Ha megfázás, orrdugulás mellett orrhangzós beszéd jelentkezik, nem aggódunk, hiszen tudjuk, hogy pár nap alatt, ahogy a nátha elmúlik, a beszédhangunk is rendeződik. Más a helyzet, ha a betegség egyéb tüneteinek megszűnése után is megmarad az orrhang, vagy esetleg minden egyéb panasz nélkül, önmagában jelentkezik. Dr. Holpert Valéria foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen okai lehetnek és mit tegyünk ilyen esetben.
Felismerjük az orrhangzós beszéd jellegzetes hangját, azonban nem tudjuk, hogy pontosan mi állhat a háttérben. Ilyenkor orvoshoz fordulunk, hiszen a mindennapokban is zavaró tünettől szeretnénk mielőbb megszabadulni. A fül-orr-gégész a vizsgálat során több dologra is figyel, miközben szemügyre veszi a garat, a gége, és a hangszalagok területét.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy az orrhangzós beszédnek több formája ismert, a kivizsgálás során pedig meg lehet állapítani, hogy esetünkben melyik áll fenn.
Ha már tudjuk, hogy melyik típussal van dolgunk, akkor meg kell azt is állapítani, hogy mi váltja ki az orrhangzós beszédet. A paletta itt igen széles, az alapos kivizsgálás éppen ezért fontos, mert a kezelés csak úgy lehet hatékony, ha a pontos kiváltó okot ismerjük és azt szüntetjük meg.
Dr. Holpert Valériától megtudtuk, hogy orrhangzós beszédet okozhat például orrpolip, megnagyobbodott orrmandula, orrsövényferdülés, az orrnyálkahártya gyulladása, de kialakulása összefügghet a lágy szájpad rendellenességeivel is. A kezeléshez gyógyszerekre, például adott típusú orrspray használatára, de akár műtétre is szükség lehet. Előfordulhat, hogy szervi ok nem mutatható ki az orrhangzós beszéd hátterében, ilyen esetben a kezelés rendszerint hangterápia segítségével valósul meg: a megfelelő beszédtechnika elsajátításával az orrhangzósság megszüntethető.
Az elhanyagolt orrhangzós beszéd nemcsak a munkavégzésre, társasági életre hat előnytelenül. Amellett, hogy kellemetlen, további komplikációkat is okozhat, ha a kiváltó okot nem szüntetjük meg. Ha tartós orrdugulással jár, az megnehezíti az éjszakai pihenést is, a horkolás, szájlégzés miatt nemcsak fáradtabbak lehetünk, de tartós torokfájás, rekedtség is kialakulhat. Ha pedig allergia áll a hátterében, akkor a kezelés elmulasztása miatt szövődményként akár asztma is kialakulhat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.