Orrdugulás lefekvéskor – allergia is okozhatja?

Orrdugulás lefekvéskor – allergia is okozhatja?

Dr. Moric Krisztina Módosítva: 2023.12.07 11:55

Az egész napos küzdelem a levegőért sem kellemes, ám a fekvő helyzetben jelentkező orrdugulás még zavaróbb, hiszen ilyenkor aludni sem tudunk miatta. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy gyakran allergia áll az orrdugulás hátterében. Ilyen esetben pedig a recept nélküli orrcseppek nem jelentenek jó megoldást.

Orrdugulás – miért épp lefekvéskor?

Az orrdugulás oka, hogy az orrnyálkahártya megduzzad, benne az erek kitágulnak és nagy mennyiségű nyák termelődik. Fekvő testhelyzetben a váladék még inkább elzárhatja a levegő útját, emiatt panaszkodnak sokan arra, hogy nehezen alszanak el az orrdugulás miatt.

„Nátha vagy egyéb orrdugulással is járó légúti betegség esetén – ami most gyakori ebben az időszakban – fontos az orrdugulás kezelése. Nem csak a jobb közérzet, hanem a szövődmények megelőzése miatt is. Ha az orrjárat szellőzése nem megfelelő, egy egyszerű náthából is könnyen kialakulhat fül-, vagy arcüreggyulladás. Náthás orrdugulás esetén ezért fontos a rendszeres recept nélkül kapható nyálkahártya-lohasztó orrspray, kiegészítve tengervizes orrspray használatával.”

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Tartós orrdugulás – náthás tünetek nélkül

Előfordulhat, hogy az orrdugulást egyéb panasz nem kíséri, vagy ha jelentkezik is, az nem hasonít a jellegzetes náthás tünetekhez. Ha az orrdugulás a fő panasz, akkor akár orrpolip vagy orrsövényferdülés is állhat a háttérben. Utóbbi esetben jellegzetes a féloldali orrdugulás. Terhesség alatt hormonális hatásra, de vérnyomáscsökkentők szedése kapcsán és reflux vagy az orrkagyló megnagyobbodása miatt is jelentkezhet orrdugulás.

„Tartós orrdugulás esetén fontos az alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálás. Ennek során fel tudjuk fedezni azokat az elváltozásokat, amelyek az orrdugulást okozhatják és szükség esetén gyógyszerrel vagy műtéti úton megszüntetni a kiváltó okot.”

Orrdugulás fekvő helyzetben – egy ágyban az allergénnel?Házi allergia

A lakáson belüli allergének is okozhatnak orrdugulást. Ilyenkor rendszerint egyéb szénanáthás tünet is megfigyelhető: tüsszögés, szem-, vagy orrviszketés, de egyes esetekben bőrkiütések is jelentkezhetnek. Ilyen esetben háziporatka, penészgomba vagy háziállat allergia állhat a tünetek hátterében.

  • A lefekvéskor jelentkező orrdugulást okozhatja az is, ha valaki házi kedvencet tart, s az állat szabadon közlekedhet a lakásban. Így megeshet, hogy az ágyban fekve közelről lélegzi be az allergéneket.
  • Szintén lefekvéskor erősödnek a poratka allergia tünetei, mivel ezek az allergének lehullott emberi hámsejtekkel táplálkoznak, amiből az ágyban – matracon, párnában – található a legtöbb.
  • De a penészesedés is gyakori probléma az otthonokban, előfordulhat, hogy a hálószobában szaporodott el a penészgomba, ezért jelentkezik orrdugulás lefekvéskor.

„Allergia esetén nincs láz, rossz közérzet, ami a náthásra jellemző tünet. A nátha 7-10 nap alatt általában elmúlik, az allergia viszont megmarad, amíg a tüneteket okozó allergén jelen van a levegőben. Ezért, ha már hosszabb ideje orrdugulással küzdünk és emellett egyéb allergiára utaló tüneteink is vannak, javasolt allergia vizsgálatot végeztetni.”

Előzze meg az orrcsepp-függőséget!

