Mi okozhat éjszakai köhögést?

Mi okozhat éjszakai köhögést?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.22 10:10

A fekvő helyzetben jelentkező köhögés gyakori panasz, ami miatt sokan nem tudják kipihenni magukat. Az elalvást is megnehezítő, vagy éjszakai ébredést okozó köhögésnek több oka is lehet. Elég lehet néhány apró változtatás is, hogy megszabaduljunk tőle, olykor azonban orvosi kezelés szükséges.

 

Túlzott gyomorsav termelődés

Reflux esetén, fekvő helyzetben a gyomorsav könnyen visszajut a nyelőcsőbe, vagy egészen a garatig, ahol így köhögést idézhet elő. A panaszokat megelőzhetjük, ha vacsorára könnyű ételeket fogyasztunk és lefekvés előtt pár órával már nem étkezünk. Hasznos lehet még az ágy, fej alatti részének megemelése is.

Garatfali váladékcsorgás

Légúti fertőzés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás következtében jelentkezhet hátsó garatfali csorgás: az orrváladék a garat felé távozik, ezáltal köhögésre ingerli a beteget. Ilyen esetben csak a garati váladékcsorgást kiváltó ok kezelésével lehet megszüntetni a panaszokat – magyarázza dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A fül-orr-gégészeti kivizsgálás segíthet kizárni az orrpolip, orrsövényferdülés, allergiás nátha lehetőségét is.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Beltéri allergének

Az éjszaka folyamán jelentkező köhögésnél mérlegelni kell az allergia lehetőségét is, ilyen esetben leggyakrabban háziporatka, vagy a lakásban tartott háziállat által okozott tünetekre gondolunk. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy a háziporatkák az emberről lehullott, elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, ezért legnagyobb számban az ágynemű, párnák környékén fordulnak elő. Allergia esetén légúti tüneteket, főként köhögést és orrdugulást okoznak, de előfordulhatnak a tartós érintkezés miatt bőrtünetek, kiütések is. Az allergia vizsgálattal kimutatható, allergénmentes ágynemű használatával és gyógyszeres kezeléssel megszüntethetők az általa okozott tünetek.

Asztma

Az asztma a légutak krónikus gyulladásával járó krónikus betegség, melynek kezdeti tünetei közé tartozik az elhúzódó köhögés is. Tartósan fennálló éjszakai köhögés esetén, különösen ha egyéb, asztmára utaló tünetek is jelentkeznek – fizikai terhelés, pollenek, dohányfüst hatására kialakuló köhögés, nehézlégzés, légszomj, mellkasi fájdalom - légzésfunkciós vizsgálat elvégzése is javasolt.

Gyógyszerekrossz alvás köhögés miatt

A rendszeresen szedett gyógyszerek több módon is közrejátszhatnak az éjszakai köhögés megjelenésében. Egyes készítmények az egyéb, köhögésre hajlamosító betegségek tüneteit felerősíthetik, például a gyomorsav termelődést fokozó mellékhatásukkal. Vannak azonban olyan készítmények, amelyek szedése önmagában is köhögést okoz, ilyenek péládul az ACE-gátlók - a vérnyomáscsökkentők egy csoportja. Ilyen esetben érdemes a kezelőorvossal konzultálni a gyógyszer cseréjéről.

Túl száraz levegő

Ha a levegő páratartalma túl magas, az kedvez a lakáson belüli allergének – penészgomba, háziporatka – megjelenésének. A túl száraz levegő sem egészséges azonban, ugyanis irritálhatja a nyálkahártyát, ami köhögést okozhat. Az ideális páratartalom 40-60 százalék között található, ha ennél alacsonyabb, akkor érdemes párásító készüléket beszerezni, a szobában teregetni, nyitott ablaknál aludni – ha az időjárás engedi.

Mikor forduljon orvoshoz?

A köhögés bizonyos esetekben súlyosabb betegségek – bronchitis, tüdőgyulladás, COPD, tüdőrák, vagy asztma - kezdeti tünete is lehet, így jelentőségét semmiképp sem szabad lebecsülni. Elhúzódó köhögéses panaszokkal - vagy ha egyéb tünet, például magas láz is társul mellé - mindenképp forduljunk orvoshoz.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Doktor nő egy olyan kérdésem lenne ,hogy egy hónapja volt tüszős mandulagyulladásom! Nem mentem el orvoshoz ,itthon kezeltem magamat sós víz öblögetéssel! Azóta olyan mintha lenne valami a torkokban ,mintha a bal oldali mandulámat le akarnám nyelni,nagyon kellemetlen érzés ! Reggel erősebben érzem !
Száraz a torkom és a nyelvem is ! Beszéd is nehezebben megy ! Nagyon szépen köszönöm a válaszát !

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Szendi Lili !

A panaszok utalhatnak refluxra, de vizsgálat nélkül ezt nehéz megmondani. Azt ajánlom, hogy keressen fel fül-orr-gégészeti szakrendelést.


Üdvözlettel
Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

"Köszönjük a doktornő alapos munkáját, kedvességét és részletes magyarázatát."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK