Ha a horkolás hátterében valamilyen fül-orr-gégészeti eltérés áll, akkor a zajos éjszakák megszüntetéséhez műtétre is szükség lehet. Dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont főorvosa a horkolás kiváltó okairól és műtéti kezeléséről nyilatkozott.
A horkoló hang a felső légutak szűkülete miatt keletkezik. A horkolás kezeléséhez tehát a fent említett szűkületet (megnövekedett légúti ellenállást) kell feltérképezni, és amennyiben műtéttel korrigálható eltérést találunk, akkor azt helyi érzéstelenítésben vagy altatásban kivitelezhetjük.
A horkolás kivizsgálása többlépcsős folyamat, szükségünk van a minél pontosabb kórtörténetre, a tünetek pontos leírására - ehhez elengedhetetlen a hálótárs beszámólója, leírása a horkolásról -, a kórtörténet mellett a diagnosztika alapja a fül-orr-gégészeti szakvizsgálat, az alvásvizsgálat, és az alvás alatti (horkolásos periodusban) endoszkópos vizsgálat.
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet
Ha a horkolás oka a magnagyobbodott orr-, vagy garatmandula, akkor kórházban van lehetőség a műtét elvégzésére. Szintén kórházi hátteret igényel, ha a horkolás megszüntetéséhez, az orrpolipok eltávolításával együtt orrmelléküreg gyulladást kell műtéti úton kezelni. Az orrsövény plasztika endoszkóp és speciális műszerek segítségével zajlik, a deformálódott porcos vagy csontos szakasz megfelelő helyzetbe igazításából áll. A műtét után az orrsövény egyenes alakú lesz, az orrlégzés pedig helyreáll, így a horkolás is mérséklődhet.
Kórházi bennfekvés nélkül, egynapos, helyi érzéstelenítésben végzett rádiófrekvenciás műtét segítségével csökkenthető az alsó orrkagylók, a lágyszájpad és a nyelvcsap mérete.
Ha az alsó orrkagyló megnagyobbodik, az orrfőüreg beszűkülése miatt megnövekszik a felső légút ellenállása, a levegő áramlása felgyorsul és megrezegtetheti a lágyszájpadot, így horkolás jelentkezhet. Az orrkagylók méretét pl. rádiófrekvenciás műtéttel van lehetőség kisebbíteni.
„A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, elvégzése megközelítőleg fél órát vesz igénybe, majd ezt követően a páciens még legalább egy órát tölt a rendelőben, hogy a műtét után esetleg fellépő panaszait kezelni tudjuk. Akár már egy műtét is végleges megoldást jelenthet, de az orrkagyló kiindulási méretétől függően előfordulhat, hogy a teljes értékű javulás eléréséhez a beavatkozást 2-3 hónap múlva meg kell ismételni.”
A szájpad első kétharmadában található kemény szájpad mögött helyezkedik el a lágyszájpad, a középvonalában pedig a lelógó nyelvcsap. A túlzottan laza lágyszájpad alvás közben, légzésnél erősebben rezonál, és ez vezethet horkoláshoz.
„Ha a fül-orr-gégészeti vizsgálat és az alvás endoszkópia során az elváltozást felfedezzük, rádiófrekvenciás műtéttel az érintett területen feszesebb tónust tudunk elérni. A horkolás megszűnéséhez egyéntől függően több, általában 2-3 alkalmas kezelésre is szükség lehet.”
A túlságosan nagy nyelvcsap fekvő helyzetben a hátsó garatfalhoz vibrálva záródik, ez okozza a horkoló hangot. A rádiófrekvenciás nyelvcsap plasztikai műtét során ez a probléma gyors gyógyulással, minimális műtét utáni fájdalommal kezelhető, a horkolás megszüntethető
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"Mindent alaposan elmondott.Minden kérdésemre előzékenyen válaszolt.A három éves kisfiammal türelmes és kedves volt.Nem sürgetett mint álltalába az orvosok többrésze.Máskor is őt választjuk ha szükséges.Elégedett voltam,hogy gyorsan még aznapra kaptunk lehetőséget a vizsgálatra."
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.