A horkolás és orrdgulás oka leggyakrabban a felső légutak (orrüreg, orrgarat) szűkülete. A leggyakoribb okok között szerepelnek az erősen ellazult, tónustalan garatképletek, megnyúlt nyelvcsap, megnagyobbodott garat vagy orrmandula, hátracsúszó nyelvgyök, vaskos-laza-megnagyobbodott lágyszájpad, orrsövényferdülés, orrpolip. A szűkület miatt a levegő áramlása megváltozik, un. turbulenssé válik. Ez az áramlási változás a garat képleteinek rezgése miatt hanghatással jár. A horkolás komoly egészségügyi problémája ott kezdődik, amikor a horkolás rövidebb hosszabb légzési kimaradásokkal is jár. Ez az un. alvási apnoe betegség. Hosszú távon magas vérnyomást, nappali aluszékonyságot, elhízást, szív-érrendszeri betegséget is eredményezhet.
Ne vegyük természetesnek, ha a gyerek az orra helyett a száján át veszi a levegőt! Ha a tartósan bedugult orr mellett gyakori középfülgyulladás és horkolás is jelentkezik nála, akkor valószínű, hogy a megnagyobbodott orrmandula okozza a panaszokat.Kapcsolódó cikkünk
Szájlégzés, gyakori betegségek és horkolás gyermekkorban
A horkolásgátló műtéti megoldások egy része ambulanter vagy egynapos sebészeten végezhető, más beavatkozások kórházi befekvést igényelnek. Sokféle technika lehetséges: Laser, radiofrekvenciás eszköz, egyéb kombinált műtéti megoldások. A műtét megválasztása mindig egyénre szabott, a lépcsőzetesség elvét követi.
A horkolásgátló műtétet minden esetben meg kell előznie műszeres alvásvizsgálatnak.
Fül-orr-gége Központunkban a Rádiófrekvenciás műtét elvégzésének feltétele a negatív koronavírus PCR teszt 4 napnál nem régebbi igazolása.
Hírek, melyeket mindenképp olvasson el! |
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
|
Jelentkezzen be online horkolásgátló műtéthez vizsgálatra
Téma szakértői
Kapcsolódó videók
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.