Az orrdugulás egy igencsak kellemetlen tünet, ami napokon vagy heteken keresztül megkeserítheti az életünket. Ilyenkor nem érezzük a szagokat, nem élvezhetjük az ízeket, és gyakran a torkunk is kiszárad az állandó szájon át történő légzéstől. Az orrspray-től a párásításon át sokféle házi praktika létezik a kínzó tünetek enyhítésére, ám a tartós orrdugulás miatt érdemes fül-orr-gégészt is felkeresni – javasolja a Fül-orr-gége Központ orvosa, dr. Csóka János fül-orr-gégész.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az orr feladata a belélegzett levegő felmelegítése, párásítása és mechanikus megtisztítása a szennyeződésektől, amit az erekkel gazdagon átszőtt nagy nyálkahártya felszínnek köszönhetően tud biztosítani. Időnként azonban előfordulhat, hogy a légvétel akadályozott lesz, orrdugulás alakul ki, a huzamosabb szájlégzés miatt pedig védtelenebbé válunk a különböző kórokozókkal szemben. A krónikus orrdugulás különböző okokra vezethető vissza, és akár komolyabb betegségeket is jelezhet. Leggyakrabban légúti allergiák, anatómiai eltérések (orrsövényferdülés, orrpolip, daganatok, illetve trauma okozta orrdeformitás), és heveny felső-légúti gyulladások okozhatnak ilyen tünetet. A tartós orrdugulás pontos okának meghatározásához azonban érdemes orvoshoz fordulni.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A felső-légúti megbetegedéseket, különösen az akut megfázásos állapotokat gyakran kíséri orrdugulás. Ilyenkor sokan választják automatikusan a recept nélkül kapható orrnyálkahártya- lohasztó készítményeket a gyors enyhülés reményében. Az orrspray-k és orrcseppek mérséklik az orrnyálkahártya vérátáramlását, csillapítják a környező szövetek duzzanatát, és az orrváladék termelődését is. - Bár ezek az érösszehúzó-hatású készítmények valóban rövid idő alatt megszüntetik az orrdugulást, tartós használatuktól óva intenék mindenkit, ugyanis hatásuk idővel csökken, az erek kitágulásával, az erek körüli kötőszövet felszaporodásával az orrnyálkahártya duzzanata csak még nagyobb lesz, ami miatt ismét az orrspray-hez nyúlnak az érintettek – figyelmeztet dr. Csóka János. Azt tapasztaljuk, hogy egyre nagyobb számban jelennek meg az orrcsepp-függőségben szenvedő páciensek a fül-orr-gégészeti szakrendeléseken, hogy akár több hónapja fennálló problémájuk miatt kérjék segítségünket. Az orrcsepp-függőség esetén orrdugulás, gyakori orrvérzés, irritált nyálkahártya alakul ki, és a páciensek rendszeres használat mellett sem könnyebbülnek meg. Emellett a készítmény elhagyása miatti szorongás is kialakulhat, hiszen egy idő után sokan attól tartanak, hogy ha nem használják a spray-t, akkor nem kapnak levegőt. Ezért mindig maguknál tartják a készítményt. - Fontos tehát, hogy az orrnyálkahártya-lohasztó készítményeket legfeljebb egy hétig, naponta 3-4 alkalommal szabad csak alkalmazni. Amennyiben pedig az orrdugulás tartósan fennáll, és gyógyszerek, orrspray-k segítségével sem múlnak panaszaink, mihamarabb forduljunk fül-orr-gégészhez, hogy a betegségeket és az esetleges anatómiai elváltozásokat kizárhassuk – figyelmeztet Csóka doktor.
-A fül-orr-gégész szakorvos alapos kivizsgálást követően tudja feltárni, hogy pontosan mi az oka a gátolt orrlégzésnek, és specifikus kezeléssel segít megszüntetni panaszainkat. Ha kezeletlen allergia húzódik meg a háttérben, szteroidos orrspray segítségével jól orvosolható a probléma. Előfordulhat azonban, hogy a tartós orrdugulásért valamilyen fül-orr-gégészeti elváltozás a felelős (orrpolip, alsó orrkagyló túltengés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás vagy orrsövényferdülés), ez esetben tüneteink az alapbetegség kezelésével – mely jelenthet konzervatív (gyógyszeres), vagy akár sebészi terápiát –megszüntethetőek – ismerteti dr. Csóka János.
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"Nagyon meg vagyok elégedve a szolgáltatásukkal, mind szakmailag, mind hangnemben. Szívből ajánlom."
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.