A fül alaki rendellenességei a gúnyolódások örök és kifogyhatatlan forrásai. A leggyakrabban előforduló ú.n. elálló fülek korrekciója az egyéb eltérésekkel együtt (túl nagy fül, "szatír- fül", "macskafül") műtétileg jól eredménnyel korrigálható.
A műtét helyi érzéstelenítésben, az injekciózás minimális kellemetlenségét leszámítva fájdalommentesen végezhető (kívánságra természetesen altatásban is!)
A metszés a fül mögött, nem látható helyen van, ritkán a fülkagyló elülső felszínén a fül természetes hajlatában, ugyancsak rejtett helyen. A műtét során a fül alakjának kívánt korrekcióját a fülkagyló- porc és esetleg bőr egy részének eltávolításával (elálló fül esetén pl.), ill. szükség szerint a porc újraformálásával (pl. hiányzó görbület képzése), fölötte a bőrseb zárásával és ezen új forma rögzítésével érjük el.
Műtét után a felhelyezett kötéssel helyi érzéstelenítés esetén haza lehet menni, altatás esetén egy éjszakát a Klinikán szükséges tölteni. A kötés eltávolítása 7-10 nap múlva esedékes, ekkor történik a varratszedés is.
A kötés eltávolítása után még 6 hétig éjszakára a füleket le kell kötni, hidegtől ajánlatos óvni (érzékeny a hőhatásokra). Mindenféle traumától óvni kell a fülkagylót (pl. olyan sportok űzése, melynek során a fülkagylót erőbehatás érheti) 2 hónapig.
A műtétnek a szokásos műtéti szövődményei (vérzés, gyulladás, trombózis, embólia) lehetnek, ám ezek a gyakorlatban rendkívül ritkán fordulnak elő. Nagyon ritkán előfordul az újonnan megformált görbület újbóli elsimulása idővel, mely ismételt műtéttel sikerrel korrigálható .
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Fül-orr-gégészeti palasztikai műtétre bejelentkezhet az alábbi gombra kattintva:
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.