Október a hallás hónapja – tesztelje, szükséges-e orvoshoz fordulnia!

Október a hallás hónapja – tesztelje, szükséges-e orvoshoz fordulnia!

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.22 11:27

Az Amerikai Audiológiai Akadémia által meghirdetett kampány a hallás védelmének fontosságára hívja fel a figyelmet. A szervezet célja, hogy az általuk összeállított ismertető anyagok minél több emberhez eljussanak annak érdekében, hogy az érintettek tudomást szerezzenek a halláskárosodás kockázatát növelő tényezőkről, és mielőbb felismerjék az erre utaló jeleket.

Milyen okok miatt romolhat a hallás?

Hallásromlás számos okból jelentkezhet, lehet átmeneti vagy tartós. Az átmeneti hallásromlás többnyire felső légúti betegségekhez köthető, különösen gyerekeknél gyakori például a középfülgyulladás, melynek ez is az egyik tünete. Sokszor egészen banális okok miatt is romolhat a hallás, ilyen például a fülben felgyülemlett fülzsír, de előfordulhat, hogy komolyabb probléma, például vírusfertőzés, vagy vérellátási zavar áll a háttérben. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy akut halláscsökkenés kialakulhat egy erős zajártalom, vírusfertőzés, vagy keringési zavar hatására, míg a fokozatosan romló hallóideg funkció hátterében elsősorban a rendszeres zajterhelés és az öregedés állhat. „Sajnos napjainkban ez utóbbival nem is csak előrehaladott kor esetén találkozunk! A zajártalom általában a magas frekvenciák észlelését rontja előbb - károsodnak a szőrsejtek a belső fülben- majd a fokozatosan a beszédfrekvenciák is érintettek lesznek, ekkor már észrevehető lehet a beszédértési nehezítettség.”

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Gyorsteszt a hallás szűrésére

Az Amerikai Audiológiai Akadémia által összeállított 12 kérdéses teszt segítségével bárki felmérheti, hogy jeletkeznek-e nála a hallásromlás tünetei. A kérdésekre igen, nem, vagy néha válasz adható. Ezeket jegyezzük fel, majd a teszt végén adjuk össze az egyes válaszoknak megfelelő pontszámokat.

1. Nehézséget okoz, hogy egy zajos étteremben, vagy zsúfolt szobában a másik fél beszédét megértse?
2. Előfordul, hogy úgy érzi, az emberek nem beszélnek tisztán, motyognak, amikor önhöz beszélnek?
3. Színházi előadásokban nehézséget okoz a párbeszédek követése?
4. Nyilvános előadásokon nehézséget okoz a hangszóróból érkező hang megértése?
5. Szokta arra kérni az önhöz szólókat, hogy beszéljenek hangosabban, vagy ismételjék meg a mondandójukat?
6. Úgy érzi, a férfiak hangját könnyebben meghallja, mint a nőkét?
7. A lágy, suttogó beszéd megértése problémát okoz?
8. Telefonálás során előfordul, hogy gondot okoz a beszéd megértése?
9. Előfordul, hogy hallásproblémája miatt zavarba kerül, mert nehezen érti meg, amit mondanak önnek?
10. Úgy érzi, hogy halláskárosodása komoly fogyatékosságot jelent az ön számára?
11. Hogy a kényelmetlen helyzeteket elkerülje, hallásproblémája miatt inkább ritkábban látogatja ismerőseit, rokonait?
12. Tapasztal fülzúgás, fülcsengést?
13. Úgy érzi, hogy egyik fülével élesebben hall, mint a másikkal?
14. Éri, vagy érte korábban valamilyen jelentős zajártalom élete során, akár munka közben, vagy szabadidejében?
15. A családjában előfordult veleszületett halláskárosodás?

Az igen válaszok 2, a néha 1, a nem válasz 0 pontot ér. Ha a kérdésekre adott válaszai alapján 3, vagy több pontot ért el, akkor felmerül a halláskárosodás lehetősége. A 6 pontnál többet elérő válaszadók számára pedig egyértelműen javasolt fül-orr-gégész, audiológus szakorvos felkeresése a hallásromlás hátterének tisztázásához.

Miért fontos idejében orvoshoz fordulni?

Bármilyen életkorban is jelentkezik, a hallásromlás jelentősen rontja az érintettek életminőségét. Hirtelen kialakult halláscsökkenés esetén fontos a mielőbbi orvosi kezelés! A gyerekkorban jelentkező halláscsökkenés elsősorban a beszédfejlődést és az iskolai teljesítményt gátolja. Felnőttkorban, ill. idősebbeknél a romló hallás megnehezíti a környezetükkel történő kommunikációt, a társas kapcsolatok fenntartását, növeli az elszigetelődés veszélyét. Segítséget nyújtani akkor lehet, ha a kedvezőtlen folyamatokat idejében felismerjük és kezeljük.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tiszelt Doktor Nő/Úr!

Két hete folyamatosan sípol a jobb fülem. Elmentem fül-orr gégészetre, kaptam Lordestin tablettát és Mometanson orrspray-t. Egy hét után sem tapasztaltam javulást így visszamentem a rendelőbe, ahol átfújták a fülemet, de kevéske levegő ment csak bele. Utána a Doktornő azt mondta nem tud velem mit csinálni, így elmentem egy másik fül-orr gégészhez. Ő azt mondta,hogy picit az orr mandulám nagy, lehet megkéne válni tőle. Nekem 2 éves koromban már kiszedték, most 19 éves vagyok és úgy néz ki visszanőtt. Én szeretném elkereülni a mandula műtétet. Jelenleg 3.hete szedem a Lordestint és fújom a Mometansont. Esetleg tudna valamit tanácsolni, milyen természetes módszertől múlthatna el a fülsípolás?

Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Zsanett!

Bár én nem vizsgáltam Önt, de elmondanám, hogy felnőtt korban nagyon ritka az orrmandulák megnaggyobbodása és ha esetleg tényleg nagy az orrmandulája, akkor annak általában számos más tünete van, a fülzúgás viszonylag ritka.

Önnél jelenleg fülkürt hurutnak megfelelő terápia van folyamatban. Kérdezném, hogy ezt a diagnózist mi támasztotta alá? Történt Önnél hallásvizsgálat és tympanometriás vizsgálat? Ezek eredménye igazolhatja a hurutot, de ki is zárhatja.

Át kéne gondolni, hogy esetleg milyen más oka lehet annak, hogy beindultak nemrégiben a panaszai, ill. talán már más kezelést is kéne igénybe venni! Ez utóbbi kérdések eldöntéséhez azonban személyes találkozásra lenne szükség.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Azonnal felismerte a problémát

"A doktornő azonnal felismerte a problémámat és az elvárhatónál is messze alaposabban végezte a vizsgálatot. Hozzá kell tennem, hogy korábban több orvosnál jártam, azonban eddig egyikük sem tudta meghatározni a baj okát, így nagyon örülök, hogy eljutottam hozzá. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK