Az orrváladék színe mellett az állaga is különböző lehet. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, hogy foglalja össze, milyen gyakori típusai vannak és mire következtethetünk az orrváladék állaga alapján.
Az orrváladék vízszerű vagy vizes állagát általában az alábbi okok okozhatják:
A száraz orrváladék általában azt jelezheti, hogy az orrnyálkahártya kiszáradt vagy irritált állapotban van. Ennek számos oka lehet:
A száraz orrváladék kellemetlenséget és irritációt okozhat, például viszketést, égő érzést vagy kirepedezett, sérült orrnyálkahártyát. A megfelelő hidratáció, az orrnyálkahártya rendszeres permetezése sóoldattal segíthet enyhíteni a tüneteket és hidratálni az orrnyálkahártyát. Ha a száraz orrváladék tartós vagy súlyos problémát okoz, érdemes orvoshoz fordulni, hogy megvizsgálja az orrüregi állapotot és további kezelést javasoljon.
A gennyes orrváladék általában bakteriális fertőzés eredménye, amelyet gyakran vírusos fertőzés vagy megfázás előz meg. A vírusos fertőzés lehetővé teszi, hogy a baktériumok megtapadjanak és szaporodjanak az orrüregben, ami aztán a gennyes váladék kialakulásához vezet. Az orrváladék ilyen esetben sűrű, vastag, és sárgás vagy zöldes színű lehet, ami a fertőzésben résztvevő baktériumok jelenlétének köszönhető. A gennyes orrváladékot általában más tünetek is kísérhetik, mint például orrdugulás, fájdalom és nyomás az arc vagy homlok területén, fejfájás és láz. Ha gennyes orrváladékot tapasztal, és a tünetek tartósak vagy súlyosak, érdemes orvoshoz fordulni, hogy az orrüregi fertőzés pontos diagnózisát megerősítse és megfelelő kezelést javasoljon!
Végezetül dr. Holpert Valéria hangsúlyozza, hogy az orrváladék termelődésének és állagának változása természetes reakció lehet a környezeti tényezőkre vagy az egészségi állapotra. Ha azonban az orrváladék állaga tartósan vagy súlyosan megváltozik, vagy más tünetek, például orrdugulás, viszketés vagy fájdalom jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnózis és kezelés érdekében.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A fül- orr gégészeti orvos nagyon segítőkész és megértő volt."
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.