Az influenza tünetei rendszerint hirtelen jelentkeznek. Szinte a semmiből érkezik a rossz közérzet, a fájó izmok, ízületek, fejfájás, láz, fáradtság és gyengeség. A betegség lefolyását torokfájás, náthás tünetek és köhögés is kísérheti, de – főként a krónikus betegek, idősek és kisgyermekek esetében – a szövődmények sem ritkák. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük, hogyan segíthetjük a mielőbbi gyógyulást és a szövődmények megelőzését.
A téli időszakban gyakoriak a légúti megbetegedések, ezért nem mindig tudjuk, hogy megfázás vagy influenza miatt érezzük magunkat rosszul.
A nátha és az influenza tünetei közt különbség, hogy a nátha inkább csak hőemelkedéssel jár, nem jellemzők az izomfájdalmak, a köhögés enyhébb, viszont erős orrfolyás, orrdugulás jelentkezik. A tünetei hosszabb idő alatt alakulnak ki, napról napra érezzük egyre rosszabbul magunkat.
Az influenza ezzel szemben hirtelen dönt le a lábunkról. Jellemző a maga láz, erős ízületi és izomfájdalmak, köhögés, enyhébb náthás tünetek és nagy fokú elesettség érzés jellemzi.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A hirtelen kialakuló tünetek rendszerint egy hét alatt múlnak el. A láz általában pár napon belül csökken. Előfordulhat, hogy bizonyos napszakokban – például estére – rosszabbul érezzük magunkat, de ez nem jelent problémát, ha ettől függetlenül a napok múlásával a tüneteink javulnak. A gyógyulást követően a fáradtság érzet még akár két hétig is eltarthat és a köhögés is megmaradhat.
A betegség elsősorban az idős, legyengült immunrendszerű, vagy krónikus betegségben szenvedők és a kisgyermekek esetében jelent fokozott veszélyt. Náluk magasabb a szövődmények kockázata.
A legismertebb és egyben legsúlyosabb szövődmény a tüdőgyulladás, de az influenza következtében fül- és arcüreggyulladás is felléphet. Másodlagos fertőzésre figyelmeztet, ha a tünetek rosszabbodnak vagy új panaszok jelentkeznek. Ilyen esetben mindenképp orvoshoz kell fordulni, mivel bakteriális felülfertőzés esetén antibiotikum szedésére is szükség lehet.
- Szövődményekre, az influenza súlyosbodására utal a légzési nehézség, légszomj megjelenése.
- Magas láz esetén – különösen gyerekeknél - ha kezelés ellenére sem sikerül tartósan levinni.
- Ha a krónikus betegséggel élők alapbetegsége rosszabbodik, akkor mindenképp orvosi segítségre van szükség.
- Ha a tünetek javulást követően visszatérnek, esetleg még rosszabbodnak is.
- Ha a beteg zavartnak tűnik, nem képes hatékonyan kommunikálni, eszméletvesztése van.
- Kiszáradás esetén: ezt jelezheti a vizelet drasztikus csökkenése, elmaradása. A száj kirepedezése, sápadtság, a szem alatti karikák, száraz bőr, csecsemőknél a kutacs besüppedése.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekAz orvosok, recepciósok, asszisztens hölgyek nagyon kedvesek, segítőkészek voltak. Alapos magyarázatokat kaptam a kérdéseimre. Elégedett vagyok.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.