Október a hallás hónapja – tesztelje, szükséges-e orvoshoz fordulnia!

Október a hallás hónapja – tesztelje, szükséges-e orvoshoz fordulnia!

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.22 11:27

Az Amerikai Audiológiai Akadémia által meghirdetett kampány a hallás védelmének fontosságára hívja fel a figyelmet. A szervezet célja, hogy az általuk összeállított ismertető anyagok minél több emberhez eljussanak annak érdekében, hogy az érintettek tudomást szerezzenek a halláskárosodás kockázatát növelő tényezőkről, és mielőbb felismerjék az erre utaló jeleket.

Milyen okok miatt romolhat a hallás?

Hallásromlás számos okból jelentkezhet, lehet átmeneti vagy tartós. Az átmeneti hallásromlás többnyire felső légúti betegségekhez köthető, különösen gyerekeknél gyakori például a középfülgyulladás, melynek ez is az egyik tünete. Sokszor egészen banális okok miatt is romolhat a hallás, ilyen például a fülben felgyülemlett fülzsír, de előfordulhat, hogy komolyabb probléma, például vírusfertőzés, vagy vérellátási zavar áll a háttérben. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy akut halláscsökkenés kialakulhat egy erős zajártalom, vírusfertőzés, vagy keringési zavar hatására, míg a fokozatosan romló hallóideg funkció hátterében elsősorban a rendszeres zajterhelés és az öregedés állhat. „Sajnos napjainkban ez utóbbival nem is csak előrehaladott kor esetén találkozunk! A zajártalom általában a magas frekvenciák észlelését rontja előbb - károsodnak a szőrsejtek a belső fülben- majd a fokozatosan a beszédfrekvenciák is érintettek lesznek, ekkor már észrevehető lehet a beszédértési nehezítettség.”

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Gyorsteszt a hallás szűrésére

Az Amerikai Audiológiai Akadémia által összeállított 12 kérdéses teszt segítségével bárki felmérheti, hogy jeletkeznek-e nála a hallásromlás tünetei. A kérdésekre igen, nem, vagy néha válasz adható. Ezeket jegyezzük fel, majd a teszt végén adjuk össze az egyes válaszoknak megfelelő pontszámokat.

1. Nehézséget okoz, hogy egy zajos étteremben, vagy zsúfolt szobában a másik fél beszédét megértse?
2. Előfordul, hogy úgy érzi, az emberek nem beszélnek tisztán, motyognak, amikor önhöz beszélnek?
3. Színházi előadásokban nehézséget okoz a párbeszédek követése?
4. Nyilvános előadásokon nehézséget okoz a hangszóróból érkező hang megértése?
5. Szokta arra kérni az önhöz szólókat, hogy beszéljenek hangosabban, vagy ismételjék meg a mondandójukat?
6. Úgy érzi, a férfiak hangját könnyebben meghallja, mint a nőkét?
7. A lágy, suttogó beszéd megértése problémát okoz?
8. Telefonálás során előfordul, hogy gondot okoz a beszéd megértése?
9. Előfordul, hogy hallásproblémája miatt zavarba kerül, mert nehezen érti meg, amit mondanak önnek?
10. Úgy érzi, hogy halláskárosodása komoly fogyatékosságot jelent az ön számára?
11. Hogy a kényelmetlen helyzeteket elkerülje, hallásproblémája miatt inkább ritkábban látogatja ismerőseit, rokonait?
12. Tapasztal fülzúgás, fülcsengést?
13. Úgy érzi, hogy egyik fülével élesebben hall, mint a másikkal?
14. Éri, vagy érte korábban valamilyen jelentős zajártalom élete során, akár munka közben, vagy szabadidejében?
15. A családjában előfordult veleszületett halláskárosodás?

Az igen válaszok 2, a néha 1, a nem válasz 0 pontot ér. Ha a kérdésekre adott válaszai alapján 3, vagy több pontot ért el, akkor felmerül a halláskárosodás lehetősége. A 6 pontnál többet elérő válaszadók számára pedig egyértelműen javasolt fül-orr-gégész, audiológus szakorvos felkeresése a hallásromlás hátterének tisztázásához.

Miért fontos idejében orvoshoz fordulni?

Bármilyen életkorban is jelentkezik, a hallásromlás jelentősen rontja az érintettek életminőségét. Hirtelen kialakult halláscsökkenés esetén fontos a mielőbbi orvosi kezelés! A gyerekkorban jelentkező halláscsökkenés elsősorban a beszédfejlődést és az iskolai teljesítményt gátolja. Felnőttkorban, ill. idősebbeknél a romló hallás megnehezíti a környezetükkel történő kommunikációt, a társas kapcsolatok fenntartását, növeli az elszigetelődés veszélyét. Segítséget nyújtani akkor lehet, ha a kedvezőtlen folyamatokat idejében felismerjük és kezeljük.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!

Egy hónapja torokfájással és köhögéssel orvoshoz fordultam, aki azt mondta szopogassak strepsilst és szedjek fájdalomcsillaptót. A mandulám is bedagadt, ami mindig bedagad, ha mér egy kicsit is meghülök. Végül már nagyon fájt a torkom ésnem a mandulám i és váladékot is köhögtem ezért az ügyeleten antibiozikumot ítak fel, mondták, hogy pontisan egy éve ugyanezt adták hasonlópanaszokra.
Most két hete ismét elkezdtett fájni a torkom és köhögtem, teát ittam, strepsilt szopogattam, de a mandulám már nagyon fájt és valószínűleg még pluszban meg is fáztam. Elmentem a kpvetkezőhé hét péntekén fülészhez, mert ezt tanácsolta az orvos, a sűrűmandula fájdalmak miatt. Ott azt mondták, hogy heges a mandulám és heveny mandulagyulladásom van, amire nem jó az antibiotikum. Azt mondta szedjem két hétig, de már másnapra nem lesznek panaszaim és jó ideig nem lesznek ilyen problémáim. Ma hétfővan és az almúlt két napban nagyon fájt a mandulám, tegnap este a fülem is fájt kicsit. Ma egész nap nagyon köhögtem és estére nagyon megfájdult a torkom. Már magában is fáj, mindeb nyelés borzasztóés veszélni is rossz.
A fülész Revicet-et ít fel. Utána néztem, hogy ez egy allergia gyógyszer, pedig tudtommal nem vagyok allergiás semmire sem. Nem rég megnéztem a mellékhatásit és gyakori ként írta a torokgyulladást és néthát, valamint fáradékonyságot. Ezel és a széjszérazság igazak is rám. Esténként és nap közben is néha nagyon széraz az egész torkom és kapar, vagy pedig nyál bőég van, ami szontén nagyon kellemetlen.
A kérdésem az lenne, hogy szedjem-e be az össze Revicet-et, vagy menjek-e el ismét fülészhez, vagy más orvoshoz. Nem tudom, hogy a mellékhatás-e a torokgyulladás iletve a yaki érzékenység és érintésre valófák fájdalom vagy pedig a betegség előe haladása okozza-e.
Remélem tud segíten!
Üdvözlettel,
H. Anett

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves H. Anett!

Mivel panaszai nem múltak el, javaslom, hogy ismét menjen fül-orr-gégészetre! Elhúzódó és visszatérő tünetei miatt át kéne gondolni, hogy milyen irritáló tényező érheti a nyálkahártyáit, mint pl. vegyszerek, vagy gyomorsav. Lehet, hogy a mandulagyulladás inkább következmény az Ön esetében.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Emberséges

"A Doktornőről csak jókat tudok írni, alapos, kedves, nagyon emberséges, a problémámat holisztikusan közelítette meg, sok tanáccsal ellátott, mindenkinek csak ajánlani tudom. A rendelő könnyen megközelíthető, igényes, a recepciós hölgyek is kedvesek, segítőkészek."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK