Viszkető torok, köhögés – ez az öt gyakori kiváltó ok

Viszkető torok, köhögés – ez az öt gyakori kiváltó ok

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.12.07 10:51

Viszkető, bizsergő érzés a torokban, amelyhez gyakran száraz köhögés is társul. A zavaró tünet sokunk számára ismerős, és többféle betegség is okozhatja. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta, mitől jelentkezhet viszkető torok, köhögés.

Köhögés: viszkető torok miatt?

Mindannyian ismerjük az érzést, amikor valamilyen kaparó érzéstől köhögéssel próbálunk megszabadulni. A köhögés természetes reakció, ha valamilyen idegen anyag - például májusban gyakori, hogy egy véletlenül belélegzett nyárfa termés - a torkunkon akad. Ám ha nem ismerjük az irritáció okát vagy az már heteken-hónapokon át is fennáll, vagyis krónikussá válik, a viszkető torok, köhögés már orvosi kivizsgálás igényel. A kezeléséhez a kiváltó okot kell megtalálni és megszüntetni.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A viszkető torok leggyakoribb kiváltó okai

Hátsó garatfali csorgás

A viszkető torok, köhögés hátterében álló gyakori panasz a garat felé lecsorgó orrváladék. Ilyenkor úgy érezzük, valami folyamatosan ingerli a torok környékét, krákogással, köhögéssel próbálunk megszabadulni tőle. A panasz jellemzően fekvő helyzetben és éjszaka rosszabbodik. Ez a jelenség a hátsó garatfali csorgás. A kezeléshez fel kell tárni a kiváltó okot és megszüntetni. Ez lehet például krónikus orrmelléküreg-gyulladás.

Torokgyulladás

Kezdődő torokgyulladás tünete lehet, még az éles, akár már nyelésre is jelentkező fájdalom előtt a viszkető, bizsergő érzés jelentkezése a torokban. Ha pár nap alatt a panasz fokozódik, egyéb légúti tünet is jelentkezik, akkor első körben érdemes a torokfájás ellen házi praktikákat bevetni. Amennyiben ez nem segít, a tünetek nem múlnak vagy erősödnek, akkor forduljunk orvoshoz! Ha nem vírus okozza, hanem bakteriális eredetű a torokgyulladás, akkor antibiotikum szedésére is szükség lehet.torokviszketés

Allergia

Viszkető torok, köhögés gyakori panasz allergiaszezonban is. A tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem- és orrviszketés mellett ez is lehet a légúti allergia tünete. A viszkető torok akár keresztallergiára is utalhat, ilyenkor bizonyos ételek fogyasztása váltja ki a pollenallergiás személynél a szájüregben jelentkező tüneteket. Gyakran az ajkak bizsergése, viszketése is kialakul, például ha parlagfű allergiás görögdinnyét vagy nyírfaallergiás almát fogyaszt.

Túl sok gyomorsav

Ha a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom valamilyen oknál fogva nem zár tökéletesen, a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, eljuthat egészen a garatig. A reflux néven ismert betegség jellegzetes gyomorégést, a mellkasban érzett égő érzés mellett légúti tüneteket is okozhat. A reflux köhögés mellett torokfájást, elhúzódó rekedtséget, krónikus orrmelléküreg-gyulladást is okozhat, de figyelmeztető tünete lehet a viszkető torok, köhögés is. Ilyen esetben a két – a gasztrenterológiai és fül-orr-gégészeti - problémát együtt kell kezelni.

Hangképzési problémák

Ha rendszeresen túlerőltetjük a hangszálainkat, ha nem megfelelően használjuk a hangunkat, szervezetünk jelezni fog. A hamar elfáradó, estére fátyolossá váló, erőtlen hang, a krákogás, viszkető, bizsergő érzés a torokban, rekedtség erre is felhívhatja a figyelmet. Ha sokáig nem veszünk róla tudomást, a panaszok krónikussá válnak, hangszalag-gyulladás, hangszalag-csomó és polip is kialakulhat. Érdemes erre gondolni, különösen ha olyan munkakörben dolgozunk – például előadóművészek, ügyfélszolgálaton dolgozók vagy tanárok – akik az átlagosnál többet használják a hangjukat.

Banális okoktól a súlyos állapotokig – ezért fontos a kivizsgálás!

A viszkető torok, köhögés hátterében a felsorolt gyakori kiváltó okok mellett sok esetben egy egészen egyszerű tény is állhat: túl keveset iszunk. Ha nem fogyasztunk elegendő folyadékot, a nyálkahártya kiszárad, ez is okozhat irritációt. A dohányzás szintén hajlamosító tényező. A panaszok kivizsgálása azért is fontos, mert ha visszatérő orrmelléküreg-gyulladás áll a háttérben, akkor azt fontos mielőbb kezelni, mivel akár orrpolipózis is megbújhat a háttérben. A foniátriai vizsgálat azért is fontos, mert a viszkető torok, köhögés – különösen ha elhúzódó rekedtség is társul hozzá – súlyos betegségekre, például gégedaganatra is figyelmeztethet.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Kedves Dr Holpert Valéria!

Július 26-án reggel arra ébredtem, ahogy fordultam az ágyban, hogy szédülök. Aztán felkeltem, és úgy is szédültem. Mindenhogy szédülök imbolygó szédüléssel azóta is. A körzeti orvos Betasercet írt fel. Azt szedem, de továbbra is szédülök, csak mintha csökkent volna a gyógyszertől némileg, de nem szűnt meg. Meg tudná mondani, mi lehet ez? Fülprobléma egyáltalán? Szemészeten voltam, a szemem rendben. Hallásom rendben. Magas vérnyomásom kezelve. Normális. Koponya mr csütörtökön lesz, nyaki Dopplerre is beutaltak. Nyaki gerincsérvem is van. Neurologus szerint nem attól van. Még megyek majd reumatológiára is ezzel.
Ön szerint belsőfül probléma lehet? Vagy más?
Kőszönettel: Ági

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Ágnes!

A kezdeti szédülés egyértelműen BPPV-re utalhat, ami az egyensúly szervben lévő kristályok elmozdulásából adódhat. Ennek a terápiája torna. A neurológiai vizsgálat ezt meg tudja állapítani és a tornát is elsajátíthatja. Az imbolygó jellegű szédülés egy ideig még fennállhat és remélhetőleg kb. 1 hónapon belül megszűnik. Fül eredetű szédülés fülgyulladás kapcsán alakulhat ki, akár krónikus, akár akut a gyulladás. Ezt a szédülésen kívül egyéb tünetek is jelzik. Belsőfül probléma csak szédülést nem okoz.

Üdvözlettel
Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elmondott mindent

Időpontra érkeztem, amit teljes mértékben tartottak! Kedves recepciós fogadott és dr. Holpert Valéria doktornő ,elmondott mindent amit tudnom kellett! Nagyon köszönöm, mésnak is ajánlani fogom!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK