Őrizze meg füle egészségét, előzze meg a hallásromlást!

Őrizze meg füle egészségét, előzze meg a hallásromlást!

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.22 11:54

A hallás az öt érzékelés egyike, melynek épségére már gyermekkortól kezdve ügyelnünk kell. Ebben dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának tanácsai is segíthetnek.

A hallás az öt érzékelés egyike, melynek épségére már gyermekkortól kezdve ügyelnünk kell. Ebben dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának tanácsai is segíthetnek.

Tartsa tisztán az orrát, hogy vigyázzon a fülére!

Az orrüreget a füllel a fülkürt köti össze, ezért is fordulhat elő, hogy az elhúzódó, vagy nem megfelelően kezelt felső légúti betegség a fülben is panaszokat okoz. A középfülgyulladás például a nem megfelelően kikúrált megfázás, arcüreggyulladás, gyerekeknél az orrmandula megnagyobbodás és gyulladás következményeként alakul ki. Ezért megfázás esetén nagyon fontos a felső légutak tisztán tartása! Az első lépés az orrjáratokból a váladék eltávolítása- kifújása, leszívása, akár kimosása. Ha zavaró orrdugulás is fennáll, akkor tanácsos tengervíz alapú orrsprayket, vagy nyálkahártya lohasztó, recept nélkül kapható készítményeket használni. Tíz nap után is fennálló orrdugulás esetén ez utóbbiakat már ne alkalmazzuk, kérjük fül-orr-gégész segítségét! 

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Ha a fejhallgatón túl hangos zene szól, halláscsökkenést okozhat

Egyértelműen bebizonyították, hogy a túl hangos zenehallgatás halláskárosodást okozhat, ezért az Európai Unió 85 decibelben maximalizálta a forgalomba kerülő összes készülék hangerejének biztonsági küszöbértékét. Nagy hangerőt és gyakori károsító hatást jelentenek az akár 150 dB-el robbanó tűzijátékok is. A megelőzés könnyebb lenne, mint a kialakult károsodások visszafordítása, ennek ellenére sajnos még kevesen indulnak koncertre zajvédő füldugóval, de már látom ennek a terjedését fiatal zenészek, vagy csak szórakozni vágyók között is – teszi hozzá dr. Fülöp Györgyi.

Halláscsökkenés nem csak idősebb korban jelentkezhet

Hallásromlás bármilyen életkorban jelentkezhetnek. Létezik veleszületett halláscsökkenés is, de gyerekeknél légúti betegségek, fertőzések miatt is romolhat a hallás. Fiataloknál veszélyt jelent a már említett túl hangos zenehallgatás is, vagy ha valaki túl hangos helyen dolgozik. Beszédértési nehezítettség esetén életkortól függetlenül fül-orr-gégészhez kell menni, aki hallásvizsgálatot is szokott kérni ilyenkor. Ha a halláscsökkenés időben elnyújtva alakul ki, akkor sajnos általában csak később jelentkezik a páciens a panaszával, mint amikor hirtelen veszti el a hallását. 

Sporttal is vigyázhat a hallására!

A sportolás jót tesz a hallásnak is, segíthet megelőzni a hallásromlást, mivel a keringést fokozza. Javasolhallás megörzéset a minimum heti két alkalommal, rendszeresen végzett mozgás. A sport hatására az egész szervezet keringése felélénkül, így a belső fül területére is több oxigénhez jut. A kötőszöveteink, vércukrunk, koleszterinünk, vérnyomásunk és kedélyállapotunk meghálálja a rendszeres testmozgást. A kellő folyadékbevitelről se feledkezzünk meg!

A fülzsír eltávolítására nem a legjobb a fülpiszkáló

A fülzsírdugó halláscsökkenést is okozhat, emellett a fül tisztítása a személyes higiénia alapvető eleme. Nem mindegy azonban, hogy mindezt hogyan végezzük. Az első hiba, amit elkövethetünk, ha túl gyakran és látszólag túlzott alapossággal végezzük a műveletet. A fülzsír ugyanis védelmi funkciót tölt be, nagy szerepe van a kórokozók kiszűrésében. Egyénenként nagyon eltérő lehet a fülzsírtermelés mértéke és a hallójárat mérete is. Esetenként a zsír begyűlik a hallójáratba, egészen mélyre is benyúlva, ennek első tünete gyakran a hallásromlás. Ezt semmiképp ne próbáljuk meg otthoni praktikákkal eltávolítani! Egyéni adottságoktól függően van, akinek gyakrabban kell felkeresnie a fülzsír-dugó eltávolításának céljából fül-orr-gégészt, ahol ezt szakszerűen lehet elvégezni. 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdv!
1 éve és 4 hónapja van bedugulva mindkét fülem. Hiába járok a körzeti fül-orr-gégészeti szakrendelésre, annyival letudják, hogy hallásvizsgálatra, allergiavizsgálatra elküldenek elküldenek, majd közlik, hogy minden rendben, használjak orrsprayt.
De nincs rendben, mert nagyon zavaró, gyakran fáj is, szédülök, és mintha már a levegőt is csak az egyik orrlyukammal tudnék venni, változó, mikor melyikkel.
Egyébként, egy megfázás következtében, lázasan fekvés közben alakult ki ez a füldugulás. (Zenét is nagyon hangosan hallgattam akkoriban fülhallgatón). És félek, de nem tesznek az itteni orvosok semmit.
Legyenek szívesek válaszolni, lehetőség szerint e-mailben, (ezt a számot ritkán használom, de ha szükséges, felveszem a kapcsolatpt Önökkel ).milyen jellegű lehet ez, van e rá gyógymód, vagy kezelés.
Köszönöm!

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves László!

Elő szokott fordulni időnként, hogy fizikális vizsgálattal és mérésekkel nem tudjuk igazolni a panaszokat, de a páciens érzi!
Nem tudom, hogy milyen orrsprayket használ, azokból is van, amit káros hetekig használni, ill. van olyan, amit hónapokon át szoktunk javasolni az orrlégzés rendeződése céljából.
Talán ha az orrlégzése javul, akkor a hallása is rendeződik!

Üdvözlettel

Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Azonnal felismerte a problémát

"A doktornő azonnal felismerte a problémámat és az elvárhatónál is messze alaposabban végezte a vizsgálatot. Hozzá kell tennem, hogy korábban több orvosnál jártam, azonban eddig egyikük sem tudta meghatározni a baj okát, így nagyon örülök, hogy eljutottam hozzá. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK