Mi okozza a hangképzési zavarokat?

Mi okozza a hangképzési zavarokat?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.01.22 14:08

A beszéd során a hangszalagok a gége belsejében mozognak, a kiáramló levegő hatására létrejövő hangszalag rezgés eredményezi az alaphangot. Ha ez az egyszerűnek tűnő folyamat bármilyen ponton sérül, akkor hangképzési zavarról beszélünk. Arról, hogy milyen okai lehetnek, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

Milyen tünetek utalnak hangképzési zavarra?

  • A hangképzési zavar jele, ha elhúzódó rekedtséget tapasztalunk, vagy épp túl magas vagy alacsony lesz a hangunk, vagyis megváltozik a hangmagasság.
  • Ha a hangunk beszéd közben elcsuklik, délutánra, estefelé rendszeresen elfárad, fátyolossá, erőtlenné válik.
  • Ha beszéd közben fájdalmat érzünk a torokban, akár gombócérzés is jelentkezhet.

    Online Bejelentkezés

    Dr. Holpert Valéria

    Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A hangképzési zavarok okai lehetnek

  • A hangképzési zavar több okból jelentkezhet.A hangképzési zavarokat okozhatják a hangszalagon képződött növedékek, például ciszta vagy csomó is, de a krónikus hangszalag-gyulladás következtében kialakulhat hangszalag polip is.
  • A tüneteket azért sem szabad elhanyagolni, mert az elváltozás rosszindulatú is lehet, így panaszok esetén gondolni kell a hangszalagok területét érintő daganat lehetőségére is.
  • Egyéb betegségek – például sclerosis multiplex, myasthenia gravis, Parkinson-kór - és életmódbeli tényezők is szerepet játszhatnak a tünetek megjelenésében. A hangszalagok gyulladását kiválthatja többek közt reflux vagy légúti betegség, légúti allergia és dohányzás is, de jelentkezhet műtét – gyakran pajzsmirigy – után is.hangképzési zavazrok
  • A hangszín változása utalhat a háttérben meghúzódó hormonális problémára, de kiválthatja a helytelen beszédtechnika, a hang túlerőltetése, gyakori krákogás, torokköszörülés is.

Ezért fontos a korai diagnózis

A mielőbbi felismerés lényeges, mert korai diagnózis esetén van a legjobb esély a teljes felépülésre. Igaz ez különösen a súlyos, rosszindulatú elváltozások esetében épp úgy, mint akár a helytelen beszédtechnika által okozott károsodások helyreállítására.

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy a hangképzési zavarok foniátriai kivizsgálásának része a gégetükrözés, illetve a stroboszkópos vizsgálat, melynek során a hangszálak rendellenességeire derülhet fény. Az eredmények függvényében további, képalkotó vizsgálatokra is sor kerülhet, illetve, ha a kiváltó ok kapcsán felmerül egyéb betegségek szerepe, akkor például gasztroenterológus vagy allergológus bevonására is szükség lehet az eredményes kezeléshez.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor No/Ur!

29 eves no vagyok.Regota fajdogal a torkom. Nem is faj inkabb olyan erzes mintha leegettem volna. Dohanyoztam,de mar 1 hete azt is elhagytam. Voltam hazi orvosnal is megnezte azt mondta talan egy nagyon picike gyulladas van,de ennyi. Irt fel susp.anestheticat. Azzal kell napi 3szor gargalizalnom. De sajnos meg mindig erzem ezt a furcsa erzest a torkomban. Kicsit jobb mar,de meg mindig nem az igazi. Neha ilyen mely nyilalo fajdalmat is erzek hol jobb hol bal oldalon. Mandulamat amugy mar reg kivettek. Nem vagyok lazas,nem kohogok,nem tusszogok. Nagyon aggodok. Hipochonder vagyok es mar utana olvastam egy-ket dolognak es nyilvan,hogy az ember csak a rosszat szuri le ezekbol. Tudom,hogy latatlanul negez diagnozist megallapitani. Igazabol azt szeretnem tudni,hogy van-e okom aggodni? Mivel kulfoldon elek igy nem tudok azonnal orvoshoz menni ujra. Ezert gondoltam esetleg itt talan tud tanacsolni valamit amivel segithetek,hogy minel elobb elmuljon ez az idegesito erzes?! Valaszat elore is koszonom.

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Lőrincz Brigitta !

Azt tanácsolom, hogy ne aggódja halálra magát, mert ez is okozhatja a panaszait. Táplálkozzon rendszeresen és egészségesen, szedjen vitaminokat és amennyiben hosszabb távon is fennállnak a tünetei jelentkezzen szakorvosi vizsgálatra. A helyi érzéstelenítőnek nem látom értelmét, csak akkor, ha olyan erős a fájdalom, hogy emiatt nem tud nyelni.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Gyerekcentrikus

"A doktornő kedves, alapos, gyerekcentrikus, türelmes és igazán meggyőző volt pozitív kisugárzásával. Mindenkinek csak ajánlani tudjuk ezt a magsasszintű szolgáltatást. A rendelő felszereltsége is kifogástalan. Köszönjük a lehetőséget és további jó munkát kívánunk!"

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK