Aggodalomra ad okot, ha a rekedtség egy légúti betegség – torok- és gégegyulladás - elmúlását követően megmarad, hetek alatt sem javul, illetve ha a hang változása önmagában, látszólag minden ok nélkül jelentkezik. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a lehetséges kiváltó okokat.
Az allergiás orrdugulás miatt hátsó garatfali csorgás jelentkezhet. Ilyen esetben a torok felé lecsorgó orrváladék irritálhatja a hangszálakat, ez és a gyakori köhögés is okozhat rekedtséget. Az allergiára szedett antihisztaminok pedig kiszáríthatják a nyálkahártyát, ami szintén nem tesz jót a hangszalagoknak.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A túlzott gyomorsav képződés során a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe. Gyakoran a torkot, a hangszalagokat is irritálja. Ez is állhat a háttérben, ha a hang rekedtessé válik.
A hang túlerőltetése – a helytelen beszédtechnika, vagy kevés pihentetés – miatt a hangszalagok közepén bőrkeményedés szerű képletek, hangszalag csomók alakulhatnak ki.
Egy másik lehetséges ok, ha a hangunk egyre rekedtsebbé válik, hogy hangszalag polip jelent meg - általában az egyik – hangszalagon. Kiváltó oka elsősorban a hang túlerőltetése, illetve a dohányzás.
A hangszalagon, vagy annak közelében ciszták is kialakulhatnak. Az orvos valószínűleg műtétet fog javasolni, ha zavaróak, nagymértékben rontják a beszédet.
Ez az autoimmun betegség elsősorban duzzadt, fájó ízületekkel, szem- és nyálkahártya szárazsággal jár. Azonban háromból egy betegnél jelentkeznek hangszalag problémák is: torokfájás és a hangszalagok működési zavara miatt a hang elvesztése is előfordulhat.
A pajzsmirigy zavarok elsősorban nők körében fordulnak elő. Az általuk okozott szerteágazó tünetek közt szerepelhetnek a hangproblémák. A rekedtség lehet a pajzsmirigy alulműködés egyik tünete, de okozhatja a megnagyobbodott pajzsmirigy is.
A tartós dohányzás miatt idővel a hang mélyebbé, rekedtebbé válik, gyakori köhögés jelentkezik. Fontos, hogy ezeket a tüneteket ne bagatellizáljuk el, mert a dohányosok körében háromszor magasabb a kockázata, hogy valamilyen probléma jelentkezik a hangszalagokon. A rekedtség jelezhet akár daganatos elváltozást is a torokban. Az elváltozás lehet jóindulatú is - gyakori a hangszalag polip kialakulása - de műtéti kezelést igényel.
Ha hang könnyen elfárad, megjelennek a túlerőltetésből adódó problémák. A megfelelő beszédtechnika különösen azok számára fontos, akik munkájukból adódóan sokat beszélnek.
„Ha estére rendszeresen berekedünk, vagy napközben sokat köszörüljük a torkunkat, az nem jó jel. Ilyenkor érdemes szakember segítségét kérni a helyes, a hangszalagok számára sem megerőltető hanghasználat elsajátításához.”
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A doktornő renkívül kedves, hozzáértő, segítőkész. Hosszú hetek óta zajló betegségből gyógyított ki. Sajnálom, hogy nem hozzá mentem elsőre, hanem egy másik magánklinikára. "
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.