Néhány kérdésből megtudhatja, milyen típusú a szédülése

Néhány kérdésből megtudhatja, milyen típusú a szédülése

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.20 13:48

A szédülés gyakori tünet, sokszor mégis nehéz eldönteni, hogy neurológust, fül-orr-gégészt, kardiológust, esetleg szemészt, vagy pszichológust keressünk fel panaszainkkal. A következőkben a szédülés három típusát, a hirtelen, sok esetben ijesztő tünetekkel jelentkező, belső fül eredetű szédüléseket mutatjuk be dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának segítségével.

Szédülések okai

szédülés-vertigo-meniere-jóindulatú helyzeti szédülésSzédülő beteg vizsgálata során először el kell dönteni, hogy egyensúlyrendszeri betegség, vagy valamely más betegség áll-e a panaszok hátterében. Utóbbi esetben ugyanis kiváltó okként többek közt felmerülhet a szorongásos tünetegyüttes, cukorbetegség, vérnyomás rendellenesség, szívritmuszavar, vérellátási zavar, vérképzőszervi betegség, szklerózis multiplex, vagy agydaganat gyanúja is - magyarázza dr. Fülöp Györgyi. Ilyen esetekben komplex kivizsgálásra van szükség. A fül-orr-gégészeti kezelést igénylő, belső fül eredetű szédülések ezzel szemben önálló tünetként jelentkeznek és gyakran hirtelen, sokszor a beteg számára nem megmagyarázható okból. „Bár a panaszok teljes körű kivizsgálása igen hosszadalmas procedúra, van azonban néhány, szinte bárhol könnyen elvégezhető vizsgálat, jellegzetes tünet, melyek segítségével rövid idő alatt közelebb kerülhetünk a szédülés valódi okához.”

A belső fül eredetű szédülések tünetei

A fül-orr-gégészeti vizsgálat során, néhány kérdés alapján már levonhatóak következtetések a szédülés típusára vonatkozóan. Vizsgálat előtt a következőket érdemes megfigyelni és feljegyezni: Hol, milyen testhelyzetben jelentkezett a szédülés? Mennyi ideig vannak jelen a heves tünetek? Van-e tünetmentes időszak? Mitől fokozódnak a tünetek? Milyen egyéb tünetek jelentkeztek?

  kezdet  lefolyás, időtartam mi fokozza, jellegzetes tünet
BPPV hirtelen forgó szédülés rövid rohamok fej helyzetváltoztatás 
 Vestibularis neuronitis rövid idő alatt folytonos forgó szédülés napokig fokozatos javulás hetek alatt
Meniére betegség  hirtelen 24 órán belül ismétlődő rohamok fülzúgás, halláspanasz kíséri 

Vesztibuláris neuritisz 
Az „egyensúlyszervet ellátó ideg gyulladása”

• órák alatt kialakuló, heveny féloldali egyensúlyozó szerv elégtelenség, hányás kísérheti, a tünetek a fej mozgására fokozódnak.
• hátterében gyakran a VIII. agyideg vírusos fertőzése, vagy vérellátási zavara áll
• lefolyás: 1 nap után mérséklődnek a tünetek, ált. egy hét alatt megszűnnek,de hetekig-hónapokig visszamarad még enyhébb szédülés. 

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Meniere betegség

• rohamokban jelentkező szédüléses tünetek, jellemzően halláscsökkenés és fülzúgás kíséri • roham tartama: max. 2-3 óra, a beteg ilyenkor általában mozdulatlanul fekszik, hányás kísérheti
• kiváltó ok pontosan nem ismert, a rohamok spontán, változó időközzel lépnek fel
• a roham időszakában a mély hangoknál átmenetileg halláscsökkenés jellemző, évek alatt fokozatosan romlik a hallás
• a roham lezajlása után napokig fáradt a beteg.

Jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV)

• gyakori kórkép, mégis sokszor nehezen ismerik fel
• az egyensúlyszerv folyadékterében szabadon elmozduló kristályok okozzák
• igen rövid, átmeneti forgó szédüléses rohamok
• a szédülést fej-, testhelyzet-változtatás váltja ki. (ágyban felülés, megfordulás)

A beteg érdekében jussunk mielőbb diagnózishoz!

Heves szédüléses panaszokat okozó betegségek esetén, a tünetek váratlan fellépte nagy pszichés terhet jelent a beteg számára, a gyors diagnózis felállítása e teher elviselésében nyújt segítséget – hangsúlyozza dr. Fülöp Györgyi. Ezért fontos, hogy gyorsan eljussunk a szédülés okának a meghatározásához. Ezt követően – a szédülés típusától függően – meg is kezdhetjük a szükséges gyógyszerek adását, tornagyakorlatok betanítását és nem utolsó sorban a beteg megnyugtatását betegsége mibenlétéről, annak lefolyásáról.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dortornő!
Két hónapja (április végén) megvertek és a bal fülemre nem hallottam jól, egyáltalán semmit.
Elvoltunk a körzeti szakrendelésre, ahol azt mondták, hogy gyulladt a fülem, bevérzett és keletkezett rajta egy kis lyuk. Kaptam antibiotikumot, majd a kontrollon csináltak hallásvizsgálatot is. A hallásom valóban javult, de néha még mindig fáj kicsit és orrfulyáskor "fújtat" a levegő, mintha még lyukas lenne.
Mikorra jöhet teljesen rendbe? Sajnos vissza nem tudok menni az orvoshoz, mert a szüleim okozták a sérülést és nem engedik.
Válaszát köszönöm!

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Jázmin!

Sajnos előfordulhat, hogy lyukas marad a dobhártyája. Vigyáznia kell, hogy egyáltalán ne érje a fülét víz, mert az ilyen esetben gyulladást okozhat! Amikor alkalma van rá, akkor mutassa meg magát ismét fül-orr-gégésznek, mert jó lenne tudni, hogy valóban lyukas maradt-e. Ha a sérülés után 6-8 héttel nem nő be lyuk, akkor műtétet szoktunk javasolni.

üdvözlettel

Fülöp Györgyi


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kitűnő orvos

"a hangnem , a kerdesek amik mar a diagnozis felismerésére következtettek. Az, hogy nem küldott tovább egy másik szakorvoshoz arra utal, hogy kitűnő orvos es van türelme a betegekkel behatóan foglalkozni."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK