Tüsszögés, szénanáthára hasonlító tünetek, de mégsem allergia? A nem-allergiás rhinitisz tünetei főként felnőtteknél alakulnak ki és a szezonális allergiákkal szemben egész évben jelentkezhetnek. Főbb típusairól dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa beszélt.
Habár a tüneteik nagyon hasonlóak, lényeges különbség, hogy az allergiás rhinitisz már 2-3 éves kortól kezdődően kialakulhat, a nem-allergiás rhinitisz megjelenése inkább a felnőtt vagy idősebb korra tehető. Ha valaki pollenallergiás, a tünetei elmúlnak, amint az allergén növény pollenszórása véget ér. A nem-allergiás rhinitis azonban egész évben tüneteket okoz.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A diagnózishoz nagyon fontos a beteg részletes beszámolója: pontosan mióta, és mikor jelentkeznek a tünetei, milyen egyéb panaszai vannak, szed-e rendszeresen gyógyszereket. Allergia vizsgálat elvégzésére is sor kerülhet annak érdekében, hogy ki lehessen zárni, hogy ez áll-e a tünetek hátterében.
„Az allergiavizsgálatra azért is szükség lehet, mert ha nem-allergiás rhinitis okozza a tüneteket, akkor feleslegesen írjuk fel az antihisztamin készítményt a betegnek. Ezek ugyanis a hisztamin hatását blokkolják.”
A kezelőorvos orrdugulás ellen pl. felírhat dekongesztáns (érszűkítő) orrsprayt, vagy az orrnyálkahártya gyulladására szteroid tartalmú orrsprayt. Terhesség alatt is biztonsággal használható a tengervizes orrspray. Rhinitis medicamentosa esetén pedig a beteget vényre kapható, hosszú távon is szövődménymentesen használható készítményekkel lehet leszoktatni az érszűkítő hatású orrcseppekről.
„Az alapos kivizsgálás és a személyre szabott kezelés azért is lényeges, mert sok allergiás rhintiszes betegnél egyúttal nem-allergiás rhinitis tünetei is mutatkoznak. A megfelelő kezelést csak akkor lehet megállapítani, ha pontosan tudjuk, hogy a rhinitis melyik formája van jelen. Emellett azt is fontos tudni, hogy a nem-allergiás rhinitis tünetei az orrmelléküregek krónikus gyulladását is jelezhetik. Ilyen esetben további vizsgálatokra van szükség a pontos diagnózishoz.”
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
*Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon tetszett a tájékoztatás precizitása és a kedves fogadtatás. A Doktornőt mindenkit csak ajánlani tudom!
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.