Mi okozhat halláscsökkenést?

Mi okozhat halláscsökkenést?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2018.11.22 17:10

Hallásromlás több okból is bekövetkezhet, lehet átmeneti vagy tartós. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát a halláscsökkenés gyakoribb kiváltó okairól és kezelésükről kérdeztük.

 

hallásromlás-középfül-gyulladás-füldugulásAhhoz, hogy hallásunk tökéletes legyen, a külső-, közép- és belsőfül, illetve a hallóidegek összehangolt működésére van szükség. Bármelyik területen is keletkezik zavar, azt a hallás csökkenése jelzi, de egyéb tünetek is kialakulhatnak: sokan fülzúgásról, zajérzékenységről, vagy szédülésről is beszámolnak. Amennyiben a hallójáratban, a dobhártyával, vagy a hallócsontokkal van gond, akkor vezetéses halláscsökkenésről beszélünk, ha mélyebben van a probléma, akkor percepciós, vagy idegi halláscsökkenésről van szó.

Gyulladás, elzáródás a külső fülben

Átmeneti halláscsökkenést okozhat a külsőfül-gyulladás, ami elsősorban a hallójárat felázása, ill. mikrosérülése kapcsán alakulhat ki. Jellemzően a medencék, fürdők vizében található baktériumok okozzák, ezért nevezik ezt a betegséget úszófülnek is. Antibiotikumos tamponnal helyileg jól gyógyítható, így az átmeneti hallásromlás is megszüntethető. Halláscsökkenést okozhat a hallójáratba kerülő idegen test, vagy a túlzott fülzsírtermelődés miatt kialakult fülzsírdugó is. Ha az eldugult fület szakorvos sérülésmentesen, szakszerűen kitisztítja, a hallás is újra a régi lehet.

Elváltozások a középfülben

A vírusok, vagy baktériumok által okozott heveny középfül-gyulladás általában nagy fájdalommal jár, főleg ez viszi orvoshoz a beteget, nem is elsősorban a gyulladás miatt kialakult hallásromlás. Gyógyszeres kezeléssel azonban mindkét tünet megszüntethető. Bonyolultabb a helyzet, ha a gyulladás következtében a dobhártya perforálódik A dobhártya átszakadása nem csak gyulladás következtében alakulhat ki – teszielváltozások a középfülben hozzá dr. Fülöp Györgyi. „Idegentest, vagy erős nyomásváltozás (repülőn), a fület ért ütés, vagy hangos durranás kapcsán is kilyukadhat a dobhártya. Jó hír, hogy az esetek többségében magától begyógyul, ha mégsem, akkor műtéti úton helyreállítható a folytonossága, így a dobhártya perforáció miatti hallásvesztés is korrigálható.” Ép dobhártya mellett is kialakulhat halláscsökkenés, ha a középfülben elhelyezkedő hallócsontocskák sérülnek, elpusztulnak, mozgathatóságuk csökken. Otosclerosis esetén pl. a kengyel talpa becsontosodik a csiga bejáratába, a halláscsökkenés mellett gyakran jár fülzúgással is. Ez esetben is a műtét jelentheti a megoldást.

Amikor hallókészülékre van szükség

Ha nincs lehetőség a hallás műtéti úton történő korrigálására, akkor hallókészülék jöhet szóba a hallás rehabilitáció érdekében. Az időskori halláscsökkenés a legtöbb esetben mindkét fülben jelentkezik. Kiváltó oka a belső fülben található csigában lévő szőrsejtek károsodása. Ez műtéti úton, vagy gyógyszerekkel nem kezelhető, ilyenkor csak a hallókészülék jelenthet megoldást. Hirtelen, erős hanghatás következtében is létrejöhet hallásvesztés. A probléma bizonyos esetekben átmeneti, de ha a kezelések ellenére mégis maradandó a károsodás, akkor ez esetben is a hallókészülék viselése jelenti a megoldást. Bizonyos esetekben a hallóideg károsodással egy időben középfül tartós betegség is fennállhat, amit kevert halláscsökkenésnek nevezünk. Ilyenkor is a hallókészülék jöhet csak szóba, de nehezebb lehet a megfelelő kiválasztása és beállítása.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Bejelentkezés középfül-gyulladás kezelésére:

Középfül-gyulladás kivizsgálásra jelentkezzen be az alábbi gomb segítségével!

+36 70 8826 307

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt F.O.G. Központ!

Nekem is hasonló a problémám, mint #Orsi nevű kérdezőnek. Nekem viszont csak féloldali orr gyulladásom van. Egy heveny hörghurutból maradt vissza. Hónapok óta használok rá mometasont (1*2-2), ami nem hat-,de mindig ezt írják fel. Kenetet nem vettek róla, mert üvegszínű, apróbuborékos tapadós váladékon túl, egyéb kóros termelődés nincs. A gyulladt orrfél vörös, eres, és teljesen zárt az orrkagylók miatt. Ha sikerül eltávolítani ideiglenesen a tapadós váladékot, jól kapok levegőt; mihelyst újratermelődik (pillanatok alatt), annyira rossz a helyzet, hogy olyan, mintha stridorom lenne- hiába a gégém rendben, a tüdőm is. Ahhoz hogy tudjak igazi mély levegőt venni, le kell fognom mindkét orrnyílásom, erőteljesen. Én klacidot szedtem, addig nem volt vele probléma, majd "visszaült". A háziorvos szerint nincs olyan vírus/baktérium ami ennyi ideig fenntarthat egy gyulladást. Rámondhatnánk, hogy allergia, de semmilyen egyéb allergiás tünetem nincs, és az orrképe sem tipikus. Megszeretném kérdezni, hogy reflux vagy bármilyen gyomor/emésztési probléma okozhatja esetleg az egyoldali gyulladást? Illetve ezüst kolloidos sprayt ki lehetne próbálni coldastoppal, hátha az ,,kitakarítja"? Egyáltalán megtud ülni bármilyen kórokozó eddig az orromban?! Köszönöm a segítségüket és válaszaikat! Üdvözlettel: elkeseredett Léna

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Léna!

Többféle problémát említ levelében.... Féloldali gyulladás, váladékozás esetén előbb helyi okot érdemes keresni. Nem tudom készült-e már ezért arckoponya CT, ha nem, akkor ezt el kéne végeztetni!

A Mometasone sprayt javasolnám, hogy naponta kétszer használja, mindig 1-1 puffot fújva az orrüregekbe.

Az elhúzódó, visszatérő torok és orrüregi panaszok hátterében állhat reflux is, ezt meg kéne vizsgálni!

A bakterialis/vírusos fertőzés kérdését egy egyszerű laborvizsgálat eldöntheti!

A Coldastopp orrolajjal kapcsolatban nekem nincs túl sok jó tapasztatatom. Jobb vízoldékony anyagot használni a nyálkahártyák nedvesítére.

Az orr- és melléküregekben előfordulhat hosszadalmas fertőzés, de azt is mutatja a CT.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp György

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Panaszaim megszűntek

"A legnagyobb dícséret talán az, hogy panaszaim az első alkalom után gyakorlatilag megszűntek."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK