Az orrmandula műtétre akkor van szükség, amikor valami miatt kórosan megnagyobbodik. A megnagyobbodott, problémát okozó orrmandula eltávolítása általában gyermekkorban történik.
Az orrmandula – vagy garatmandulának is nevezik, egy olyan ujjbegy méretű nyirokszövet, amely az orrüreg mögött az orrgaratban helyezkedik el. Normál esetben a szájpad takarja, akkor látható, ha jelentősen megnagyobbodik és belelóg a szájgaratba.
Az orrmandulát, ha gyerekkorban nem veszik ki, az felnőtt korra elsorvad. Az orrmandula kivételére azért kerül sor gyermekkorban, mert a gyerekek még éretlen immunrendszerrel rendelkeznek, főként a levegővel terjedő fertőző ágensek ellen veszik fel a harcot, így az orrmandula nagy szerepet játszik a védekezésben, azonban 16-18 éves korra az immunrendszer már teljesen kifejlődik és a leggyakoribb kórokozók ellen a szervezet védetté válik.
Az orrmandula megnagyobbodás hátterében állhat gyakori felső légúti probléma, de a pontos diagnosztizáláshoz fül-orr-gégészeti vizsgálat szükséges, mely kiegészülhet tenyésztéses laborvizsgálatokkal, képalkotó vizsgálatokkal (CT), vagy hallásvizsgálattal.
Amikor az orrmandula mérete eléri azt a nagyságot, amely tüneteket okoz vagy krónikus gyulladás alakul ki, akkor annak eltávolítása az egyetlen lehetőség.
Foglaljon időpontot fül-orr-gégészeti kivizsgálásra online
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.