Influenza tünetei, szövődményei és megelőzésük

Influenza tünetei, szövődményei és megelőzésük

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.11.30 15:57

Az influenza tünetei rendszerint hirtelen jelentkeznek. Szinte a semmiből érkezik a rossz közérzet, a fájó izmok, ízületek, fejfájás, láz, fáradtság és gyengeség. A betegség lefolyását torokfájás, náthás tünetek és köhögés is kísérheti, de – főként a krónikus betegek, idősek és kisgyermekek esetében – a szövődmények sem ritkák. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük, hogyan segíthetjük a mielőbbi gyógyulást és a szövődmények megelőzését.

Influenzás, vagy náthás tünetek?

A téli időszakban gyakoriak a légúti megbetegedések, ezért nem mindig tudjuk, hogy megfázás vagy influenza miatt érezzük magunkat rosszul.

A nátha és az influenza tünetei közt különbség, hogy a nátha inkább csak hőemelkedéssel jár, nem jellemzők az izomfájdalmak, a köhögés enyhébb, viszont erős orrfolyás, orrdugulás jelentkezik. A tünetei hosszabb idő alatt alakulnak ki, napról napra érezzük egyre rosszabbul magunkat.

Az influenza ezzel szemben hirtelen dönt le a lábunkról. Jellemző a maga láz, erős ízületi és izomfájdalmak, köhögés, enyhébb náthás tünetek és nagy fokú elesettség érzés jellemzi.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Az influenza lefolyása

A hirtelen kialakuló tünetek rendszerint egy hét alatt múlnak el. A láz általában pár napon belül csökken. Előfordulhat, hogy bizonyos napszakokban – például estére – rosszabbul érezzük magunkat, de ez nem jelent problémát, ha ettől függetlenül a napok múlásával a tüneteink javulnak. A gyógyulást követően a fáradtság érzet még akár két hétig is eltarthat és a köhögés is megmaradhat.

Az influenza szövődményei

A betegség elsősorban az idős, legyengült immunrendszerű, vagy krónikus betegségben szenvedők és a kisgyermekek esetében jelent fokozott veszélyt. Náluk magasabb a szövődmények kockázata.az influenza szövődményei

A legismertebb és egyben legsúlyosabb szövődmény a tüdőgyulladás, de az influenza következtében fül- és arcüreggyulladás is felléphet. Másodlagos fertőzésre figyelmeztet, ha a tünetek rosszabbodnak vagy új panaszok jelentkeznek. Ilyen esetben mindenképp orvoshoz kell fordulni, mivel bakteriális felülfertőzés esetén antibiotikum szedésére is szükség lehet.

A szövődmények megelőzése

  • Az influenza elleni védőoltás ugyan jelentős mértékben csökkenti a kockázatot, de annak ellenére is elkaphatjuk a fertőzést. Ilyen esetben az oltáson átesett személyek azonban enyhébb tünetekkel és rövidebb gyógyulási idővel vészelik át a betegséget, így a szövődmények kialakulásának esélye is kisebb.
  • A szövődmények megelőzésének érdekében adjunk elég időt szervezetünknek a gyógyulásra: influenza esetén maradjunk ágyban, pihenjünk a betegség ideje alatt.
  • Magas láz – és esetleg hányás – miatt különösen fontos a folyadékpótlás. A kiszáradás megelőzésére elektrolit italt is fogyaszhatunk.
  • Az erős fejfájás és az izom- és ízületi fájdalmak zavarhatják a gyógyuláshoz szükséges nyugodt pihenést. Ilyenkor érdemes fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő recept nélkül kapható gyógyszert bevenni.
  • A fül- és arcüreggyulladás szövődmény megelőzése érdekében fontos az orr szellőzését biztosítani. Ha orrdugulás, orrfolyás jelentkezik, használjunk orrsprayt, orrcseppet, fújjuk rendszeresen az orrunkat. Hasznos segítség még ilyen esetben a tengervizes orrspray és az orrmosó is.
  • Figyeljük a lakás páratartalmát. A túl száraz a levegő rontja a közérzetünket, kiszárítja az orrnyálkahártyát, köhögésre ingerel. A túl magas páratartalom megnöveli az allergének – penészgomba, poratka – megjelenésének kockázatát.
  • Influenza esetén általában étvágytalanok vagyunk, különösen az első napokban. Ilyenkor jó választás a leves, ami nemcsak könnyen emészthető és a folyadékpótlásban is segít, de bizonyítottan segíti a gyógyulást felső légúti megbetegedések esetén. A leves után például fokhagymás pirítóst lehet fogyasztani. Ha nem szeretjük az ízét, táplálékkiegészítő formájában is szedhetjük. Antivirális hatásánál fogva a fokhagyma az influenza leküzdését is segíti, de a náthás tüneteket is hatékonyan enyhíti, sőt a megelőzést is támogatja. C-vitamint is érdemes szedni, de felépülésünket támogatja a gyömbér is. Lereszelve, teaként fogyasztva nemcsak a légúti tüneteket csökkenti, de hatékony ellenszer hányinger esetén is.

Mikor forduljunk mindenképp orvoshoz?

- Szövődményekre, az influenza súlyosbodására utal a légzési nehézség, légszomj megjelenése.

- Magas láz esetén – különösen gyerekeknél - ha kezelés ellenére sem sikerül tartósan levinni.

- Ha a krónikus betegséggel élők alapbetegsége rosszabbodik, akkor mindenképp orvosi segítségre van szükség.

- Ha a tünetek javulást követően visszatérnek, esetleg még rosszabbodnak is.

- Ha a beteg zavartnak tűnik, nem képes hatékonyan kommunikálni, eszméletvesztése van.

- Kiszáradás esetén: ezt jelezheti a vizelet drasztikus csökkenése, elmaradása. A száj kirepedezése, sápadtság, a szem alatti karikák, száraz bőr, csecsemőknél a kutacs besüppedése.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!
Még májusban volt egy komolyabb megfázásom, évtizedek óta először lázzal. Sokáig tartott mire elmúlt, de azóta is megmaradt egy kellemetlen tünet: a jobb orrlyukamból néha váladék ürül és picit dugul. Picit sárgás a váladék. Fogászati röntgenen a fogorvos látni vélte hogy az a terület fedett, vagyis az arcom jobb orrlyukhoz közel eső része. Kissé kellemetlen meg most is ha megnyomom az orrgyököt. Ennyi idő után mi tarthatja fenn a gyulladást, miért nem múlik már el? Allergiám nincs, sem más gond. Anno a betegségemre semmilyen gyógyszert nem szedtem. Orrsprayt nem szeretek használni mert szívritmusgondokat okoz. Sajnos ez egy alapbetegségem.
Köszönöm válaszát!
Tisztelettel,
B.A.

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Balog Ágota!

A májusban zajlott gyulladás miatt a nyálkahártyái beduzzadtak, és előfordulhat, hogy az arcüreg szűk szájadéka körül ez még most is fennáll, akadályozva annak feltisztulását!
Ebben az esetben javasolt első lépésben min. 1-2 hónapos orrspray használat, de semmiképpen nem a recept nélkül kapható, lohasztó orrcseppeké, hanem a receptkötelesek közül valamelyik. Ez utóbbiak nem okoznak ritmuszavart!
A panaszaitól függően és a panoráma rtg -n látottaktól függően szükség lehet arckoponya CT vizsgálatra is!

Üdvözlettel,
Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Az orvosok, recepciósok, asszisztens hölgyek nagyon kedvesek, segítőkészek voltak. Alapos magyarázatokat kaptam a kérdéseimre. Elégedett vagyok.

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK