HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 13:50

Mivel a Humán Papilloma Vírus 16-os genotipusa felelős egyes szájüregi és gége rosszindulatú daganatos megbetegedésekért, ill. a 6-os és a 11-es genotípus egyes jóindulatú elváltozások kialakulásáért, ezért még panaszok nélkül, megelőzésképpen is fontos a fül-orr-gégészeten a rendszeres szűrővizsgálat! A különböző rizikócsoportokba tartozó személyeknél ez még nagyobb jelentőségű!

Milyen megjelenési formái vannak?

HPV-fertőzés 6-os és 11-es típusa esetén jellemzően karfiolszerű felszínű növedékek fordulnak elő. Ezek jellemzően fájdalommentesen, lassan növekednek. Megjelenhetnek a nyelv felszínén, a garatíveken, a mandulákról kinőve, a szájpadon, a gégeűrben, a hangszalagokon, tehát gyakorlatilag bárhol a nyálkahártya felszínén. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa azonban arra is figyelmeztet, hogy a fertőzés nem minden esetben okoz tüneteket, ezért a vírus úgy is továbbadható, úgy is terjedhet, ha mi magunk nem is tudunk a fertőzésről.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Kit veszélyeztet?

A rizikócsoportba elsősorban a fiatalok és a középkorúak tartoznak. A szájüregi HPV fertőzés legnagyobb kockázati tényezője az orális szex és a szexuális partnerek gyakori váltogatása. A kockázat szintén magasabb dohányzók és rendszeres alkoholfogyasztók körében és egyes kutatások arra is figyelmeztetnek, hogy a fertőzés úgy is tovább terjedhet, ha pl. a vírust hordozó személlyel közös poharat használunk.

Hogyan lehet kimutatni?

A rizikócsoportba tartozó személyek számára panaszmentesség esetén is javasolt a rendszeres szűrővizsgálat. Ez a nőgyógyászatban már elfogadott dolog, hogy rákszűrésre kell időszakosan járni, de egyre terjed a férfi nemi szerv szűrése is és a garat-gége szűrővizsgálata is. A HPV mintavétel során az orvos egy eszközzel több helyről mintát vesz a szájüregből. Az apró kefés mintavétel minimális kellemetlenséggel jár. A mintát ezután laboratóriumba küldik tipizálásra, az eredmény maximum két héthpv alatt érkezik meg. Problémát jelent azonban, hogy a szájüregből sokkal nehezebb kimutatni ezt a vírust, mint pl. a nemi szervekről. Mivel a vírus intracellularisan, azaz sejten belül helyezkedik el, ezért vérből sem lehet kimutatni, mint pl. a Herpes Vírus fertőzést. A negatív HPV szűrés eredmény így teljes biztonsággal nem zárja ki a fertőzés jelenlétét. Maga a gégészeti vizsgálat, a rákszűrés az elsődlegesen elvégzendő feladat - mondja dr. Fülöp Györgyi.

Mi történik, ha pozitív a teszt?

A HPV fertőzést az immunrendszer az esetek többségében egy-két év alatt legyőzi, bizonyos esetekben ennél tovább is fennállhat. Jelenleg nincs olyan kezelés, amely gyógyítja a HPV fertőzést. Effektív, látható, HPV fertőzésre utaló kép esetén a műtéti eltávolítás adhat jó eredményt. Ilyen esetben a szövettani vizsgálat sokszor igazolja a fertőzés jelenlétét. Mivel a HPV fertőzés növeli a szájüregi daganat kialakulását, melynek a gyógyulási esélyei korai stádiumban felismerve a legjobbak, ezért dr. Fülöp Györgyi ismételten az életmód és a rendszeres szűrővizsgálat fontosságára hívja fel a figyelmet.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt F-O-G Központ!

Május elején egy vírusos fertőzés következtében bedagadt a garatom és másnapra bedugult a jobb fülem. A fertőzés viszonylag hamar elmúlt, a füldugulás azonban sajnos maradt. Rengeteg vizsgálaton estem át (hallásvizsgálat 3x is + tympanometria ép hallás eredménnyel, MR, oto-neuorológia, nyaki röntgen, szemészet, labor, neurológia, nyaki UH), szerencsére mind negativ eredménnyel. Kezelőorvosom diagnózisa szerint mechanikus dugulás nincs a fülemben, hanem arról van szó, hogy a dobüregben lévő idegsejtrostok sajnos még nem regenerálódtak. Ehhez sajnos idő kell, gyakran hónapok. A fülem nem fáj szerencsére, de nagyon zavaró a dugulás-érzés, amitől rosszabbul hallok, és szorongok, hogy valóban elmúlik-e. Kezelőorvosom nagyon jó, megbízható, de mivel ritka betegséggel állunk szemben, ezért kiváncsi lennék az Ön véleményére is, hogy találkozott-e ilyen jelenséggel és ha igen, mik a kilátások.

Köszönettel várom válaszát: Zsuzsa

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Zsuzsanna!

Bár olvasom, hogy számos vizsgálaton átesett már, nem ír arról, hogy történt-e pl. a szokásos frekvenciákon kívül is -1500 és 3000 Hz-n hallásvizsgálat. Ezt ilyen esetben pótolni kéne.
Meg kéne nézni, hogy esetleg csökkent-e a kellemetlenségi küszöbe, mert ez is utalhat hallóideg károsodásra még ép hallás mellett is!
Nem írt az eddigi kezelésekről sem! Ilyen esetben van néhány mód a keringés javítására, akár lokálisan is!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Közérthető

"Közèrthetően kommunikàl, azonal megèrtette, hogy mi a problèmàm ès mivel tudta, hogy 2 nap mùlva màr utazom vissza kūlföldre, ott helyben megoldàst is kìnàlt a panaszomra. Kivàlò ès empatikus doktornő, màskor is hozzà fordulok. "

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK