Milyen jelei lehetnek a csecsemőkori középfülgyulladásnak?

Milyen jelei lehetnek a csecsemőkori középfülgyulladásnak?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.02.12 18:24

Ha egy csecsemő folyamatosan a füléhez kapkod, nyűgösnek tűnik és szopási sztrájkba kezd, sokszor ebben a formában adja szülei tudtára, hogy fáj a füle. A fülfájás igen gyakori betegség a gyermekek körében, ami sokszor a középfülgyulladás egyik kísérő tünete. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa nem csak e betegség jellegzetes tünetekről osztja meg tapasztalatait, de egyúttal az ilyenkor szükséges teendőket is összefoglalja.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A középfül betegségei gyakoriak lehetnek csecsemőkorban

-A hathónapos és két év közötti gyermekek fülfájásának hátterében többnyire légúti fertőzés kiváltotta gyulladás áll. Középfülgyulladás esetén a középfülben, illetve annak üregrendszerében alakul ki a gyulladás. Ennek az az egyik oka, hogy a kisgyermekek orrgaratának, fülkürtjének anatómia felépítése és immunológiai fejlettsége eltér a felnőttekétől, ezért esetükben a dobüreg szellőzése gátolttá válhat. Emiatt gyakrabban alakul ki náluk fülkürthurut, valamint akut savós középfülgyulladás, amelyek hajlamosító tényezői az akut gennyes középfülgyulladásnak. A középfül megbetegedéseit nagyban elősegítik a gyakori felső légúti fertőzések, továbbá az is, hogy a csecsemők állandóan háton fekszenek, és így az orrváladék könnyen becsoroghat az orrgaratba. Emellett a bukások során a fülkürtbe jutó anyatej vagy tápszer is előidézhet fertőzést – sorolja a gyakori középfülgyulladások lehetséges okait dr. Holpert Valéria. A középfülgyulladás diagnózisát azonban megnehezíti, hogy a csecsemőkori fülgyulladás gyakran társul egyéb betegségekhez (pl. a légutak, a tüdők gyulladása, gyomor-, bélrendszeri megbetegedések), ezért tisztázatlan lázas állapotokban mindig szükséges a fülvizsgálat is. 

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Milyen tünetekkel jár csecsemőkorban a középfülgyulladás?

Kétévesnél fiatalabb gyermekek, csecsemők esetében nem könnyű a betegség tüneteinek beazonosítása, de az alábbiak figyelemfelhívóak lehetnek:

  • Fülpiszkálás

Kisebb csecsemők néha a fülükhöz kapkodnak, arcukat dörgölik, vagy a párnába fúrják fejüket, így jelezvén a fájdalmat.

  • Nyugtalanság, sírás

A gyermek a szokásosnál többet sírhat, ingerlékenyebb, nyugtalanabb lehet, és éjszaka gyakrabban ébredhet meg.

  • Alvási vagy fektetési nehézségek

Mivel fekvő helyzetben megnőhet az esetlegesen felgyűlt váladék nyomása, erősödhet a lüktető fájdalom, ez megnehezíti a pihenést és alvást.

  • Hasmenés, hányás, csökkent étvágy

A fülfertőzést okozó vírus a gyomor-bél traktusra is hatással van, a babánál hasmenés, hányás jelentkezhet, vagy étvágya csökken. Mivel a szopás és a nyelés fájdalmas nyomásváltozásokat okozhat a középfülben, ezért a csecsemő szopási sztrájkja vagy a cumisüveg elutasítása is jelezheti a betegséget.

  • Láz

A láz feltűnő jele annak, hogy a gyermek szervezete küzd a fertőzés ellen.

Középfülgyulladásnál a fülfájás mellett halláscsökkenés is kialakulhat, ilyenkor a csecsemő nem reagál a hangokra. Ez akkor fordul elő, ha a dobhártya mögötti gyulladásos izzadmány blokkolja a hangátvitelt. 

Mi a teendő?gyermekkori fül orr gégészet

  • A legfontosabb feladat, hogy a baba fájdalmát illetve, ha szükséges, a lázát csillapítsuk az életkorának megfelelő láz-és fájdalomcsillapító készítménnyel (paracetamol, illetve ibuprofen tartalmú fájdalomcsillapító szirup, valamint láz-és fájdalomcsillapító kúp). A készítményeket a betegtájékoztatóban leírt rendszerességgel adagolhatjuk a nap folyamán.
  • Amennyiben náthás betegség áll fenn, gondoskodni kell az orrjáratok tisztántartásáról is: ehhez a gyermek orrának rendszeres szívása, a váladék fellazítására szolgáló tengervizes orrspray és nyálkahártya-lohasztó orrcsepp használata javasolt.
  • Gondoskodjunk a gyermek bőséges folyadékpótlásáról is! Amennyiben a csecsemő anyatejet kap, tegyük gyakrabban mellre!
  • Enyhén emeljük meg az ágy fejvégi részét, ezzel is mérsékelhetjük a fülfájást.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A középfülgyulladás jóindulatú, spontán gyógyuló betegség is lehet, ami otthoni ápolás mellett gyakran 2-3 napon belül magától is elmúlik. Ha a csecsemő nem aluszékony, nincs rossz általános állapotban, nem kell ügyeletre sietni vele, elegendő a fájdalomcsillapító. Amennyiben azonban magas láz, etetési nehézség, hányás vagy gennyes fülfolyás jelentkezik, és a gyermek fájdalma gyógyszerrel sem csillapítható, haladéktalanul forduljunk orvoshoz vele! – tanácsolja dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt dr-nő! Szakmámból kifolyólag sokat beszélek, mivel bölcsődében dolgozom. Imádok énekelni és már 18 éve egy kis kórusban énekelek. Pár hónapja úgy érzem elfáradtak a hangszálaim, egyre nehezebben esik a beszéd és az ének. Ezzel voltam is orvosnál aki azt állapította meg hogy a hangszalag hátsó harmadában jelzett záródási defektus van. Erre nincs gyógyír, a hangterhelés mérséklését ajánlotta. A kérdésem az lenne, hogy ezt a problémámat hangképzésekkel lehet e gyógyítani.

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Orosz Katalin !


Mindenképpen fontos a pihentetés majd utána lehetséges, hogy szükséges lenne egy foniátriai vizsgálat illetve logopédiai hanggyakorlat.



Üdvözlettel,

Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, empatikus

"Rendkivül kedves, empatikus, mindamellett maximális profizmussal kezelte a problémámat."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK