Mit tegyek, ha elment a hangom?

Mit tegyek, ha elment a hangom?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2025.02.26 16:01

Rendszerint hangszalag-, vagy gégegyulladás okozza, ha valaki elveszti a hangját. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogy mivel segíthetjük a gyógyulást ilyen esetben.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Némaság: mi lehet az ok?

Legyakrabban akut gégegyulladás van a hátterében, ami akár izoláltan is előfordulhat, de nagy gyakorisággal inkább egy felső légúti fertőzés, vagy irritációt okozó füst és más szennyező anyagok belélegzése miatt alakulhat ki, de a hang túlhasználata, vagy a helytelen hangképzés miatti megerőltetés is kiválthatja. Utóbbi esetben azonban a panaszok rendszerint hosszabb időn át is fennmaradnak, vagyis a hangszálak megbetegedése krónikussá válik. Ebben a hangképzési problémák mellett akár reflux betegség, allergia és dohányzás is szerepet játszhat.

Pihentesse a hangját!

Ha gégegyulladás miatt elmegy a hangunk, nagyon fontos, hogy ne erőltessük a beszédet és ne is suttogjunk, mert ezzel még inkább megerőltetjük a hangszálainkat. Gégegyulladás esetén a gyógyulást azzal segítjük, ha pár napig csendben maradunk és inkább csak írásban kommunikálunk.

Igyon sok folyadékot!

Gégegyulladás esetén a dehidratáció elkerülése érdekében sok folyadékot kell inni. Ezzel enyhíteni lehet a gyulladást, csökkenteni a nyálkahártya szárazságot, ami nagyon fontos a gyógyuláshoz. A szénsavmenetes víz mellett fogyasszunk teát, leveseket, koffeinmentes italokat, ezek mindegyike segíti a gége megnyugtatását.

Használjon párásítót!

A gyulladt gége állapota látványosan javul, ha nem száraz, hanem megfelelően párásított levegőjű környezetben tartózkodik a beteg. A nedves, párás levegő megnyugtatja a légutakat és elősegíti a gégegyulladás gyógyulását. A téli hónapokban a beltéri fűtés különösen kiszárítja a levegőt, ami sok embernél további irritációt okozhat. Hosszabb használat esetén érdemes a párásító berendezés mellé páramérő készüléket beszerezni, hogy valóban az optimális 40-60% között tudjuk tartani a lakásMit tegyek, ha elment a hangom? - Fül-orr-gégeközpont levegőjének páratartalmát.

Illóolajok a gyógyulásért

A párásítás során illóolajokat is használhatunk, a vízbe csepegtetve belélegzésükkel is segíthetjük a gyógyulást. A gyömbér és a citrom használata segítheti a légutak és a torok megnyugtatását. Arra vigyázzunk, hogy ne inhaláljunk közvetlen forró gőzzel, mert a túl meleg és az erős – túl közelről, töményen belélegzett – illóolajokkal épp ellenkező hatást érünk el.

Vény nélkül kapható gyógyszerek

Szükség esetén fájdalomcsillapító – és gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel segíthetjük a tüneteket mérsékelni.

Kerülje az irritáló anyagokat!

A dohányzás, az alkohol és a száraz, poros környezet irritálja a gyulladt gégét és hangszálakat, a gyógyulás érdekében ezeket tehát javasolt mellőzni. A gyulladt nyálkahártyát még inkább kiszárítja, ezért a gyógyulás idején mindenképp kerüljük, de a megelőzés céljából is javasolt a dohányzás elhagyása, mivel ezzel folyamatosan irritáljuk a nyálkahártyát, növelve a gégegyulladás kialakulásának esélyét.

Gargalizáljon sós vízzel!

A só segít az irritált nyálkahártyát megnyugtatni, nedvesíteni és a gyulladást csökkenteni. Egy pohár langyos vízhez adjunk egy csapott mokkáskanál sót. Gargalizáljunk naponta néhány alkalommal, amíg a tünetek meg nem szűnnek.

Gyömbér, méz és fokhagyma

A gyömbér nemcsak illóolajként, hanem magában fogyasztva is használható a légúti betegségekgyömbér és méz kezelésére. Segíthet a torokfájást enyhíteni, a lerakódott váladék feloldásában, a gégegyulladással gyakran járó irritáló, száraz köhögést csillapítani. Készíthetünk belőle gyömbérteát, de lereszelve és mézzel összekeverve magában is fogyaszthatjuk, időnként egy-egy kiskanállal. A méz remekül kiegészíti a gyömbér kedvező hatásait: antibakteriális és köhögéscsillapító. A másik ilyen csodaszer a fokhagyma, amely antibakteriális és antivirális hatással is rendelkezik, így kettős fegyver megbetegedések esetén. Gyógyhatása régóta ismert, a történelem során különböző betegségek megelőzésére és kezelésére is használták.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a tüneteink néhány napon belül nem javulnak, akkor javasolt orvoshoz fordulni. Előfordulhat, hogy bakteriális eredetű a fertőzés, ilyen esetben az orvos antibiotikumot írhat fel. Ha a rekedtséget a hangszalagok túlerőltetése vagy a nem megfelelő hangképzés okozza, akkor beszédterápiára lehet szükség a hosszan tartó tünetmentes állapot fenntartása érdekében.

A fül-orr-gégész szükség esetén további kivizsgálást javasolhat. Ha felmerül egyéb betegségek kiváltó szerepe, akkor például reflux gyanú esetén gasztroenterológushoz, allergia gyanú esetén allergológushoz irányítja a beteget. Ilyen esetekben ugyanis a gégegyulladás is csak az alapbetegség kezelésével szüntethető meg

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt dr-nő! Szakmámból kifolyólag sokat beszélek, mivel bölcsődében dolgozom. Imádok énekelni és már 18 éve egy kis kórusban énekelek. Pár hónapja úgy érzem elfáradtak a hangszálaim, egyre nehezebben esik a beszéd és az ének. Ezzel voltam is orvosnál aki azt állapította meg hogy a hangszalag hátsó harmadában jelzett záródási defektus van. Erre nincs gyógyír, a hangterhelés mérséklését ajánlotta. A kérdésem az lenne, hogy ezt a problémámat hangképzésekkel lehet e gyógyítani.

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Orosz Katalin !


Mindenképpen fontos a pihentetés majd utána lehetséges, hogy szükséges lenne egy foniátriai vizsgálat illetve logopédiai hanggyakorlat.



Üdvözlettel,

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szimpatikus

"A doktornő szimpatikus volt. Ami legjobban tetszett, hogy azonnal hazavihettem az alvásvizsgálathoz szükséges készüléket."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK