Tüszős mandulagyulladás – így ismerje fel a tüneteit!

Tüszős mandulagyulladás – így ismerje fel a tüneteit!

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.12.11 16:12

A torokgyulladást az esetek többségében vírusok okozzák, ilyenkor jellegzetes tünet az intenzív fájdalom, a torok vérbő, vörös színű. Ha azonban a torokfájás mellett, a mandulákon sárgás-fehéres foltokat is látunk, kisebb nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás mellett, akkor valószínű, hogy baktérium a kórokozó, tüszős mandulagyulladással lehet dolgunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.

Vírus vagy baktérium?

A tüszős mandulagyulladás kórokozói a Streptococcus baktériumok. Jellegzetes tünetei a mandulákon látható sárgásfehér lerakódások, ám nemcsak ebben különbözik a vírusok által okozott betegség tüneteitől. Jellemzően erősebb fájdalommal és magas lázzal is jár. Más tünetek viszont, mint a köhögés, rekedtség vagy orrfolyás inkább vírusos eredetre utalnak.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mikor forduljunk orvoshoz?

Torokfájás ellen érdemes házi praktikákat bevetni. A fájdalom- és lázcsillapítók, torokfertőtlenítő tabletták szedése mellett fontos a folyadékpótlás. Ha a fájdalom néhány nap elteltével erősödik, vagy újabb tünet, például láz, vagy a torokban jól látható a bakteriális eredetre utaló jel – fehér foltok a mandulákon - akkor mindenképp fontos orvoshoz fordulni. A betegség ugyan sok esetben magától is gyógyul, ám a bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladás komoly szövődményeket – például mandula körüli tályog, heveny reumás láz – is okozhat. Ezeket a szakember által javasolt, előírás szerint szedett antibiotikummal tudjuk megelőzni.

Tüszős mandulagyulladás és antibiotikum

Vírusos torokgyulladás esetén nem adunk antibiotikumot – magyarázza dr. Holpert Valéria. A Streptococcus által okozott tüszős mandulagyulladás kezelésében azonban fontos szerepük van, mivel amellett, hogy segítik a gyógyulást és megelőzni a súlyos szövődményeket, a fertőzőképesség időtartamát is lerövidítik.tüszős mandula

Tüszős mandulagyulladás esetén, az antibiotikumos kezelésben részesülő beteg, a kezelés második napjától már nem fertőz. A hatás azonban nagymértékben attól függ, hogy a beteg betartja-e az orvos utasításait, előírás szerint szedi-e a készítményt. A hatékony kezeléshez az előírt mennyiséget be kell szedni, akkor sem szabad abbahagyni az antibiotikum szedését, ha már jobban érezzük magunkat.

Jobb megválni tőlük?

A mandulák fontos szerepet játszanak a szervezet kórokozók elleni védelmében, ezért csak alapos indokkal szabad megválni tőlük. A műtét elvégezhető gyermek és felnőttkorban is. Erre általában akkor szokott sor kerülni, ha a mandulagyulladás évente háromnál többször fordul elő, elhúzódó súlyos tünetek kísérik, több éven át ismétlődik, vagy a mandulák megnagyobbodása már az egészséges páciensnél is olyan mértékű, hogy akadályozza a nyelést, esetleg légzési akadályt képez alvás során.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Kedves Doktor úr/Doktornő!

Fellángolt Chlamydia és mycoplasma fertőzésem volt. Az orrnyálkahártyáim még mindig csúnyán vörösek, van egy kis orrkagyló túltengésem is. Antibiotikumot szedtem, a felírt Szteroid szpréj viszont nem használt. Sima dekongesztánssal tudom szépen kezelni, -de ugye ezt csak 5 napig használhatom huzamosan. A háziorvostól kértem egy beutalót az OFG-re (szinuszitisz vizsgálatra), addig nasopaxet javasolt használni (4 hétig max)+ köptetőt (sok a letapadt váladék). A kérdésem az lenne, hogy az ambroxol és egyéb köptetők a melléküregek esetleges pangó váladékát is oldják? Köszönettel; Maya

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Maya!


A nyákoldókat sinusitis esetén is használjuk kiegészítő terápiaként. A fül-orr-gégészhez beutaló nélkül is bejelentkezhet. A decongestans orrsprayt / a Nasopax is ilyen / nem javasolnám 4 hétig!


Üdvözlettel,


Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Egy jó élmény

"Kisfiammal voltunk fül-orr-gégészeti vizsgálaton. Nagyon pozitív volt, hogy volt idő felengedni, nem éreztem magam siettetve, volt idő minden kérdés átbeszélésére, a doktornő a kisfiamhoz is kedvesen közelített, mindent elmagyarázott. Mindent összegezve a kisfiam számára is jó élmény volt az orvosi vizsgálat. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK