Az akut arcüreggyulladás következtében az orrmelléküregekben nyálkahártya duzzanat alakul ki, váladék termelődik. A náthás tünetek mellett kellemetlen arcfeszülés és erős fejfájás is jelezheti a betegséget. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ orvosa összefoglalta az akut arcüreggyulladás tüneteivel és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.
Az orrmelléküregek az orrüregből nyíló nyálkahártyával bélelt, levegővel teli üregek, az arckoponyát alkotó csontokon belül. Elhelyezkedésük szerint megkülönböztetjük a homloküreget, rostasejteket, ékcsonti üreget és arcüreget. Amikor ezek az üregek begyulladnak, ezt az állapotot orrmelléküreg-gyulladásnak (szinuszitisz) hívjuk. A két legnagyobb a homlok és az arcüreg. Felnőttkorban az orrmelléküregek közül a panaszok többségét az arcüreg gyulladása okozza.
Az érintett terület érzékeny, fájdalom jelentkezhet az arc, vagy a homlok területén. Lüktető, lehajlásra, köhögésre fokozódó fejfájás is jellegzetes panasz, emellett orrdugulás, orrfolyás, hátsó garatfali csorgás is kialakulhat az akut arcüreggyulladás következtében. Kísérő tünetként a betegek olykor fülfájásról, fogfájásról (az állkapocsba sugárzó fájdalomról), rossz leheletről, köhögésről is beszámolnak, illetve láz is előfordulhat.
Arcüreggyulladás esetén gyakran jelentkezik fogfájás is. Ennek oka, hogy az orrmelléküregek a felső állkapocs fogai felett találhatók. A felső fogak gyökerei nagyon közel vannak, vagy akár bele is nyúlhatnak az üregbe. Következésképpen az orrmelléküregek gyulladása fájdalmat okozhat a közeli fogakban. Hasonlóképpen, a fog sérülése vagy fertőzése krónikus arcüreggyulladáshoz vezethet.
Az akut arcüreggyulladás leginkább valamilyen felső légúti fertőzés, megfázás kapcsán jelentkezik. Az esetek többségében vírusfertőzés okozza. Hacsak nem alakul ki bakteriális fertőzés, a legtöbb eset egy héten-tíz napon belül megszűnik. Mivel vírusfertőzés esetén nincs szükség antibiotikumra, ezért tüneti kezeléssel lehet a panaszokat enyhíteni: orrspray, szükség szerint fájdalomcsillapító-gyulladáscsökkentő szedése, a túl száraz levegő párásítása a lakásban, tengervizes orrspray, illetve orrmosás segíthet.
Ha a probléma rendszeresen visszatér, vagy krónikus arcüreggyulladás alakul ki, mindenképp részletes kivizsgálás indokolt. A kiújuló panaszok hátterében állhat szénanátha, orrsövényferdülés vagy orrpolip is. Életmódbeli tényezők is elősegíthetik a betegség megjelenését, a dohányzás vagy a magas légszennyezettség, - esetleg munkahelyi környezetben is – tartós irritációt okoz az orrnyálkahártyán, ami elősegítheti a panaszok kiújulását.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények„Korrekt, alapos vizsgálat után számomra érthetően kaptam ismertetést az eredményekről és javaslatot a további kezelési lehetőségre.”
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.