A torokgyulladás gyakori panasz az őszi-téli időszakban. Az esetek döntő többségében vírusok okozzák, de ritkábban kiválthatják gennykeltő baktériumok is. A kiváltó októl is függ, hogy milyen kezelésre van szükség. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, hogy mivel kezeljük, mit érdemes szedni torokgyulladásra.
A torokgyulladás tünetei általában egy hét alatt fokozatosan csökkennek. A vírusos eredetű torokgyulladásnál tüneti kezelést kell alkalmazni, ha azonban baktériumok, pl. Streptococcus okozzák a fertőzést, akkor antibiotikum szedésére is szükség lehet. Ez esetben a javulás az antibiotikum szedésének megkezdését követő 2-3 napot követően várható. Persze ezt otthon mi magunk nem tudjuk eldönteni, hogy vírusos vagy bakteriális eredetű-e a torokgyulladás, azonban, ha a tünetek egy hét alatt sem javulnak, vagy esetleg még fokozódnak is, újabb tünetek jelennek meg, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz!
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
- torokfájás, mely nyelésre fokozódik,
- a torok kiszárad, a nyelés nehezítetté válik,
- jelentkezhet láz, hidegrázás, fejfájás, rossz közérzet,
- előfordulhat orrfolyás, száraz köhögés, rekedtség is.
Ha a tünetek az otthoni kezelés hatására nem javulnak, forduljunk orvoshoz. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során az orvos kikérdez a panaszainkról, tünetekről és a fizikális vizsgálat során kiemelt figyelmet fordít a szájüreg, a garat, a fül, az orr és a nyaki nyirokcsomók vizsgálatá¬ra. Amennyiben ezek alapján egyértelműen megállapítható, a baktériumok okozta torokgyulladásra antibiotikumot ír fel. A teljes kúrát végig kell szedni, nem szabad elhagyni a gyógyszert, ha már jobban érezzük magunkat, mert a tünetek kiújulhatnak!
Ha a család egyik tagjánál már kialakult a betegség, nagy valószínűséggel a vele együtt élő személyeknél is megjelenhetnek a tünetek. A fertőzés továbbadására a betegség első 2-3 napján van a legnagyobb esély, de a beteg akár 7-10 napig is fertőzhet. A torokgyulladás kórokozói cseppfertőzéssel, vagyis a köhögés vagy tüsszögés során a levegőbe került váladékcseppek útján terjednek. Akkor is továbbadható a fertőzés, ha a beteg a kezébe köhög, vagy tartja a szája elé tüsszentésnél, majd kézmosás hiányában a kezével viszi tovább a kórokozót arra a tárgyra, amit megfog.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Nagyon korrekt, körültekintő és szimpatikus orvos, alapos, részletes tájékoztatást adott."
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.