Úgy érzi, mintha egy vattacsomó lenne a fülében? Kicsit koncentrálni, erőltetni kell, hogy minden hangot tisztán halljon? A tompa hallás okairól és kezeléséről dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Az érintettek úgy érzik, a hangok nehezen jutnak el a fülükhöz, mintha egy dobozban ülve hallanák a külvilág zajait. Vannak, akik vattacsomóhoz, mások a repüléskor vagy autóban hegymenetben tapasztalt fülduguláshoz hasonlítják a tompa hallás érzését. Ehhez a kiváltó októl függően társulhatnak egyéb tünetek is, például fülfájás, teltségérzet, fülcsengés és a fül váladékozása is jelentkezhet.
A tompa hallást gyakran fülzsír okozza. Normális esetben a termelődő fülzsír folyamatosan halad a külvilág felé, ahol megszáradva kihullik a fülből. Bizonyos körülmények hatására azonban ez a folyamat nem működik tökéletesen. Idősebbeknél például gyakori, hogy a felgyülemlett fülzsír nem tud eltávozni a fülből. A fülzsírdugó kialakulására hajlamosíthat az is, ha valaki poros környezetben tartózkodik rendszeresen, vagy szűkebb a hallójárata, fokozott a faggyúmirigy termelése, zsírosabb a bőre.
Dr. Kiss Sándor elmondta, hogy ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem képes kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. Eltávolításával nem javasolt otthon próbálkozni, mert előfordulhat, hogy csak még beljebb nyomjuk. Fül-orr-gégészeti rendelőben, fülmosás során biztonságosan eltávolítható.
Tompa hallás esetén fontos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, mert így fény derülhet a háttérben fennálló, kezelést igénylő betegségekre is. Lehet például középfülgyulladás tünete, de fülkürthurut, krónikus orrmelléküreg-gyulladás, szénanátha, Meniére-betegség, fülzúgás és a fülben kialakult daganat miatt is jelentkezhet ilyen panasz.
Tompa hallás gyerekeknél is jelentkezhet, ennek oka a legtöbb esetben a hallójáratba szorult idegen test. Ez lehet egy apró étel vagy játékdarab, amit a kisgyerek egy óvatlan pillanatban a fülébe „rejtett”. Eltávolítása minden esetben orvosi közreműködést igényel.
Fiatal felnőttek esetében a zajártalom lehetőségével is számolni kell, a túl hangos fülhallgató használat miatt, vagy akár koncert után is jelentkezhet tompa hallás, melyet gyakran fülzúgás kísér. Akár egyszeri hangos zaj is okozhat akusztikus traumát, vagyis zaj által kiváltott halláskárosodást. A tompa hallást ritkán hozzuk összefüggésbe a szedett gyógyszereinkkel, pedig több készítmény – például vízhajtók, egyes gyulladáscsökkentők, antibiotikumok - mellékhatásaként is jelentkezhet ilyen panasz.
A magas hangok korral járó fokozatos hallásvesztése miatt is jelentkezhet tompa hallás. Ilyen esetben az érintett személynek nehézséget okozhat például meghallani a telefoncsörgést, vagy háttérzaj mellett követni a beszédet, különösen a női hangok esetében. A tompa hallás kialakulhat csak az egyik, vagy akár mindkét fülben is. Panasz esetén forduljunk fül-orr-gégészhez, aki a kiváltó októl függően fog kezelést javasolni, mely lehet akár gyógyszeres, műtéti vagy hallásvizsgálatot követően hallókészülék is.
A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.