Sokan esnek abba a hibába, hogy rászoknak a recept nélküli orrcseppekre, míg végül orrcsepp-függőségük alakul ki, ami már a nyálkahártyán is súlyos elváltozásokat okozhat. Ez megelőzhető, ha idejében orvoshoz fordulnak és olyan, a szakember által javasolt készítményekkel kezelik az allergiás tüneteket, amelyek hosszútávon is biztonsággal alkalmazhatók.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus
  • Specialitások:
    • Orrpolip kezelése
    • akut felnőtt fül-orr-gégészeti panaszok kivizsgálása, kezelése
    • felső légúti allergiák kivizsgálása és kezelése
    • fül-orr-gégészeti góckutatás
    • szaglásvesztés kivizsgálása COVID után
    • orrdugulás, orrfolyás 
    • váladékos torok
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • immunterápia

     

    További vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (*telefonon) - csütörtöki napokon kizárólag távkonzultációra lehet időpontot foglalni
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • A doktornő jelenleg szülési szabadságon van !!

     

    *Első vizit esetén - megfelelő fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

     

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

28 éves nő vagyok. Panaszaim március végén nehézlégzéssel kezdődtek, ami sajnos állandósult és a hónapok alatt egyéb tünetekkel egészült ki; orrdugulás, fél oldali arcpír, fülzúgás/fülfájás, fejfájás, lepedékes un.térkép nyelv, foltos torokmandula, fejfájás, improduktív köhögés/krákogás, torokszárazság, nagy mennyiségű garati váladékcsorgás. Sajnos jó pár allergiám van (étel/por/pollen/atka/penész/gomba/gyógyszer), de az évek alatt sosem okoztak ilyen összetett és súlyos reakciókat, így kezdetben arra gondoltam, hogy most is inkább orrmelléküreg gyulladásom lehet. Voltam F.O.G.-en, ahol a főorvos azt mondta súlyos rhinitisem van (be van robbanva a jobb oldali orrnyálkahártyám, kb mint egy giga vörösbab-), emellett a dobhártyám nem piros, gennyes váladékozás-láz nem jellemző, a gégém/hangszalagok épek, (nagylaborom neg/ kardió-belgyógy uhk neg/tüdő rtg neg/Spo 98-100%). Így a cetirizin mellé fölírt mometasone ciplát (de sandozt adak helyette), sima 2-2*1 puffra, mondván, hogy 2-3 nap és megszűnnek a zavaró tünetek. Az orrdugulásom időközben magától elmúlt, de a garati vaskos, felköhöghetetlen átlátszó váladék (amit a gátolt orrlégzés és a túlzott váladékképzés idéz elő)- ami a hörgőimet is és a pszichémet is nagyon megviseli [SSRE készítményt kell szednem, hogy tudjak aludni:/] és az orrnyálka duzzanat maradt és a spray 1,5 heti használata után se kezdett el javulni ;( Tudom, hogy mivel a tüneteim akutak és súlyosak, idő kell hogy hasson, de vajon mennyi?!:( A háziorvosom azt javasolta, hogy 1*10mg cetiritint szedjem mellé kombiterápiaként, vagy próbáljam ki a reggeli 1*2-2 puff helyett a 2*2-2 puff adagolást a sprayből és ha jobban vagyok, csökkentsem vissza. Szeretném az Ön véleményét is kikérni, hogy melyik terápiás javaslatot lenne érdemes kipróbálnom?
Alternatív módszereket mind kipróbáltam már (diéta, inhalálás (hagyományos és porlasztós), herbaterápia, aromaterápia etc.), de egyik se jött be hatékonyan. :( A spray előtt egyébként fiz.sóoldattal átmosom az orrom- ahogy naponta többszöris- szóval nem igazán értem miért nem működik a dolog:(( (3 hete volt pm műtétem autoimmun hyperthyreozis miatt, nem tudom ez kontraindikációja lehet-e az emelt/kombi adag alkalmazásának..°_°)

Megtisztelő válaszát köszönöm!

Tisztelettel: Anga

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Nagy Angéla !


Valószínűleg az alap betegsége / poliallergias és immunológiai megbetegedés/ okozza ezeket a nyálkahártya tüneteket. Valószínűleg ez krónikus, az alkalmazott terápia mellett enyhülni fognak, de lehet, hogy teljes tünetmentesség nem lesz, azonkívül most esett át pajzsmirigy műtéten is, nem tudom, a hormon értékei hogy állnak. Nemgondolom, hogy emelni kellene a Mometason orrsppray adagját, de mindenképpen használnám tovább a rendszeres sós orrtoalett után. az antihisztamin tablettát is szedje még, amennyiben egy -két hét múlva sincs változás ismételt fülészeti vizsgálta és esetleg gyógyszer módosítás javasolt.


Tisztelettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon segítőkész

A személyzet es a Doktornő is nagyon kedves es segitőkész volt! :)

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK