A száraz orr minden lélegzetvételnél feszítő érzése nemcsak kellemetlen, de számos egészségügyi problémához is vezethet: gyakori orrvérzés jelentkezhet, fokozott eséllyel alakulhatnak ki felsőlégúti fertőzések. Kialakulásának okairól, megelőzéséről és arról, hogy mit tehetünk orrszárazság ellen, dr. Augusztinovicz Monikát, a Fül-orr-gége Központ allergológus, fül-orr-gégész orvosát kérdeztük.
Az orrszárazság nem pusztán kellemetlen, bár tény, hogy elsősorban a belégzéskor tapasztalt égő, feszítő érzés, beszáradó, pörkös orrváladék az, ami orvoshoz viszi a beteget. A mielőbbi kezelés azonban nem csak ezért fontos. Ha az orrlégzés fájdalommal jár és a pörkösödés miatt nehezített is, a betegek inkább szájon át veszik a levegőt. Ez azonban hosszú távon semmiképp sem megoldás, mert a tartós szájlégzés további problémákhoz vezethet.
Ha a hideg levegő az orrnyálkahártya és az orrban lévő csillószőrök megkerülésével, így tehát felmelegítés és tisztítás nélkül jut az alsóbb légutakba, annak könnyen mandula-, gége-, hangszálgyulladás lehet a következménye – figyelmeztet dr. Augusztinovicz Monika.
Ha tartós orrszárazságtól szenved, javasolt fül-orr-gégészeti vizsgálat elvégzése. Erre érdemes felkészülten érkezni, listát írni a rendszeresen vagy a közelmúltban szedett gyógyszerekről, lezajlott betegségekről. A vizsgálat eredményétől függően az orvos különböző készítményeket fog javasolni az orrnyálkahártya épségének helyreállításához. Emellett fontos figyelni a napi rendszeres folyadékfogyasztásra is. Ha a lakásban száraz a levegő, szerezzünk be párásító készüléket.
A tengervizes orrspray naponta többször is használható az orrnyálkahártya nedvesítésére. Hatásos eszköz az orrmosó készülék is. Azon túl, hogy remekül hidratál, segítségével megtisztíthatjuk az orrüreget a kórokozóktól, szennyeződésektől is. Fontos, hogy orrmosáshoz csak erre a célra kifejlesztett készüléket és megfelelő koncentrációjú sóoldatot használjunk!
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.