Orrcseppfüggőség: egy gyors műtét segíthet

Orrcseppfüggőség: egy gyors műtét segíthet

Dr. Csóka János Módosítva: 2023.11.24 12:21

Ön is hetek-hónapok óta, naponta több alkalommal használ orrsprayt az állandó orrdugulás ellen, netán esténként van rá szüksége, hogy éjszaka zavartalanul lélegezhessen? Dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa gyakran találkozik orrcsepp-függőségben szenvedőkkel, ám elmondása szerint létezik hatékony megoldás a probléma kezelésére.

Gondot az jelent, ha nem előírás szerint használjuk

Az orrspray-függőség a nyálkahártya-lohasztó készítményeket használók körében fordul elő. Ezek azok a termékek, amiket bárki recept nélkül beszerezhet a patikában, ám emiatt sajnos azt senki sem ellenőrzi, hogy mennyi ideig használja az illető az adott terméket. Ezek a készítmények ugyanis a nátha, felső légúti betegségek tüneteként jelentkező orrdugulás kezelésére szolgálnak. Ha a betegségek idején, a betegtájékoztatóban leírt ideig használjuk, akkor nem is okoznak panaszt, ám sokan rászoknak és elhúzódóan, akár hónapokig is képesek naponta egy-egy fújással enyhíteni az orrdugulást.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Miért szokik rá valaki az orrcseppre?

Az ok nyilván valóan a tartós orrdugulás, amit így gyorsan enyhíteni lehet. Az orrdugulás azonban csak tünet, az orrcsepp-függők pedig nem járnak utána, hogy mi az, ami a tartós orrdugulást kiváltja, hanem gyors megoldást keresve az orrcseppekhez nyúlnak. Ezek a készítmények összehúzzák az orrnyálkahártyában található ereket, így csökkentik a duzzanatot, ami a gátolt orrlégzést okozza.

Mi okozhat tartós orrdugulást?

Ha valaki ilyen panaszokkal küzd: nincsenek náthás tünetei, de napközben, vagy esténként mégis mindig bedugul az orra, akkor javasolt fül-orr-gégészhez fordulnia. A szakember fájdalmatlan vizsgálat keretén belül – esetleg CT, allergiavizsgálat elvégzésére is szükség lehet – meg tudja állapítani, hogy a tartós orrdugulást mi okozza. Ez lehet akár orrsövényferdülés, orrpolip, de fel nem ismert allergia vagy reflux is képes tartós gyulladást előidézni az orrnyálkahártyán. A tartós gyulladás, vagy a hosszan tartó orrspray használat gyakori következménye az alsó orrkagylók megnagyobbodása. Amennyiben bebizonyosodik,orcsepp függőség műtéti megoldása hogy a tartós orrdugulás hátterében nincs más kiváltó ok, mint az orrkagylók megnagyobbodása, azt rádiófrekvenciás műtéttel, rövid idő alatt kezelni lehet.

A műtétet követően megszabadulhat az orrspray-függőségétől is

Az orrüregben elhelyezkedő három – alsó, középső és felső – orrkagylók a levegő szűréséért, felmelegítéséért és párásításáért felelősek. Ha a felsorolt okok miatt az orrkagylók megnagyobbodnak, akkor akadályozzák a légzést és tartós orrdugulást okoznak. Ilyenkor rádiófrekvenciás műtéttel van lehetőség az orrkagylók méretét kisebbíteni. A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, elvégzése megközelítőleg egy órát vesz igénybe, majd ezt követően a páciens még egy órát tölt a rendelőben, hogy a műtét után esetleg fellépő panaszait kezelni tudjuk – magyarázza dr. Csóka János. Egyéntől, az orrkagyló eredeti méretétől függően már egy műtét is végleges megoldást jelenthet, de valakinél ahhoz, hogy teljes értékű javulást tudjunk elérni, a beavatkozást 2-3 hónap múlva meg kell ismételni. A rádiófrekvenciás műtét segítségével a korábban állandóan bedugult orr szabaddá válik, így a korábban rendszeresen szükséges orrsprayk elhagyhatók.

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

T.cím!
Érdeklődnék, hogy orrmandula kisebbítésre van e valamilyen eljárás/gyógymód. 5 éves gyermekemnek sokszor van felsőlégúti megbetegedése. Főként nátha. Nehezen ürül ki, még sóoldat segítségével is. Alapesetben is nyitott szájjal alszik, ez miatt éjjel többször felkel. Csak végső esetben akarnánk orrmandula műtétet, mivel vesebetegsége miatt sokat volt kórházba, többször műtötték. Tudom, hogy van lézeres műtét is, azonban azt anyagilag nem tudom fedezni.
Milyen módszer van a műtéten kívül?
Üdv: Bier Barbar

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tisztelt Bier-Hajdú Barbara!

A LASER-es (vagy coblatios, vagy rádiófrekvenciás) mandulamegkisebbítést is altatásban végzik gyermekkorban, még az is előfordulhat, hogy időben hosszabbak is a felsorolt eljárások.
Tartós orrlégzés javulás viszont orrmandula eltávolítással érhető el.

Tisztelettel: Dr. Csóka János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos, nagyon kedves

Nagyon elégedett vagyok, már nem először jártunk itt, csak másik orvosnál. A kisfiamat vizsgáló Doktor Úr végig nagyon kedves, türelmes volt a kisfiamhoz, alaposan megvizsgálta, válaszolt minden kérdésünkre, és a kisfiam problémájára is fény derült. A Recepciós Hölgy is nagyon segítőkész volt, késtünk 3 percet, telefonáltam, megvártak, nem hívták be az utánunk következőt.

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK