Rekedtség kezelése gyerekeknél

Rekedtség kezelése gyerekeknél

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.01.22 10:19

Nem csak légúti betegségek okozhatják, ha a gyermek bereked. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen egyéb kiváltó okai lehetnek és hogyan zajlik a rekedtség kezelése gyerekeknél.

A rekedtség kiváltó okai

A rekedtség kezelése gyerekeknél minden esetben személyre szabott, a kiváltó ok függvényében történik. Rekedtséget okozhatnak légúti betegségek, a légszennyezettség (dohányfüst, szennyezett levegő belélegzése), és a nem megfelelő hanghasználat.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Légszennyezettség és a dohányzás

A nyugalmi légzésszám felnőtt embernél percenként 16, gyermeknél akár a duplája is lehet. Ez azt jelenti, hogy a gyerekek egészségét még inkább befolyásolja a belélegzett levegő minősége. Ha rendszeresen forgalmas utak mellett sétálunk, a gyerekek több porszemcsét, koromszemcsét és egyéb szennyeződéseket lélegeznek be, amit a légutak védelmi rendszerének kell ártalmatlanná tennie.

Annak érdekében, hogy megelőzzük, hogy a légszennyezettség a hangszálak egészségét is befolyásolja, a szabadban töltött időt, kisebb gyerekeknél a levegőztetés idejét igyekezzünk a forgalmas utaktól távoleső játszótereken, parkokban tölteni. Már az is segít, hogy a mindennapi közlekedés során az útvonalunkat úgy módosítjuk, hogy akár a távolságot növelve inkább a csendesebb mellékutak felé kerülünk.

Dr. Holpert Valéria a passzív dohányzás veszélyeire is felhívja a figyelmet. Nagyon fontos, hogy a gyerekek mellett az otthonunkban és az autóban se dohányozzunk!

Ezért okozhatnak tartós rekedtséget a légúti betegségek

A légúti betegségek tünete lehet a rekedtség is, de előfordul, hogy ez a panasz tartóssá válik. Ennek oka, az elhúzódó orrdugulás miatti szájlégzés.

Az orrüreg megszűri, megnedvesíti és megmelegíti a levegőt. Gyermekkorban gyakoriak a náthás megbetegedések, emiatt pedig elhúzódó orrdugulás is kialakulhat.

Ha a gyerek nem kap az orrán levegőt, akkor szájlégzéssel helyettesíti, így viszont az orrlégzés tisztító, levegőt előkészítő mechanizmusa nem működik. A szájon át belélegzett levegő nincs felmelegítve sem, a szájlégzés miatt pedig torok kiszárad, mindezek miatt pedig tartós rekedtség is kialakulhat és a gyerekek fogékonyabbá válnak a megbetegedésekre is.

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy légúti betegségek esetén fontos az orrdugulás megszüntetése, ha viszont ez a panasz tartósan fennáll, akkor mindenképp javasolt a kivizsgálás, mert egyéb betegség, például allergia vagy orrpolip is állhat a háttérben.

Nem megfelelő hanghasználat

Az elhúzódó légúti betegségek és a tartós orrdugulás következtében a fülkürt működése is károsodhat, emiatt jelentkezhet savós középfülgyulladás gyerekeknél. Ez gyakran nem okoz könnyen észlelhető panaszt, azonban fokozatos hallásromlással jár, gyakran ez az egyetlen tünete.

Ha a gyerek egyre hangosabban beszél, elképzelhető, hogy a hallásával van gond – magyarázza dr. Holpert Valéria. A csökkent hallás miatti megváltozott auditoros / hallás / visszajelzés miatt a hangképzés megváltozhat, a gyermek túlerőlteti a hangszálait, ami rekedtséget okozhat. Az erőltetett hangképzés hátterében juvenilis diszfónia, a hang tisztaságának zavara, helytelen beszédtechnika is állhat. A 3 héten túl tartó rekedtség ezért foniátriai vizsgálatot igényel. Amennyiben az orvos szükségesnek látja, logopédushoz irányítja a gyermeket.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt dr. úr, nő!

Panaszom a következő. 3 hete reggel még volt hangom, napközben viszont egyre rekedtebben tudtam beszélni, estére teljesen elment és azóta sem jött vissza átmenetileg sem. Voltam orvosnál már többször is, de gondoltam itt is kérek véleményt mert nagyon aggaszt a dolog. Először a doktornő antibiotikumot írt fel és paxirazolt mert enyhe hurutos köhögésem is volt és van azóta is. 1 hét után semmi változás nem történt, ezután elküldött a főorvos úrhoz a kórházba. Mindketten azt állapították meg, hogy a mellékhangszál duzzadt, ill. a hangszálak duzzadtak. Egy spryt írt a dr. úr, de az nem kapható így a gyógyszertárban kaptam helyette Septolete extrát és Isla szopogatós tablettát is írt. Javasolják többen, hogy menjek másik orvoshoz is, de nem tudom kihez érdemes fordulni.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel Kelemen istván

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Kelemen István!


Sajnos érdemben csak egy alapos vizsgálat után tudnék nyilatkozni. Dohányos? Amennyiben nem szűnnek panaszai ismételt vizsgálat lenne szükséges.



Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, empatikus

"Rendkivül kedves, empatikus, mindamellett maximális profizmussal kezelte a problémámat."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK