Orrpolip – ezért fontos kezeltetni

Orrpolip – ezért fontos kezeltetni

Dr. Csóka János Módosítva: 2024.01.05 16:22

Örökletes hajlam és környezeti tényezők is szerepet játszanak az orrpolip kialakulásában. A kezdetben enyhe tünetek idővel egyre zavaróbbá válnak, hosszú távon pedig komoly szövődmények is jelentkezhetnek. Dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa az orrpolip kezelésére figyelmeztet.

Ilyen tüneteket okoz az orrpolip

Az orrpolip nem daganat, hanem az orrnyálkahártya gyulladásos elváltozás. Ártalmatlannak azért mégsem nevezhetjük, hiszen az orrnyálkahártyán megjelenő kinövés egyre nagyobb lesz és idővel képes akár tartós orrdugulást is előidézni. Addig azonban hosszabb idő is eltelhet.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Kezdeti stádiumban orrfolyás, a szaglás- és ízérzés romlása, fejfájás figyelmeztethet rá. Az orrpolip megjelenésének hátterében gyakran krónikus orrmelléküreg-gyulladás áll, ez is figyelmeztető jel lehet, illetve a legelső tünetek ehhez is kapcsolódhatnak, például a hátsó garatfali csorgás.

Kiknél magasabb a kockázat?

A krónikus orrmelléküreg-gyulladás mellett orrpolip kialakulására hajlamosíthat az orrsövényferdülés, és a nem megfelelően kezelt szénanátha, de a genetika és a környezeti tényezők – például a légszennyezettség – szerepe is jelentős.

Így lehet diagnosztizálni

Az orrpolip fül-orr-gégészeti vizsgálattal és videoendoszkóp segítségével diagnosztizálható. Ennek során a polip pontos helyét és méretét is meg lehet állapítani. Arckoponya CBCT-vel még tovább pontosítható az idült orrmelléküreg gyulladás kiterjedtsége.

Orrspray és műtétorspraj és orpolip

Korai stádiumban a kezelés leggyakrabban szteroid orrspray, esetleg szteroid tartalmú tabletta segítségével történik. Ezekkel az orrnyálkahártya-gyulladását lehet csökkenteni. A kezelés általában 1-3 hónap alatt hoz érzékelhető javulást. Kiegészítő kezelésként érdemes orröblítést végezni, fiziológiás sóoldattal. Ez patikában beszerezhető, naponta többször is alkalmazható mellékhatás mentes, átjárhatóvá teszi a melléküregeket.

Ha az orrpolip csak kései stádiumban kerül felismerésre, vagy egyéb, a betegség kialakulásában közrejátszó anatómiai eltérések is fennállnak, akkor műtétre van szükség a kezeléshez. Az endoszkóppal végzett beavatkozás során eltávolítják az orrpolipot, vagy polipokat. Utókezelésre és a kiújulás késleltetésére a műtét után is szükséges a szteroid orrspray használata és javasolt az orrmosás.

Ezért nem szabad elhanyagolni!

Az orrpolip súlyos szövődményeket okozhat, ha nem kezeltetjük időben. A krónikus melléküreg-gyulladás talaján heveny bakteriális vagy virális arcüreg-, rostasejt-, iköböl-, ill. homloküreg gyulladás jelentkezhet, mely a környező szervekre is kiterjedhet, pl. szemgödör vagy agyhártyagyulladás is kialakulhat. A gyulladt orrnyálkahártya csökkent védekezőképessége miatt megnő a felső légúti fertőzések kockázata, emellett a rossz orrlégzés gyakori fülkürthuruthoz is vezethet, aminek következtében gyakoribb fülbetegségek is jelentkezhetnek.

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr,

Segítségét szeretném kérni abban, hogy 16 hónapos gyermekünk rengetegszer szenved orrdugulásban. Rendszeresen szívjuk az orrát ( naponta 1-3), attól függően mennyire problémás a helyzet. Orrába tengervizet sprézünk, ami az elején még jobban megoldotta a problémát, de most már egyre kevésbé. Háziorvosunk szerint orrmandula megnagyobbodása van, de 2 fül-orr gégésznél is jártunk, akik minimális megnagyobbodás diagnosztizáltak. A probléma körülbelül 1 éve fennáll és úgy gondoljuk csak ez az oka gyakori éjszakai ébredésnek, mivel rendszerint teljesen eldugul. Periodikusan változik vannak jó időszakok amikor szinte tünetmentes, de ez ma már egyre ritkább maximum 2-3 napig jó az orra és utána hetekig megint csak a probléma.
Érdemes-e további vizsgálatokra vinni a gyereket, vagy törődjünk bele, hogy ilyen és majd elnövi?

Köszönettel,

Hegedüs Balázs

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tisztelt Hegedűs Balázs!

Ilyen esetekben érdemes orr-, és szükség esetén torokváladék tenyésztést is levenni a gégészeti szakvizsgálat során.

Tisztelettel: Dr. Csóka János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Empatikus

"Egy pillanatot sem kellett várakozni. Egyenrangúként kezeli az orvos a beteget illeve a beteg gyermek felé is kellő empátiával ugyanakkor kellő határozottsággal fordul. Kellő alapossággal áttanulmányozta a korábbi leleteket, ki is kérdezett, nem várta el, hogy én foglaljam össze a gyermek kórtörténetét. Nagyon kedves, minden kérdésünkre alaposan válaszolt. Éreztük, hogy a vizit csak rólunk szól, ránk szánják az időt: ránk szabott személyes szolgáltatást kaptunk, nem futószalag ellátást. Türelemmel, alaposan vizsgálta a gyermeket, külön szimpatikus volt, hogy a gyermeket is figyelmesen és türelmesen, a részletekre is odafigyelve kikérdezte, nemcsak engem, mint szülőt. Nagyon fontos, hogy ellátott tanáccsal és fontos dolgokra felhívta a figyelmünket, tájékoztatott a betegség természetéről és arról, hogy milyen esetben kell már a megbeszélt kontroll vizsgálat előtt jelentkeznünk soron kívül. Nekem nagyon megnyugtató, hogy komolyan veszik a tüneteket és akár csak ellenőrző vizsgálatra is megértéssel várnak minket. Érezzük, hogy bátran fordulhatunk az Önök orvosához, mindenképpen megnyugtató és gondos ellátásban részesülünk."

További vélemények

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK