Így változik a korral a hang – mi az, ami természetes és ami betegséget jelez?

Így változik a korral a hang – mi az, ami természetes és ami betegséget jelez?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2022.10.19 21:09

Ha valakivel telefonon beszélünk, meg tudjuk állapítani, hogy körülbelül mennyi idős lehet. A hangunk tehát a korral változik, ám bizonyos változások akár rendellenességet, hangképzési zavart is jelezhetnek. Az intő jeleket dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa foglalta össze.

A hangképzés bonyolult folyamata

Amikor a belélegzett levegő a tüdőből elindulva a légcsövön keresztül a gégefőnél találkozik a hangszalagokkal, az itt keletkező primer gégehang a rezonátorként funkcionáló toldalékcsőben alakul át a fülünk által érzékelt hanggá. A toldalékcső elemei, az ajkak, a nyelv-, a garat- és az orrüreg a rezonátorlánc szerepét töltik be, az idegrendszer pedig a hangképzéshez szükséges izmok működését koordinálja.

 

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy bizonyos mértékben anatómiailag meghatározott, hogy milyen hangon beszélünk. A hangmagasságot például a rezgésszám határozza meg, ami függ a hangszalagok hosszától és feszültségétől, illetve a tüdőből kiáramló levegő áramlási sebességétől. Hangszínünket pedig a testalkat mellett a hangképző szervek egyéni eltérései, hormonális és pszichés tényezők is befolyásolják.

A hangképzésben résztvevő szerveinken is nyomot hagy az idő

Így változik a korral a hang.Az évek múlásával bekövetkeznek bizonyos korral járó változások a szervezetünkben. A csontozatunk, izomzatunk sem lesz olyan, mint a fiatalabb éveinkben. Változik a tüdőkapacitás, a gége és a hangszalagok nagysága, működése, a toldalékcső mérete és rugalmassága, a nyelv nagysága és mozgékonysága is, és ezzel együtt a hangunk is. Emellett természetesen az életmódunk is nyomot hagy a hangunkon, gondoljunk csak arra, hogy milyen jellegzetes hangmélyülést okoz például a dohányzás.

Két fontos állomás

Az első jelentős változás a pubertáskor környékén történik. A mutálás során megváltozik a gége nagysága és a hangszalagok hossza. Ez a folyamat fiúknál és lányoknál egyaránt lezajlik, noha előbbiek esetében jóval látványosabban. A másik jelentős állomás a hatvanadik életév körül érkezik el. A hangszalagok rugalmatlanabbá válnak, a gégeizomzat leépül, a hangképző izmok és a nemi hormonok alulműködése miatt a hang gyengül, szaggatottabbá válhat.

Helytelen hangképzés - ilyenkor javasolt orvoshoz fordulni

  • Nem természetes, és nem is korral járó folyamat, ha elhúzódó rekedtséget tapasztalunk, vagy épp látszólag ok nélkül túl magas vagy alacsony lesz a hangunk, vagyis megváltozik a hangmagasság.
  • Hangképzési zavart jelezhet az is, ha a hangunk beszéd közben elcsuklik, délutánra, estefelé rendszeresen elfárad, fátyolossá, erőtlenné válik.
  • Ha beszéd közben fájdalmat érzünk a torokban, akár gombócérzés is jelentkezhet.
  • Gyerekekkel is javasolt orvoshoz fordulni, ha tartós rekedtség jelentkezik. A háttérben ugyanis helytelen hangképzési technika is állhat, ami miatt a gyermek hangja egyre rekedtebbé válik, elmegy. A közösségben folyamatosan túlkiabálni igyekszik társait, ezáltal rendszeresen préseli, túlfeszíti a hangszálait.
  • A másik kritikus pont a mutálás időszaka. Előfordulhat ugyanis, hogy ez a folyamat nem megy időben végbe, ilyenkor elhúzódó mutálásról beszélünk. Ez nagyon kellemetlen pillanatokat szerezhet az érzékeny kamaszoknak. Foniátriai kivizsgálás során megállapítható a diagnózis és megkezdhető a szükséges kezelés.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztel Doktor Úr/Nő

Hetek óta náthás vagyok, és a bal oldali orrjáratom szinte mindig el van dugulva. Ma este vettem észre, hogy egy piros babszem alakú duzzanat van az orrjáratomban ami jól látható, és ujjal is tapintható. Olyan mintha egy vörös babszem lenne az orromban. A kérdésem mi okozhatja ezt? Netán polip vagy valamilyen gyulladás? Elég gyorsan alakulhatot ki mert szerintem korábban már észleltem volna. Jövőhéten tudok menni rendelésre, addig jó volna tudni mi lehet ez.

Előre is köszönöm a megtisztelő válaszát.

Üdvözlettel: Horváth Mihály

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Horváth Mihály!

A leírtak alapján a polyp a legvalószínűbb lehetőség, de mindenképpen látni kell az elváltozást.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Azonnali megoldás

"Nagyon fontos volt számomra, hogy azonnal kapjak időpontot aznapra. Hétfőn reggel 8-kor telefonáltam a rendelőbe, és 10-kor már tudtak is fogadni. A doktornő nagyon barátságos volt, és nagyon alaposan feltárta a problémát, azonnali megoldást találva. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

Gégetükrözés - fájdalmatlan és fontos vizsgálat!

A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.

További részletek
Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK