő fonációhoz (hangképzéshez) fog vezetni. Mindezek miatt vannak szakemberek, akik úgy gondolják, hogy a koffein káros hatással lehet a hangképzésre, és így a rekedtség egyik okaként tartják számon a koffein bevitelét. A hangszalagok kiszáradásának korai jelei lehetnek:
Itt is kulcsszerepe van azonban a bevitt koffein mennyiségének, mivel mérsékelt fogyasztás esetén nem kell a rekedtségtől tartanunk. Kapcsolódó cikkünk
Mások úgy gondolják, hogy a koffeinbevitel és a rekedtség között nincsen semmilyen összefüggés, pusztán mítoszról van szó. Szerintük a koffein nem vizelethajtó hatású, és a feltételezés, hogy az lenne, abból fakad, hogy valójában a koffein az izmok kontraktilitását fokozza. A hólyagban is találhatók izmok, és mivel ezek kontraktilitása is fokozódik, hamarabb érezzük szükségét a hólyagunk ürítésének, azonban a vizeletmennyisége nem növekszik, ezáltal nem vezet dehidrációhoz a koffein fogyasztása, így rekedtség sem lép fel a következtében. Abban azonban a koffein és rekedtség közötti összefüggés ellen érvelők is egyetértenek, hogy a túlzott mennyiségű koffein bevitele befolyásolhatja a hangunkat, mivel hatására az izom-idegkapcsolódások felett gyakorolt kontrolunk meggyengül. Ez azonban inkább remegésben, mint rekedtség formájában fog megnyilvánulni.
Összességében azt mondhatjuk, hogy bár jelenleg nincsenek egyértelmű adatok arra vonatkozóan, hogy a koffein és a rekedtség között egyértelmű összefüggés állna fent, a túlzott mértékű koffeinfogyasztás mindenképpen kerülendő, illetve ha valaki aggódik a hangszalagjai miatt, koffein bevitelét követően érdemes lehet egy kis extra folyadékot bevinnie a szervezetébe, például egy pohár víz formájában.
Abban az esetben, ha a rekedtséget tapasztal, és ez heteken át fennáll, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, mert a koffein mellett számos egyéb, akár súlyosabb ok is állhat a panasz hátterében.
Rekedtség kínozza megfázás nélkül? Pajzsmirigyzavar is okozhatja - EndokrinKözpont
Tipikus tünetek nélkül is lehet refluxos - AllergiaKözpont
Long COVID - NeurológiaiKözpont
Lehet, hogy a reflux miatt nem alszik jól? - JóAlvásKözpont
Gyakori éjjeli vizelés - ilyen okai lehetnek - Urológiai Központ
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.