A négy orrmelléküreg egyike az orr és a szemek közti területen található rostasejtek. Akut és krónikus panaszokat is okozhat a megbetegedése. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a rostasejt gyulladás kezeléséről kérdeztük.
A négy orrmelléküreg – arcüreg, homoküreg, rostasejtek és iköböl - mindegyikében jelentkezhet gyulladás. A tünetek eltérőek lehetnek, de annyira jellegzetesek, hogy ezek alapján a szakember már be tudja határolni a panaszok forrását.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az orrmelléküregek belső felszínét az orrnyálkahártyával megegyező nyálkahártya borítja. Ez folyamatosan váladékot termel, amelynek az a feladata, hogy az orrüregbe bejutó polleneket, levegőben lévő szennyeződéseket, port és kórokozókat csapdába ejtse. Azáltal, hogy a nedves felületén megtapadnak, megakadályozza, hogy az alsó légutakba kerüljenek. Ha viszont valamilyen okból az orrmelléküregekben gyulladás alakul ki, az orrnyálkahártya megduzzad, a termelődő orrváladék nem tud távozni, például a rostasejteken belül pangani kezd, benne kórokozók szaporodnak el.
- vírusfertőzés, például: megfázás, nátha
- légúti allergia
- dohányzás (a passzív is)
- gyenge immunrendszer
- az orrjáratok beszűkülése, például orrpolip miatt
A rostasejt gyulladás lehet akut, rövid ideje fennálló, de akár krónikussá is válhat, ilyenkor a panaszok akár 12 héten túl is megmaradnak. Panaszok esetén mindenképp indokolt az orvosi vizsgálat, mert kezelés nélkül a tünetek rosszabbodnak, illetve a gyulladás más orrmelléküregekre is átterjedhet.
- erős fájdalom az arc területén, vagy fejfájás
- kezdetben javuló tünetek után visszaesés
- 10 napon túl sem javuló tünetek
- 3-4 napon át tartó magas láz kíséri a tüneteket.
A jellegzetes tünetek alapján a szakember már valószínűsíteni tudja a rostasejt gyulladás meglétét, ám ennek alátámasztására videoendoszkóp segítségével áttekinti az orrüregeket. Szükség esetén CT vizsgálatra is sor kerülhet.
- A rostasejtek gyulladása ellen úgy védekezhetünk, ha csökkentjük a légúti megbetegedések kockázatát. Gyakori kézmosás, illetve a javasolt védőoltások – influenza, pneumococcus - segíthetnek kivédeni a fertőzést.
- Kerüljük a dohányzást és a dohányfüstös helyeket.
- Ha túl száraz a lakás levegője, az orrnyálkahártya kiszáradhat, ezáltal is fogékonyabbá válhat a fertőzésekre. Ha tartósan 40% alatti a páratartalom, használjunk párásító készüléket. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen tartósan 60% felett, mert a magas páratartalom már kedvez a lakáson belüli allergének – poratka és penészgomba - megjelenésének.
- Krónikus rostasejt gyulladás esetén mindenképp indokolt az alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat. A betegség ugyanis mindaddig ki fog újulni, amíg a kiváltó okot – például légúti allergia, vagy a szűkületet okozó orrpolip - nem kezeljük.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények„Korrekt vizsgálat, udvarias bánásmód, érthetően megfogalmazott diagnózis.”
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.