A füldugulás az egyik leggyakoribb panasz, amivel fül-orr-gégészhez fordulunk. Különböző okokból, de a téli és a nyári időszakban egyaránt előfordulhat. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztünk, hogy mit tehetünk a füldugulás ellen.
A füldugulás érzését átélhetjük, ha alacsonyabbról magasabb helyre igyekszünk, például autóval haladunk felfelé a hegyen, vagy repülő felszállásakor. Ilyen esetben a füldugulás rövid időn belül megszűnik. De mit tegyünk, ha nem is sejtjük, hogy mi okozhatja és napok óta fennáll a kellemetlen panasz?
A füldugulás rendszerint rövid időn belül orvoshoz viszi a beteget. A kezdetben még elviselhető tünet idővel egyre zavaróbbá válik, halláscsökkenés is jelentkezhet.
„Füldugulás ellen sokan otthoni kezeléssel próbálkoznak, a fül melegítésével, rágózással, ivással, vagy az orr befogása mellett erőteljes orrfúvással igyekeznek megszüntetni a füldugulást. Attól függően, hogy mi áll a háttérben, sajnos ezzel akár komoly szövődményeket is okozhatnak. A gyorsabb és problémamentes gyógyulás érdekében jobb, ha a kiváltó ok keresését és annak függvényében a megfelelő kezelést szakemberre bízzák.”
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Alkati tulajdonság is, hogy kinél milyen mennyiségben termelődik fülzsír. Bizonyos betegségek – például pikkelysömör vagy ekcéma – esetén, vagy idősebb korban a fülzsír eltávolítása nehézkes lehet. Emiatt a fülben felhalmozódhat és fülzsírdugó formájában megrekedhet a külső hallójáratban. Nyáron még gyakoribb ez a jelenség, mivel a melegben fokozódik a fülzsír termelése. Gondot jelent a nem megfelelő fültisztítási technika is, ha a fülzsírt beljebb toljuk, fülzsírdugó kialakulásához vezethet.
Füldugulás ellen ilyen esetben a fülmosás segíthet. Rendelőben pár perc alatt elvégezhető művelet segít megszabadulni a füldugulást okozó fülzsírdugótól.
A középfület az orral a fülkürt köti össze. Ha felső légúti betegség miatt az orr- és orrgarati nyálkahártya megduzzad, az elzárhatja a fülkürtöt, ezáltal a fül szellőzése, a középfülben a nyomás kiegyenlítése nem tud megvalósulni: füldugulás jelentkezik. A felső légúti betegségek szövődményeként vagy önálló kórképként is jelentkezhet középfülgyulladás, melynek egyik lehetséges tünete a füldugulás is.
Füldugulás ellen ilyenkor az alapbetegség kezelése jelenti a megoldást. Orrdugulásra orrspray, esetleg antihisztamin / allergia esetén/ szedése javasolt. A középfülgyulladás gyógyulása után a füldugulás még hosszabb ideig megmaradhat.
A fülgyulladásnak ez a típusa nem jár fájdalommal. A nyomáskülönbség miatt felszaporodó folyadék csendben kitölti a dobüreget. Gyakran csak a füldugulás figyelmeztet rá, vagy a halláscsökkenés miatt fordulnak orvoshoz a betegek. A savós középfülgyulladás gyerekeknél gyakori, általában orrmandula megnagyobbodás áll a háttérben, de allergia, reflux és a helytelen orrfújás is hozzásegíthet a kialakulásához.
Ha a füldugulást savós középfülgyulladás okozza, a füldugulás ellen mindenképp az azt kiváltó okot kell felismerni és kezelni.
Kisgyerekeknél előfordulhat, hogy egy apróbb étel-, vagy játékdarabot az orrukba vagy a fülükbe dugnak. Ha a szülő épp azt a pillanatot nem kapja el, amikor ez történik, akkor idővel arra lehet figyelmes, hogy a gyermek a fülét piszkálja, nem hall jól, a fül váladékozhat.
Ilyen panaszok esetén mindenképp mutassuk meg fül-orr-gégésznek a gyermeket, aki alaposan átvizsgálja a fület és szakszerűen eltávolítja a bent rekedt darabot.
A légnyomásváltozás miatt is bedugulhat a fül. Ilyen esetben a nyomás kiegyenlítődése után a füldugulás rendszerint megszűnik. Bizonyos esetekben azonban tartóssá is válhat, különösen, ha valakinél a fülkürt működési zavara fennáll. Ez előfordulhat légúti allergiásoknál – az elhúzódó orrdugulás miatt -, vagy valamilyen fül-orr-gégészeti probléma, például orrpolip esetén.
A füldugulás megszüntetése ilyen esetben is a kiváltó ok kezelése révén lehetséges. Szakorvosi vizsgálat során ezt meg lehet állapítani és attól függően, hogy mi okozza a problémát gyógyszerrel, orrspray használatával vagy műtéttel kezelhetjük.
Veszélyes lehet, ha az interneten olvasható praktikákkal próbáljuk meg orvosolni a panaszt. Füldugulás ellen nem szabad semmilyen folyadékot – például fülcseppet - a fülbe önteni, amíg fül-orr-gégész nem vizsgálta meg a dobhártya épségét. Ne próbáljuk meg házilag kipiszkálni, ha fülzsírdugóra gyanakszunk, mert szerencsétlen esetben még beljebb tolhatjuk, nehezebb lesz eltávolítani vagy akár sérülést is okozhatunk. Azért is fontos szakemberhez fordulni a probléma kezelésével, mert így fény derülhet a kiváltó okára is, aminek a megszüntetése elengedhetetlen a tartós kezeléshez.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Egy 14 évvel ezelőtti radikális fülműtét után folyamatos problémám - fülfájás, fülfolyás - voltak, szinte soha sem voltam tünetmentes, havonta jelentem meg , a szakrendeléseken, ami miatt a komfort érzetem a nullával volt egyenlő. 2014. októberében voltam Doktornőnél, ami után mostanáig tünetmentes voltam. Akkor is és most egy fájdalom mentes, nagyon gondos és alapos kezelést kaptam, maximális kedvességgel, empátiával. Rendkívül hálás vagyok Neki!"
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.