A gyermekkori fülfolyás leggyakrabban a középfül gyulladásos folyamatának következménye, de a fülbe került idegentest, fertőzés, illetve a fejet ért sérülés is okozhatja. Dr. Holpert Valériával, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberével vettük sorra a gyermekkori fülfolyás lehetséges okait.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
- Fülfolyásról beszélünk, ha a hallójáratból valamilyen váladék ürül. Ennek a jellege különböző, gyakran szagtalan, vízszerű, de sűrű gennyes, akár bűzös, véres is lehet. A fülből származó folyadék vagy váladék lehet fülzsír, a hallójáratba került víz vagy könny, de a fül betegségeire vagy sérülésre is utalhat. Leginkább a dobhártya sérülése, a hallójárat- és középfülgyulladása miatt alakul ki – mondja dr. Holpert Valéria.
-Az akut középfülgyulladás baktériumok vagy vírusok által okozott megbetegedés, ami megfázás és felső légúti hurutos fertőzések szövődményeként jön létre. Csecsemő- és kisgyermekkorban az anatómiai sajátságoknak, illetve az immunrendszer éretlenségének köszönhetően gyakran találkozhatunk vele. Lázzal, fülfájással, halláscsökkenéssel, esetleg fülfolyással jár; csecsemők esetében étvágytalanság, nyűgösség, a fülhöz kapkodás és hányás hívhatja fel rá a figyelmet – magyarázza Holpert doktornő. Mivel a gyulladás következtében a dobüreg nem tud szellőzni, a középfülben savós vagy gennyes folyadék gyűlhet fel, ami a dobhártyát megrepesztve a hallójáraton keresztül ürül a külvilág felé. Középfülgyulladás esetén a dobüreg szellőzésének helyreállítása és fenntartása az elsődleges feladat, ami csecsemők és kisgyermekeknél a rendszeres és alapos orrszívást, továbbá lohasztó orrcsepp vagy orrspray használatát jelenti. Fontos emellett a fájdalom és láz csillapítása is, az életkornak megfelelő készítmények használatával. A középfülgyulladás többnyire egy jóindulatú, spontán gyógyuló betegség, ami otthoni ápolás mellett gyakran pár napon belül magától is elmúlik. Amennyiben a gyermeknél gennyes fülfolyás, láz alakul ki, fájdalmát nem tudjuk csillapítani, forduljunk fül-orr-gégészhez! – tanácsolja a szakember. Fertőzéses, bakteriális eredet esetén antibiotikumos kezelést javasolunk, de virális gyulladás esetén az antibiotikum adása felesleges, a szövődményeket sem tudjuk vele megelőzni. Néhány, a konzervativ kezelésre nem gyógyuló esetben gennyes középfülgyulladás esetén pedig szükség lehet a felgyülemlett váladék lebocsátására is.
Elhúzódó savós fülgyulladásban a dobüreg szellőzését egy a dobhártyába rögzített kis tubus segítségével biztosítjuk a külső fül felé. A középfülgyulladás súlyos szövődménye a csecsnyúlvány gyulladása (mastoiditis), melynek vezető tünete az elhúzódó lázas állapot, fülfolyás és fájdalom, valamint az elálló fülkagyló.
-Előfordulhat, hogy a gyermek valamilyen apró tárgyat (gyöngyöt, apró magvakat, borsót) dug a fülébe, ami minél hosszabb ideig marad bent, annál nagyobb valószínűséggel okoz fertőzést. Ilyenkor vért vagy gennyet tartalmazó folyadék szivároghat a fülből, a hallójárat duzzanata, vörössége figyelhető meg, a gyermek fájdalomra panaszkodik, vagy sokszor piszkálja a fülét. Ha ezeket a tüneteket tapasztalják a szülők, a fül-orr-gégész mielőbbi felkeresése javasolt! – figyelmeztet Holpert doktornő.
-A strandolás kellemetlen velejárója, amikor nedvesség kerül a gyermek hallójáratába. A felázott hallójárat érzékeny bőre sérülékennyé válik, és ideális környezetet teremt a baktériumok növekedéséhez. A külső hallójárat-gyulladás a hallójárat viszketésével, fájdalommal, a fül környékének érzékenységével, a fülben kialakuló bőrpírral és fülváladékozással járó megbetegedés. A váladék lehet savós, de gennyes is. A hallójárat kitisztítását követően gyulladáscsökkentő fülcseppet írunk fel pácienseinknek, néha antibiotikum szedésére is szükség lehet.
A fül-orr-gégész, foniáter szakember elmondta, hogy ritkább esetben a középfülben kialakuló rendellenes hámbetüremkedés (koleszteatóma) okozhat kellemetlen szagú fülfolyást, amihez fülzúgás és szédülés is társulhat. Ez a krónikus fülgyulladás mindenképpen műtéti megoldást igényel.
-Végül meg kell említeni, hogy koponyasérülések következtében is kialakulhat a fülből és az orrból származó folyadékcsorgás, valamint vérzés. Gyermekek esetében a koponyát ért sérülésre hívhatja fel a figyelmet a szem körül elhelyezkedő vérömleny az ún. pápaszem-haematoma, a fül körüli területeken, valamint a tarkótájékon kialakuló haematoma is. Ezek a sérülések azonnali kórházi orvosi ellátást igénylő állapotok! – hangsúlyozza dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ orvosa.
Forrás: Fül-orr-gége Központ (www.fulorrgegekozpont.hu)
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A doktornő nagyon kedves volt és ügyesen kezelte a kislányom, aki nem félt a vizsgálat alatt."
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.