Nátha és megfázás: a legtöbb esetben rhinovírus okozza

Nátha és megfázás: a legtöbb esetben rhinovírus okozza

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.11.30 14:38

Ősszel gyakrabban kapunk el légúti fertőzéseket, szinte alig köszönt be a hűvösebb idő, máris egyre többen tüsszögnek, köhögnek és náthásak. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a megfázás okairól, megelőzéséről és kezeléséről kérdeztük.

Rhinovírusok és a megfázás

Felnőttek körében a náthát a legtöbb esetben a rhinovírusok okozzák. Kutatások szerint a rhinovírusok számára a 37oC alatti testhőmérséklet kedvező feltételeket jelent. Az orrüreg kellemes 33oC fokos hőmérsékletével ideális környezet biztosít számukra. Vélhetően tehát ez is szerepet játszik abban, hogy a felnőttek évente átlagosan két vagy három megfázáson átesnek.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Miért épp ősszel okoznak betegségeket?

A vírusok emberről emberre, cseppfertőzéssel – tüsszentés során a levegőbe jutva, onnan belélegezve – terjednek. De vajon miért épp a hűvösebb évszakokban okoznak betegségeket? A Viruses folyóiratban megjelent tanulmány szerint a hőmérséklet és a páratartalom csökkenése már egy háromnapos időszak alatt is jelentősen növeli a rinovírus fertőzések kockázatát a résztvevők körében. Ugyanebben a tanulmányban a kutatók megállapították, hogy a fertőzések többsége 0oC és az alatti hőmérsékleten fordult elő.

Az őszi-téli időjárás hatása az immunrendszerre

Az alacsony hőmérséklet tehát kedvező a rhinovírus számára, ám ez még önmagában nem magyarázza meg azt, hogy miért esnek egyesek ágynak a kórokozó jelenléte miatt.

  • Könnyebben lesz náthás, akinek alacsony a szervezetében a D-vitamin szintje. A kutatások szerint ugyanis ez a szervezetben hormonként is viselkedő vitamin, alapvető szerepet játszik az immunrendszer fenntartásában.
  • Kevesebb a napfény, emellett több időt töltünk zárt térben, a közösségekben a kórokozók könnyen terjednek.
  • Egy lehetséges magyarázat, hogy a kórokozók elleni védekezésben kulcsszerepet játszó fehérvérsejtek kevésbé hatékonyan képesek felvenni a harcot a betolakodókkal szemben.
  • Fel nem ismert, vagy nem megfelelően kezelt légúti allergia vagy reflux betegség is tartós gyulladást okozhat az orrnyálkahártyán, ami miatt megnő a fogékonyság a légúti betegségekkel szemben.

Hogyan előzhetjük meg?

A kutatások tehát azt sugallják, hogy a náthát okozó vírusok számára a hidegebb hőmérséklet kedvező feltételeket biztosít: hatékonyabban szaporodhatnak, több embert képesek megfertőzni. A hideg időjárás emellett csökkentheti az immunválaszt is, megnehezíthetve a szervezet számára a kórokozók elleni küzdelmet. Az időjárási viszonyokat befolyásolni nem tudjuk, amit megtehetünk a védekezés érdekében, az az, hogy a szervezetünk számára a lehető legtöbb támogatást és védelmet nyújtjuk.D vitamin nátha ellen

  • Nagyon fontos a D-vitamin szedése. Ha bizonytalanok vagyunk az egyéni dózist illetően, vérvizsgálatot érdemes végeztetni, így a kezelőorvos pontosan meg tudja állapítani, hogy milyen kezdő, majd fenntartó adagra van szükségünk.
  • Emellett az immunrendszer működését vas, cink és C-vitamin pótlással is támogathatjuk.
  • Alapvető az elegendő alvás, a rendszeres, mértékkel végzett testmozgás és a tápanyagokban gazdag, egészséges étrend.
  • Nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres kézmosás fontosságát.
  • Tüsszentésnél, ha nincs kéznél zsebkendő, akkor ne a tenyerünket, hanem a könyökhajlatot használjuk, hogy meggátoljuk a kórokozók levegőbe jutását.
  • Kerüljük a közös evőeszköz, pohár használatot, ha betegek vagyunk.
  • Fontos, hogy az orrüreg és a hörgők ne legyenek gyulladásos táptalaj a vírusok számára. A légúti allergia, krónikus arcüreggyulladás, reflux és asztma kezelése ezért is fontos.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK