Ön is hetek-hónapok óta, naponta több alkalommal használ orrsprayt az állandó orrdugulás ellen, netán esténként van rá szüksége, hogy éjszaka zavartalanul lélegezhessen? Dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ főorvosa gyakran találkozik orrcsepp-függőségben szenvedőkkel, ám elmondása szerint létezik hatékony megoldás a probléma kezelésére.
Az orrspray-függőség a nyálkahártya-lohasztó készítményeket használók körében fordul elő. Ezek azok a termékek, amiket bárki recept nélkül beszerezhet a patikában, ám emiatt sajnos azt senki sem ellenőrzi, hogy mennyi ideig használja az illető az adott terméket. Ezek a készítmények ugyanis a nátha, felső légúti betegségek tüneteként jelentkező orrdugulás kezelésére szolgálnak. Ha a betegségek idején, a betegtájékoztatóban leírt ideig használjuk, akkor nem is okoznak panaszt, ám sokan rászoknak és elhúzódóan, akár hónapokig is képesek naponta egy-egy fújással enyhíteni az orrdugulást.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az ok nyilván valóan a tartós orrdugulás, amit így gyorsan enyhíteni lehet. Az orrdugulás azonban csak tünet, az orrcsepp-függők pedig nem járnak utána, hogy mi az, ami a tartós orrdugulást kiváltja, hanem gyors megoldást keresve az orrcseppekhez nyúlnak. Ezek a készítmények összehúzzák az orrnyálkahártyában található ereket, így csökkentik a duzzanatot, ami a gátolt orrlégzést okozza.
Ha valaki ilyen panaszokkal küzd: nincsenek náthás tünetei, de napközben, vagy esténként mégis mindig bedugul az orra, akkor javasolt fül-orr-gégészhez fordulnia. A szakember fájdalmatlan vizsgálat keretén belül – esetleg CT, allergiavizsgálat elvégzésére is szükség lehet – meg tudja állapítani, hogy a tartós orrdugulást mi okozza. Ez lehet akár orrsövényferdülés, orrpolip, de fel nem ismert allergia vagy reflux is képes tartós gyulladást előidézni az orrnyálkahártyán. A tartós gyulladás, vagy a hosszan tartó orrspray használat gyakori következménye az alsó orrkagylók megnagyobbodása. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a tartós orrdugulás hátterében nincs más kiváltó ok, mint az orrkagylók megnagyobbodása, azt rádiófrekvenciás műtéttel, rövid idő alatt kezelni lehet.
Az orrüregben elhelyezkedő három – alsó, középső és felső – orrkagylók a levegő szűréséért, felmelegítéséért és párásításáért felelősek. Ha a felsorolt okok miatt az orrkagylók megnagyobbodnak, akkor akadályozzák a légzést és tartós orrdugulást okoznak. Ilyenkor rádiófrekvenciás műtéttel van lehetőség az orrkagylók méretét kisebbíteni. A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, elvégzése megközelítőleg egy órát vesz igénybe, majd ezt követően a páciens még egy órát tölt a rendelőben, hogy a műtét után esetleg fellépő panaszait kezelni tudjuk – magyarázza dr. Csóka János. Egyéntől, az orrkagyló eredeti méretétől függően már egy műtét is végleges megoldást jelenthet, de valakinél ahhoz, hogy teljes értékű javulást tudjunk elérni, a beavatkozást 2-3 hónap múlva meg kell ismételni. A rádiófrekvenciás műtét segítségével a korábban állandóan bedugult orr szabaddá válik, így a korábban rendszeresen szükséges orrsprayk elhagyhatók.
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon elégedett vagyok, már nem először jártunk itt, csak másik orvosnál. A kisfiamat vizsgáló Doktor Úr végig nagyon kedves, türelmes volt a kisfiamhoz, alaposan megvizsgálta, válaszolt minden kérdésünkre, és a kisfiam problémájára is fény derült. A Recepciós Hölgy is nagyon segítőkész volt, késtünk 3 percet, telefonáltam, megvártak, nem hívták be az utánunk következőt.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.