Mit szedjünk torokgyulladásra?

Mit szedjünk torokgyulladásra?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.12.07 12:05

A torokgyulladás gyakori panasz az őszi-téli időszakban. Az esetek döntő többségében vírusok okozzák, de ritkábban kiválthatják gennykeltő baktériumok is. A kiváltó októl is függ, hogy milyen kezelésre van szükség. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy mivel kezeljük, mit érdemes szedni torokgyulladásra.

Torokgyulladásra otthoni praktika vagy orvosi vizsgálat?

A torokgyulladás tünetei általában egy hét alatt fokozatosan csökkennek. A vírusos eredetű torokgyulladásnál tüneti kezelést kell alkalmazni, ha azonban baktériumok, pl. Streptococcus okozzák a fertőzést, akkor antibiotikum szedésére is szükség lehet. Ez esetben a javulás az antibiotikum szedésének megkezdését követő 2-3 napot követően várható. Persze ezt otthon mi magunk nem tudjuk eldönteni, hogy vírusos vagy bakteriális eredetű-e a torokgyulladás, azonban, ha a tünetek egy hét alatt sem javulnak, vagy esetleg még fokozódnak is, újabb tünetek jelennek meg, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz!

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A torokgyulladás tünetei

- torokfájás, mely nyelésre fokozódik,

- a torok kiszárad, a nyelés nehezítetté válik,

- jelentkezhet láz, hidegrázás, fejfájás, rossz közérzet,

- előfordulhat orrfolyás, száraz köhögés, rekedtség is.

Az orvos tanácsai torokgyulladásra – otthoni kezeléshez

  • A tüneteket a hagyományos, megfázás esetén bevált praktikákkal tudjuk otthonunkban enyhíteni. Torokgyulladásra érdemes a patikában recept nélkül is kapható torokfertőtlenítő tablettát szedni, a betegtájékoztatóban leírtaknak megfelelően.
  • Láz- és fájdalomcsillapítóval is lehet a tüneteket enyhíteni.
  • Fontos a bőséges folyadékfogyasztás.
  • Nem szükséges egész nap ágyban lenni, de pihenjünk, megerőltető testmozgást ne végezzünk.
  • Száraz köhögés ellen és a torok nyálkahártya kiszáradás ellen javasolt naponta többször enyhe sós vízzel gargarizálni.
  • Érdemes a beteg szobájában párásítani, a túl száraz levegő belélegzése irritálja a gyulladt nyálkahártyát, fokozhatja a torokfájást.
  • Kerüljük a túl forró vagy jeges, erős, fűszeres ételek és szénsavas italok fogyasztását.

A torokgyulladás kivizsgálásaelhuzódó torokgyulladás

Ha a tünetek az otthoni kezelés hatására nem javulnak, forduljunk orvoshoz. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során az orvos kikérdez a panaszainkról, tünetekről és a fizikális vizsgálat során kiemelt figyelmet fordít a szájüreg, a garat, a fül, az orr és a nyaki nyirokcsomók vizsgálatá¬ra. Amennyiben ezek alapján egyértelműen megállapítható, a baktériumok okozta torokgyulladásra antibiotikumot ír fel. A teljes kúrát végig kell szedni, nem szabad elhagyni a gyógyszert, ha már jobban érezzük magunkat, mert a tünetek kiújulhatnak!

Hogyan óvjam a családom?

Ha a család egyik tagjánál már kialakult a betegség, nagy valószínűséggel a vele együtt élő személyeknél is megjelenhetnek a tünetek. A fertőzés továbbadására a betegség első 2-3 napján van a legnagyobb esély, de a beteg akár 7-10 napig is fertőzhet. A torokgyulladás kórokozói cseppfertőzéssel, vagyis a köhögés vagy tüsszögés során a levegőbe került váladékcseppek útján terjednek. Akkor is továbbadható a fertőzés, ha a beteg a kezébe köhög, vagy tartja a szája elé tüsszentésnél, majd kézmosás hiányában a kezével viszi tovább a kórokozót arra a tárgyra, amit megfog.

  • A megelőzés érdekében javasolt a könyökhajlatba tüsszenteni, köhögni.
  • Orrfújás követően a használt zsebkendőt egyből dobjuk szemetesbe, majd mossunk kezet.
  • A beteg ellátását követően is alapos kézmosás javasolt.
  • A beteg szobájában rendszeresen szellőztessünk!
  • Naponta töröljük át fertőtlenítőszerrel a közös használati tárgyakat a lakásban: például ajtókilincseket, távirányítót, számítógép billentyűzetet.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

10 napja (múlt hét csütörtökön) kezdődött heveny megfázásom 2 napig tartó torokfájással majd a hétvégén náthával és a hét elejétől köhögéssel. Sajnos a múlt hétvégén repülőgéppel kellett utaznom, mialatt a lelohasztó orrspray ellenére eldugult a jobb fülem, ami pár óra után javult. A háziorvos szerint hétfőn mindkét dobhártya előboltosult, a jobb oldali enyhén piros is volt. Lázam nem volt, és fájdalmam sem, észrevehetően a hallásom sem csökkent, csak nyelésnél érzem ill. hallom, hogy még van benne folyadék. Szerdán a háziorvosnál már nem volt annyira piros a jobb oldal de még mindkettő előboltosult, ezért írt fel antibiotikumot (amoxicillin 3 x 1000 mg). Ezen kívül már a hét eleje óta szedek ACC600-at, lelohasztó orrsprayt (Nasic) ill. inhalálok. A megfázás tünetei közben enyhültek, a nyomásérzés is, de még mindig érzem jobb oldalt, hogy nem tisztult fel teljesen, bizonyos testhelyzetekben hallom, hogy van benne folyadék. Az lenne a kérdésem, hogy ha továbbra sem múlik el teljesen, meddig érdemes várni fül-orr-gégész szakorvos felkeresésével (a füldugulás eddig összesen 1 hete tart)? Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel,
Eszter

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Eszter!


A panaszok 2 esetleg 3 hétig is eltarthatnak extrém esetben. Antibiotikumra nem lenne szükség, rendszeres orrtisztítást és melegítést ajánlok!.. ha fokozatosan nem szűnnek a panaszai keressen fel fül-orr-gégészt!


Üdvözlettel,

Dr. Holpert Valéria


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Részletes

"Szeretném megköszönni a doktornőnek a figyelmességét, az alapos kivizsgálást és a részletes tanácsadást a terápiát illetően."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK