Az egész napos küzdelem a levegőért sem kellemes, ám a fekvő helyzetben jelentkező orrdugulás még zavaróbb, hiszen ilyenkor aludni sem tudunk miatta. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy gyakran allergia áll az orrdugulás hátterében. Ilyen esetben pedig a recept nélküli orrcseppek nem jelentenek jó megoldást.
Az orrdugulás oka, hogy az orrnyálkahártya megduzzad, benne az erek kitágulnak és nagy mennyiségű nyák termelődik. Fekvő testhelyzetben a váladék még inkább elzárhatja a levegő útját, emiatt panaszkodnak sokan arra, hogy nehezen alszanak el az orrdugulás miatt.
„Nátha vagy egyéb orrdugulással is járó légúti betegség esetén – ami most gyakori ebben az időszakban – fontos az orrdugulás kezelése. Nem csak a jobb közérzet, hanem a szövődmények megelőzése miatt is. Ha az orrjárat szellőzése nem megfelelő, egy egyszerű náthából is könnyen kialakulhat fül-, vagy arcüreggyulladás. Náthás orrdugulás esetén ezért fontos a rendszeres recept nélkül kapható nyálkahártya-lohasztó orrspray, kiegészítve tengervizes orrspray használatával.” Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16Online Bejelentkezés
Dr. Holpert Valéria
Előfordulhat, hogy az orrdugulást egyéb panasz nem kíséri, vagy ha jelentkezik is, az nem hasonít a jellegzetes náthás tünetekhez. Ha az orrdugulás a fő panasz, akkor akár orrpolip vagy orrsövényferdülés is állhat a háttérben. Utóbbi esetben jellegzetes a féloldali orrdugulás. Terhesség alatt hormonális hatásra, de vérnyomáscsökkentők szedése kapcsán és reflux vagy az orrkagyló megnagyobbodása miatt is jelentkezhet orrdugulás.
„Tartós orrdugulás esetén fontos az alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálás. Ennek során fel tudjuk fedezni azokat az elváltozásokat, amelyek az orrdugulást okozhatják és szükség esetén gyógyszerrel vagy műtéti úton megszüntetni a kiváltó okot.”
A lakáson belüli allergének is okozhatnak orrdugulást. Ilyenkor rendszerint egyéb szénanáthás tünet is megfigyelhető: tüsszögés, szem-, vagy orrviszketés, de egyes esetekben bőrkiütések is jelentkezhetnek. Ilyen esetben háziporatka, penészgomba vagy háziállat allergia állhat a tünetek hátterében.
„Allergia esetén nincs láz, rossz közérzet, ami a náthásra jellemző tünet. A nátha 7-10 nap alatt általában elmúlik, az allergia viszont megmarad, amíg a tüneteket okozó allergén jelen van a levegőben. Ezért, ha már hosszabb ideje orrdugulással küzdünk és emellett egyéb allergiára utaló tüneteink is vannak, javasolt allergia vizsgálatot végeztetni.”
Sokan esnek abba a hibába, hogy rászoknak a recept nélküli orrcseppekre, míg végül orrcsepp-függőségük alakul ki, ami már a nyálkahártyán is súlyos elváltozásokat okozhat. Ez megelőzhető, ha idejében orvoshoz fordulnak és olyan, a szakember által javasolt készítményekkel kezelik az allergiás tüneteket, amelyek hosszútávon is biztonsággal alkalmazhatók.
További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
*Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekA személyzet es a Doktornő is nagyon kedves es segitőkész volt! :)
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.