Az orrmandula műtétre akkor van szükség, amikor valami miatt kórosan megnagyobbodik. A megnagyobbodott, problémát okozó orrmandula eltávolítása általában gyermekkorban történik.
Az orrmandula – vagy garatmandulának is nevezik, egy olyan ujjbegy méretű nyirokszövet, amely az orrüreg mögött az orrgaratban helyezkedik el. Normál esetben a szájpad takarja, akkor látható, ha jelentősen megnagyobbodik és belelóg a szájgaratba.
Az orrmandulát, ha gyerekkorban nem veszik ki, az felnőtt korra elsorvad. Az orrmandula kivételére azért kerül sor gyermekkorban, mert a gyerekek még éretlen immunrendszerrel rendelkeznek, főként a levegővel terjedő fertőző ágensek ellen veszik fel a harcot, így az orrmandula nagy szerepet játszik a védekezésben, azonban 16-18 éves korra az immunrendszer már teljesen kifejlődik és a leggyakoribb kórokozók ellen a szervezet védetté válik.
Az orrmandula megnagyobbodás hátterében állhat gyakori felső légúti probléma, de a pontos diagnosztizáláshoz fül-orr-gégészeti vizsgálat szükséges, mely kiegészülhet tenyésztéses laborvizsgálatokkal, képalkotó vizsgálatokkal (CT), vagy hallásvizsgálattal.
Amikor az orrmandula mérete eléri azt a nagyságot, amely tüneteket okoz vagy krónikus gyulladás alakul ki, akkor annak eltávolítása az egyetlen lehetőség.
Foglaljon időpontot fül-orr-gégészeti kivizsgálásra online
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.