Mikor van szükség hallókészülékre?

Mikor van szükség hallókészülékre?

fulorrgegekozpont.hu Módosítva: 2015.10.12 09:10
A hallásvesztés az évek múlásával gyakran bekövetkező folyamat, jellemzően az idősebb korosztályban találkozhatunk ezzel a problémával. Ezzel együtt egyre gyakrabban jelentkezik fiatalkori hallásprobléma is, ennek oka jellemzően a korai zajterhelés: a fülhallgatóval történő rendszeres és túl hangos zenehallgatás.

A hallásvesztés az évek múlásával gyakran bekövetkező folyamat, jellemzően az idősebb korosztályban találkozhatunk ezzel a problémával. Ezzel együtt egyre gyakrabban jelentkezik fiatalkori hallásprobléma is, ennek oka jellemzően a korai zajterhelés: a fülhallgatóval történő rendszeres és túl hangos zenehallgatás.

Nem csak időseknél jelentkezhet

hallásromlás-hallókészülékA hallásvesztésnek több oka lehet. Okozhatja hirtelen kialakulva valamilyen fertőző betegség, gyulladás, idegsejtek károsodása, vagy akusztikus trauma (hirtelen, erős hanghatás). A halláscsökkenés természetes módon is bekövetkezhet, fokozatosan, ez a folyamat általában 45 és 65 év között kezdődik. Azt, hogy kinél, mikor indul be a hallás csökkenésének folyamata, nagyban befolyásolják életmódbeli tényezők is, persze az örökletes, génhez kötött ritka eseteken kívül– magyarázza dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. „Az utcákon ma egyre több fiatalt látunk fej-, vagy fülhallgatókkal közlekedni. A zajártalom egyértelműen képes beindítani, felgyorsítani a hallásromlás folyamatát.” Az összefüggésre már előírás is született, az Európai Unió 85 decibelben maximalizálta a forgalomba hozható összes, fülhallgatóval hallgatható zenelejátszó készülék hangerejének küszöbértékét. Bizonyos munkakörökben azonban nem ritka az ennél magasabb zajártalom, ezért itt a megelőzéshez feltétlenül szükséges a munkavédelmi előírások betartása és a rendszeres hallásvizsgálat.

Az érintettek gyakran nem is veszik észre

Ha a hallásromlás lassan következik be, az érintettek akár hosszú ideig is élhetnek anélkül, hogy tudatában lennének állapotuknak. Legtöbbször a környezetükben lévőknek tűnik fel, hogy családtagjuk egyre hangosabban hallgatja a tévét, nehezebben érti meg, amit mondanak neki, vagy úgy tűnik, hogy többször nem figyel, pedig valójában csak nem hallja, ha szólnak hozzá – sorolja a hallásvesztésre utaló jeleket dr. Fülöp Györgyi.

A hallásvesztés fokozatai

A szakértők a hallásromlás négy típusát különböztetik meg. Kis halláscsökkenés esetén még csak a halk hangok meghallása okoz nehézséget, de feltűnhet az is, ha háttérzajban nehezebben értjük a beszédet. Közepes halláscsökkenés esetén már nemcsak a halk, hanem a közepesen hangos hangok meghallása is nehézséget okoz. Ha a magas frekvenciák esnek ki nagyobb mértékben, akkor jellemzően a páciens azt mondja, hogy „ő hallja, hogy beszélnek, csak nem érti, amit mondanak”. Ennél az állapotnál már szóba jön hallókészülék viselése. Nagyfokú halláscsökkenés esetén már egy négyszemközti beszélgetés megértése is csak nagy hangerő esetén lehetséges. A társaságban történő beszédértés rendkívül megerőltető. Súlyos halláscsökkenéssel pedig már csak a nagyon hangos hangok hallhatóak. Az ilyen súlyos esetekben már hallókészülékkel sem tudunk feltétlenül jó kommunikációs képességet visszaadni.

Kihez forduljon, ha hallókészülékre van szüksége?

Ha úgy érezzük, hogy gond van a hallásunkkal, vagy beszédértésünkkel, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Hallókészüléket választani fül-orr-gégészeti szakvizsgálat, hallásvizsgálat és beszédértés vizsgálat elvégzése után, az audiológus orvos javaslata alapján lehetséges és javasolt. Léteznek fül mögötti és hallójárati gyártmányok is, egyedileg jó eldönteni, hogy a beteg számára melyik kivitel a hasznosabb. A mai modern, digitális készülékek nemcsak külsejükben, de tudásukban is lényegesen többet nyújtanak elődeiknél. A természetes hallás érzetét keltik, beállításukkal nem csak a könnyebb otthoni kommunikációt, telefonálást, de pl. a színházi és zenei élményeket is visszakaphatják a páciensek. A megfelelő készülék kiválasztásával jelentősen javulhat az életminőség!

Téma szakértője

Orvos válaszol

A párom 6 hónapos terhes, a nőgyógyász javasolta, hogy kérjük ki egy szakorvos véleményét.
Mivel idegi hallásvesztése van, mindkét oldalon 50-55 dB,
diagnózisok: G4580 Egyéb, átmeneti agyi ischaemiás attakok és rokon syndromák
H9050 Idegi hallásvesztés, k.m.n.
H9310 Fülzúgás (tinnitus)
Az akkori orvos szerint agyi keringési zavar áll a háttérben, kapott gyógyszereket: 3x1 Cognit 3x24mg
Betagen 1x120mg Tebofortan 3x1 Milgamma N 3x1 Vinpocetin
A terhesség miatt a gyógyszerek szedését abba kellett hagynia.
Többször vizsgálták ájulás miatt, Ct, EEG és AD EEG, ahol a vizsgálatoknál a következőt írták: 11Hz 30 uV alfa túlsúlyú alaptevékenység. Diagnózisok R55H0 Syncope és collapsus
H9190 Hallásvesztés k.m.n.
Jelenleg az a problémánk hogy sokat szédül, ha kissé megerőlteti magát szédül és zúg a füle minkét oldalon, a vérnyomása alacsony, szinte mindig 80/50 környéke. A fül-orr–gégész orvos akkoriban azt javasolta, hogy kerülje a megerőltetést ill. erőlködést. Attól félünk, hogy szülés közben ez problémát fog okozni (ájulás), illetve, hogy az erőlködés fülzúgáshoz az pedig esetleg további hallásvesztéshez vezet majd. A nőgyógyász azt mondta hogy kérdezünk meg egy szakorvost hogy ebben az esetben szükség van-e elektív császármetszésre.
Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Balázs!

Azt nem írta le, hogy mennyi idővel ezelőtt alakult ki ez a hallásvesztés, ill. szavaiból úgy értem, hogy hirtelen alakult ki, előtte gondolom ép volt a hallása, nem volt alacsony a vérnyomása....????

Mindenesetre, ha mostanában annyira alacsony a vérnyomása, ahogy írja, akkor ez indokolja az ájulásokat, ill. sajnos ez az alacsony vérnyomás is már önmagában egy keringési elégtelenséget okoz, amit a kezelőorvossal meg kéne beszélniük. A folyadékbevitelre figyelni kell, ill. így egy levél alapján nem tudom megítélni a teherbírását, de igyekezni kéne kondíciót szerezni, annyira, amennyire állapota engedi. Erre szükség lesz a szülés és baba megérkezése után is!

A leírtak alapján úgy gondolom, hogy mindenképp jobb lenne a tervezett császármetszést választani, de addig is van teendőjük!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindent szemléletesen és részletesen elmagyarázott

"A főorvosnő nagyon kedvesen fogadott, mindent szemléletesen és részletesen elmagyarázott, és végre először az ok-okozati összefüggésekre is kaptam magyarázatot. Tökéletesen elégedett voltam."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK