Melyik fülem cseng?

Melyik fülem cseng?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.20 14:40

Ha eltalálod, szerencséd lesz – jól ismert játék, hiszen mindenkivel előfordult már, hogy pár másodpercig valamelyik fülében sípoló, csengő hangot hallott. Él közöttünk azonban közel 500 ezer ember, akinél a fülzúgás szünet nélküli, a mindennapi tevékenységeket is megnehezítő körülményként van jelen.

Ha eltalálod, szerencséd lesz – jól ismert játék, hiszen mindenkivel előfordult már, hogy pár másodpercig valamelyik fülében sípoló, csengő hangot hallott. Él közöttünk azonban közel 500 ezer ember, akinél a fülzúgás szünet nélküli, a mindennapi tevékenységeket is megnehezítő körülményként van jelen.

Ne éljen együtt vele!

Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológustól, a Fül-orr-gége Központ orvosától megtudtuk, hogy az érintettek többsége hosszú idő után fordul csak orvoshoz: akár hetekig-hónapokig is várnak, míg a fülzúgás már a munkát, tanulást és a nyugodt pihenést is zavarja. „Sajnos valóban sokkal gyakrabban találkozom régóta fülzúgástól szenvedő páciensekkel, akik jobb esetben már megtanultak együtt élni vele. Pedig a hirtelen fellépő fülzúgással mielőbb orvoshoz kell fordulni, így nagyobb az esély arra, hogy segítsünk megszüntetni a panaszokat.”

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

Változatos tünetek

Az érintettek egészen különböző tünetekről számolnak be: ciripelés, sípolás, zümmögés, morajlás. A fülzúgás erőssége is eltérő és van, akinél csak az egyik, vagy mindkét fülben jelentkezik. A betegek többségénél a mindennapi tevékenységek elvégzése, a koncentráció is gondot okoz, de az állandó fülzúgás az elalvást is nagyon zavarja, a legtöbb érintett nem tudja kipihenni magát.rűlzúgás kezelése

Mire számítson, ha egy-két hete cseng a füle?

Viszonylag rövid ideje fennálló panaszokat okozhat zajártalom (koncert, petárda, zajos munka), de a hirtelen nagyfokú hallóideg károsodás is okozhat, szinte elviselhetetlen fülzúgást. Előidézheti a fülben fülzsírdugó kialakulása, melynek eltávolítása után megszűnik a fülzúgás is. Fülkürt hurut, vagy középfülgyulladás is okozhat fülzúgást, ez esetben az alapbetegség kezelésével lehet a fülzúgást is orvosolni. Rövid ideje fennálló tünetek esetén, szteroid terápia adása hatásos lehet.

Régóta fennálló fülzúgás: átfogó vizsgálatok

A hosszabb ideje fennálló fülzúgás hátterében vérellátási zavar állhat, ezért itt a kezelés során rendszerint keringésjavítókat adunk, tabletta formájában – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. Emellett fel kell deríteni, hogy a háttérben áll-e szív- és érrendszeri, anyagcsere-, esetleg endokrinológiai, neurológiai betegség. Fülzúgást okozhat a nyaki csigolyák elváltozásai, fogászati rendellenességek, stressz, élvezeti szerek is, de jelentkezhet valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is.

Miért fontos kezeltetni a fülzúgást?

Amellett, hogy a mindennapokban igen zavaró fülzúgás megszüntetése az életminőséget is jelentősen javítja, az idejében kezdett kezeléssel a komolyabb szövődményeket is megelőzhetjük. „Bizonyos betegségeknél, ahol az idő múlásával a kiváltó ok folyamatosan súlyosbodik (például a belsőfül csontosodási betegsége, fokozódó érszűkület), valóban fontos, hogy mikor jutunk diagnózishoz. Hirtelen fellépő, vagy fokozódó tünetek esetén javaslom, hogy mindenképpen forduljanak fül-orr-gégész orvoshoz.”

A fülének is árt, ha nem iszik eleget!

A fülcsengést kiváltó okok közt meg kell említenünk még egy, nyáron különösen aktuális tényezőt, az elegendő folyadék fogyasztást. „Sokszor a kellő folyadékbevitel önmagában is megszünteti a fülzúgást, de a gyógyszeres és egyéb kezelések hatásosságához is nélkülözhetetlen.”

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot! Egy éve tartó, visszatérő orrdugulás, náthás tünetek, időnként hőemelkedés a tünet. CT nem mutatott ki semmit, vér- vizelet vizsgálat szerint nincs gyulladás a szervezetben, antibiotikum hatására a panaszok megszűntek kb. három hétre, majd visszatértek. Egy éve tart ez az állapot, allergiavizsgálat szintén nem mutat semmi használhatót. Fül- orr- gégészeten sem tudtak eddig mit tanácsolni. Milyen vizsgálatot célszerű még elvégeztetni ami ki tudna deríteni bármit is, illetve érdemes -e esetleg más terület felé fordulni ami okozhat ilyen jellegű panaszokat. Előre is köszönöm a válaszukat. Orsi

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Orsi!

Ilyen esetben azt javaslom, hogy egy nagyon részletes anamnézis felvétel esetleg segíthet. Javasolni szoktam, hogy minden leletet érdemes ismét átnézni (pl. a CT filmet is érdemes megnézni, nem csak a leletet). Gyulladásos állapotot nem csak baktérium, vagy vírus tarthat fenn, át kell beszélni számos életviteléből adódó tényezőt is. Ezek alapján lehet eldönteni, hogy milyen vizsgálatok jöhetnek még szóba.

Üdvözlettel

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindent szemléletesen és részletesen elmagyarázott

"A főorvosnő nagyon kedvesen fogadott, mindent szemléletesen és részletesen elmagyarázott, és végre először az ok-okozati összefüggésekre is kaptam magyarázatot. Tökéletesen elégedett voltam."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK