Népbetegség a krónikus orrmelléküreg-gyulladás

Népbetegség a krónikus orrmelléküreg-gyulladás

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.11.24 09:51

A lakosság 15 százalékát érinti, az utóbbi években egyre gyakoribb az orrmelléküreg-gyulladás. Tüneteiről, kezeléséről, a szövődményeként jelentkező orrcsepp-függőségről és a betegség egy kevésbé ismert kiváltó okáról dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.

Civilizációs betegség az orrmelléküreg-gyulladás

Az, hogy ennyire gyakorivá vált az utóbbi években az előfordulása, vélhetően összefügg a légszennyezettséggel, a magas pollenszinttel, a légkondicionálók – nagy hőmérséklet különbségek hirtelen váltakozása - használatának elterjedésével és a dohányzással.

orrcsepp orrsprayIlyenkor télen a közösségi kórokozók szerepe is hozzáadódik: az óvodás és kisiskolás korú gyerekközösségekből különösen ellenálló kórokozók kerülnek be a családba, de a zárt munkahelyi közösségekben is gyorsan terjednek a fertőzések.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Gyakori szövődménye az orrcsepp-függőség

Az orrmelléküreg-gyulladás tüneteként jelentkező orrdugulást orrspray segítségével hatékonyan tudjuk kezelni, ám ha túlzásba visszük az egyébként nagyon hatékony, rövid távon – általában egy hétig – jól alkalmazható készítmények használatát, akkor kellemetlen tünetekre számíthatunk.

„A Rhinitis medicamentosa egy külön kórkép, ahol a folyamatos és tartós orrspray használat miatt károsodik az orrnyálkahártya normál működése. Hozzászokik a beteg, egyre nagyobb mennyiséget, egyre gyakrabban kell használnia. Ez a kockázat gyakorlatilag az összes recept nélkül kapható, érszűkítő hatású, nátha esetén használt orrspray esetében fennáll, ha a leírástól eltérően túl hosszú ideig és túl gyakran használjuk.”

Elhúzódó panaszok

Ha a betegség 12 hétnél tovább tart, akkor krónikus orrmelléküreg-gyulladásról beszélünk.

Ilyenkor minden esetben alapos kivizsgálással kell felderíteni a kiváltó okokat, nem elég csak a tünetet kezelni.

Krónikus orrmelléküreg-gyulladást például fel nem ismert allergia, vagy nyáron a klíma használat is okozhat.

Reflux is okozhat orrdugulást

A kivizsgálás során egyre gyakrabban jelenik meg kiváltó okként a krónikus orrmelléküreg-gyulladás hátterében reflux betegség.

Ha a nyelőcső és a gyomor közötti izomgyűrű nem zár jól, a savas gyomortartalom visszakerül a nyelőcsőbe, egészen akár a garat magasságáig is fel tud jutni.

„Klinikai vizsgálatok is igazolják és a tapasztalataink is azt mutatják, hogy a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a következményeként jelentkező orrpolip megjelenése és kiújulása is összefügghet a reflux betegséggel. Ilyen esetben a reflux és az orrtünetek együttes kezelésével tudunk javulást elérni.”

Nem mindig okoz tipikus tüneteket

Akinél gyakori panasz a gyomor tájékán jelentkező erős égő érzés sem feltétlenül gondol rá, hogy ez összefügghet a fül-orr-gégészeti panaszaival.

A helyzetet nehezíti, hogy a reflux nem is mindenkinél okoz jellegzetes tüneteket.

A néma refluxra gyakran csak a másodlagos tünetek, mint például a tartós orrdugulás, visszatérő rekedtség, éjszakai köhögés alapján lehet következtetni.

A betegség fokozatai-meddig visszafordítható?népbetegség a nátha

Ha a kezdeti panaszok észlelésekor orvoshoz fordulunk, az orrmelléküreg-gyulladás viszonylag könnyen kezelhető.

Ebben a stádiumban még csak néha jelentkezik orrdugulás, vagy csorog hátra a váladék a garatba, ami nagyon kellemetlen és sok embert érintő tünet.

Az orrnyálkahártya elváltozásait fül-orr-gégészeti endoszkóppal, szükség esetén orrmelléküreg CT alapján már az enyhe tünetek mögött is látni lehet, mindenképp javasolt már ilyenkor orvoshoz fordulni.

Korai stádiumban még - sós vizes öblögetéssel, orvosi javaslatra felírt orrspray – segítségével visszafordítható, de van egy határ, ami után már nem várható, hogy helyreáll a helyzet és már csak műtéttel lehet kezelni.

Ne várjon sokáig a kivizsgálással!

Ha az orrdugulás 1-2 hét alatt nem múlik el, akkor már érdemes orvoshoz fordulni, hogy az orrdugulás okait még korai stádiumban felderítsük.

A kivizsgálást azért sem érdemes halogatni, mert a tartós tünetek bakteriális felülfertőződést is jelezhetnek, melynek kezeléséhez antibiotikumra is szükség lehet.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértők!

28 éves nő vagyok. Panaszaim március végén nehézlégzéssel kezdődtek, ami sajnos állandósult és a hónapok alatt egyéb tünetekkel egészült ki; orrdugulás, fél oldali arcpír, fülzúgás/fülfájás, fejfájás, lepedékes un.térkép nyelv, foltos torokmandula, fejfájás, improduktív köhögés/krákogás, torokszárazság, nagy mennyiségű garati váladékcsorgás. Sajnos jó pár allergiám van (étel/por/pollen/atka/penész/gomba/gyógyszer), de az évek alatt sosem okoztak ilyen összetett és súlyos reakciókat, így kezdetben arra gondoltam, hogy most is inkább orrmelléküreg gyulladásom lehet. Voltam F.O.G.-en, ahol a főorvos azt mondta súlyos rhinitisem van (be van robbanva a jobb oldali orrnyálkahártyám, kb mint egy giga vörösbab-), emellett a dobhártyám nem piros, gennyes váladékozás-láz nem jellemző, a gégém/hangszalagok épek, (nagylaborom neg/ kardió-belgyógy uhk neg/tüdő rtg neg/Spo 98-100%). Így a cetirizin mellé fölírt mometasone ciplát (de sandozt adak helyette), sima 2-2*1 puffra, mondván, hogy 2-3 nap és megszűnnek a zavaró tünetek. Az orrdugulásom időközben magától elmúlt, de a garati vaskos, felköhöghetetlen átlátszó váladék (amit a gátolt orrlégzés és a túlzott váladékképzés idéz elő)- ami a hörgőimet is és a pszichémet is nagyon megviseli [SSRE készítményt kell szednem, hogy tudjak aludni:/] és az orrnyálka duzzanat maradt és a spray 1,5 heti használata után se kezdett el javulni ;( Tudom, hogy mivel a tüneteim akutak és súlyosak, idő kell hogy hasson, de vajon mennyi?!:( A háziorvosom azt javasolta, hogy 1*10mg cetiritint szedjem mellé kombiterápiaként, vagy próbáljam ki a reggeli 1*2-2 puff helyett a 2*2-2 puff adagolást a sprayből és ha jobban vagyok, csökkentsem vissza. Szeretném az Ön véleményét is kikérni, hogy melyik terápiás javaslatot lenne érdemes kipróbálnom?
Alternatív módszereket mind kipróbáltam már (diéta, inhalálás (hagyományos és porlasztós), herbaterápia, aromaterápia etc.), de egyik se jött be hatékonyan. :( A spray előtt egyébként fiz.sóoldattal átmosom az orrom- ahogy naponta többszöris- szóval nem igazán értem miért nem működik a dolog:(( (3 hete volt pm műtétem autoimmun hyperthyreozis miatt, nem tudom ez kontraindikációja lehet-e az emelt/kombi adag alkalmazásának..°_°)

Megtisztelő válaszát köszönöm!

Tisztelettel: Anga

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Nagy Angéla !


Valószínűleg az alap betegsége / poliallergias és immunológiai megbetegedés/ okozza ezeket a nyálkahártya tüneteket. Valószínűleg ez krónikus, az alkalmazott terápia mellett enyhülni fognak, de lehet, hogy teljes tünetmentesség nem lesz, azonkívül most esett át pajzsmirigy műtéten is, nem tudom, a hormon értékei hogy állnak. Nemgondolom, hogy emelni kellene a Mometason orrsppray adagját, de mindenképpen használnám tovább a rendszeres sós orrtoalett után. az antihisztamin tablettát is szedje még, amennyiben egy -két hét múlva sincs változás ismételt fülészeti vizsgálta és esetleg gyógyszer módosítás javasolt.


Tisztelettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Korrekt

„Korrekt, alapos vizsgálat után számomra érthetően kaptam ismertetést az eredményekről és javaslatot a további kezelési lehetőségre.”

További vélemények

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK