A mandulagyulladás gyakori és minden életkorban előfordulhat, leginkább mégis gyermekeknél, iskolásoknál diagnosztizálják. A tünetek jelentkezésekor javasolt mielőbb fül-orr-gégész szakorvost felkeresni és a kezelést megkezdeni. A megnagyobbodott torokmandulák szűkíthetik a torkot, nyelési vagy légzési nehézségeket is okozhatnak, valaminta horkoláshoz és éjszakai légzéskimaradáshoz is vezethetnek. Ilyen esetben szükség lehet a garatmandulák eltávolítására.
A torok- vagy garatmandulák a szájüreg mélyén, a torok két oldalán elhelyezkedő nyirokszövetek. A torokmandulák a fertőzések elleni védekezés fontos tényezői. A mandulák az egyik első „védvonalat” jelentik a belélegzett vagy lenyelt kórokozókkal szemben. Felületükön olyan speciális sejtek találhatóak, melyek riasztják az immunrendszert, ha kórokozóval találkoznak.
Amikor a mandulákon sárgás-fehéres foltok látszódnak kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett. A tüszős mandulagyulladás kórokozói a Streptococcus baktériumok.
Jellegzetes tünetei:
Kísérő tünetei lehetnek még:
A tünetek jelentkezésekor javasolt mielőbb fül-orr-gégész szakorvost felkeresni és a kezelést megkezdeni. Tüszős mandulagyulladás esetén antibiotikum kezelésben részesül a beteg, melynek hatása nagymértékben attól függ, hogy betartja-e az orvos utasításait.
A mandulagyulladás gyakori és minden életkorban előfordulhat, leginkább mégis gyermekeknél, iskolásoknál diagnosztizálják.
A mandulák fontos szerepet játszanak a szervezet kórokozók elleni védelmében, ezért csak alapos indokkal szabad megválni tőlük.
A műtét elvégezhető gyermek és felnőttkorban is.
Jelentkezzen be fül-orr-gégészeti kivizsgálásra online
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.