Mikor segít a savós középfülgyulladáson az orrmandula műtét?

Mikor segít a savós középfülgyulladáson az orrmandula műtét?

Dr. Csóka János Módosítva: 2023.11.22 11:46

Ha a gyermek visszatérő, vagy idült savós középfül-gyulladástól szenved, akkor a háttérben felmerül az orrmandula megnagyobbodás lehetősége is. Erről a problémáról és a műtéttel kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük dr. Csóka János fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gége Központ főorvosát.

A fülkürt szerepe a savós középfülgyulladás kialakulásában

Alig akad gyermek, akinél ne fordult volna elő középfülgyulladás. Annak, hogy ez a betegség gyermekkorban viszonylag gyakori, főként anatómiai okai vannak. Gyermekeknél a fülkürt – a középfület az orrgarattal összekötő ’’csövecske”, ami a középfül szellőzését biztosítja - még jóval rövidebb, gyulladásban gyorsabban elzáródik, lefutása kedvezőtlenebb, mint felnőttkorban. Amennyiben a fülkürt működészavara tartósan fennáll, a dobüregben egy idő után nyomáscsökkenés következik be, majd a középfül nyálkahártyájának ereiből savó lép ki. A dobüregben tartósan meglévő folyadék pedig vezetéses halláscsökkenést okoz.

Online Bejelentkezés

Dr. Csóka János

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Milyen tünetek utalnak a dobüregi folyadék jelenlétére?

Ha a gyermek visszatérő középfülgyulladástól szenved, akkor mindenképp érdemes alapos fül-orr-gégészeti kivizsgáláson átesnie, ne elégedjünk meg azzal, hogy a sokszor tüneti kezelésként alkalmazott gyógyszerekkel ideig-óráig sikerül javítani az állapotán. Az érintett fülben jelentkező feszülés, tompaság érzés mellett az idült savós középfülgyulladás vezető tünete a hallás csökkenése, ez különböző mértékű lehet a dobüregi savó mennyiségétől függően. Amennyiben a folyadék még nem tölti ki teljesen a dobüreget, a fej elmozdítására annak helyzete a dobüregben megváltozik, és így a fej helyzetétől függően a beteg hallása is megváltozhat.

Ha a betegség oka a megnagyobbodott orrmandula

A dobüregben felhalmozódott savó további problémák forrása lehet, felülfertőződhet – gennyes középfülgyulladás alakul ki -, kezeletlen esetben végleges halláscsökkenés is bekövetkezhet. Dr. Csóka János elmondta, hogy a fül-orr-gégészeti vizsgálat során a kiváltó okot pontosan fel tudják térképezni, majd kezelni. Egy lehetséges kiváltó ok, mely gyerekeknél gyakori, hogy a megnagyobbodott orrmandula zárja el a fülkürtöt, emiatt nem tud megfelelően szellőzni a dobüreg. Ilyen esetben műtéti úton, az orrmandula eltávolításával lehet megszüntetni a betegséget.

Hol található az orrmandula?

Az orrmandula nem azonos azzal, amit a gyermekGyerme mandula vizsgálata szájába nézve a torok két oldalán láthatunk, ezek a szájpad-, vagy torokmandulák. Az orrmandula az orrgarati részen helyezkedik el, ezért garatmandulaként is szokták említeni. Nagysága körülbelül egy ujjbegy nagyságával egyenlő, csak a jelentősen megnagyobbodott orrmandula látható, ami belóghat a szájgaratba, egyébként a lágy szájpad elfedi.

Hogyan zajlik a műtét?

A műtétet altatásban végezzük, az orrmandula eltávolítása szájon keresztül történik. A garat hátsó faláról távolítjuk el az orrmandulát, ügyelve arra, hogy minél kevesebb nyirokszövetet hagyjuk hátra – mondja dr. Csóka János. Maga a műtét rövid idő alatt lezajlik. Ébredés után előfordulhat mérsékelt torokfájdalom, garati idegentest érzet, ám ezek a tünetek rendszerint néhány órán belül csillapodnak. A gyermek már a műtét után 3-4 órával folyadékot, pépes ételeket fogyaszthat. Műtét után tilos az orrfújás, víz nem kerülhet a gyermek orrába (pl. fürdetésnél, kerülni kell az úszást 3 hétig stb.), fizikai kímélet javasolt 3 hétig. Vannak-e szövődményei a műtétnek? „Mint minden orvosi beavatkozásnak, így az orrmandula műtétnek is lehetnek veszélyei. Irodalmi adatok alapján kb. 3%-ban fordul elő utóvérzés – leggyakrabban a műtétet követő néhány órán belül -, annak érdekében, hogy ezt azonnal kezelni tudjuk, a műtét után egy éjszakára a gyermeket a kórházban megfigyelésen tartjuk.”

Téma szakértője

  • Dr. Csóka János

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
  • Specialitások:
    • garat és mandula specialista
    • orrdugulás és orrsövény-ferdülés megszüntetése
    • horkolás gátlás 
    • felnőtt és gyermek fül orr gégészet
    • fül-orr-gégészeti műtétek / kisműtétek

     

    További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr!
Parotis adenomat diagnosztizáltak nálam. A daganat 1 cm átmérőjű a külső lebenyen. Csak műtéti megoldás létezik?

Dr. Csóka János
Dr. Csóka János
Tisztelt Balogh Ágnes!

A fültőmirigy jóindulatú daganatai műtéti úton kezelendők.

Tisztelettel: Dr. csóka János

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szimpatikus, kedves

Dr. Csóka Jánosnál jártunk, nagyon szimpatikus orvos, a gyerekkel kedvesen bánt. Műtétet javasoltak többen, de ő megnyugtatott minket, hogy nincs rá szükség. Őhozzá fogunk visszajárni a gyerekkel és másnak is nyugodt szívvel fogjuk ajánlani.

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK